Ιστορίες από την σκοτεινή πλευρά - Tales from the Darkside (TV Series 1983–1988)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Tales from the Darkside (1984-88). Σειρά τρόμου 30λεπτων επεισοδίων που κράτησε 4 σαιζόν. Προβλήθηκε από το Star Chanel το 1993. Στα επεισόδια που κυκλοφορούσαν σε βιντεοκασσέτες την δεκαετία του 1980 ελλάδα υπάρχει και εξτρά host narration από τον ηθοποιό Patrick Mcnee (Ο John Steed από τους εκδικητές). Έχω καμιά δεκαριά απο δαυτα. :)

[video=youtube;UnE3-0X-174]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μερικά επεισόδια σκάσανε μύτη στο youtube και είναι χωρισμένα σε 2 μέρη

παραθέτω μερικά που παιδί με έκαναν να ανατριχιάσω

Tales From the Darkside: Devil's Advocate Part 1

[video=youtube;OpN_-SLr404]http://www.youtube.com/watch?v=OpN_-SLr404

(το devils advocate με ήρωα έναν καυστικό παρουσιαστή talk radio που...βρίσκει το μάστορά του... σενάριο George Romero)

Tales from the Darkside: The Last Car Part 1

http://www.youtube.com/watch?v=zBdaOK9fDQc

(Το the last car ένα από τα πιο spooky επεισόδια της σειράς)

October 4, 2009 - Trick or Treat ("Tales From The Darkside" Pilot Episode)


(και δια χειρός George Romero το επεισόδιο πιλότος της σειράς το Trick or Treat)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ένα με ένα αποκρουστικό κάτασπρο μωρό-τέρας με κόκκινα μάτια και γαμψά νυχια !

Θυμάμαι ότι κρυβόταν σε μια ντουλάπα.

Μπρρρρ !
 
Αναζήτηση τίτλου σειράς: Tales from the Darkside (TV Series 1983–1988)

Ψάχνω [....] ταινίες που είχα δει όταν ήμουν μικρός αλλά δε θυμάμε πως τις λένε

Η πρώτη:

ένας ραδιοφωνικός παραγωγός που λέει ότι μισεί τους πάντες στην εκπομπή του και κατά τη διάρκεια μιας εκπομπής παθαίνει κάτι περίεργα, δεν θυμάμε καλά, θυμάμαι μόνο κάτι αίματα στους τύχους και ότι συνομιλεί με δαίμονες στο τηλέφωνο.

[....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kατι μου θυμιζουν [....] ,αν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν [....] απο σειρα. :wait2:

Καλως ηρθες....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1ο που αναφέρεσαι είναι επεισόδιο από το Tales From The Darkside (μια φοβερή σειρά σε παραγωγή G Romero) του 1983-4 και λεγότανε the Devil's Advocate (θέλω να ελπίζω ότι είναι αυτό)

λινκ εδώ

Tales From the Darkside: Devil's Advocate Part 1

[video=youtube;OpN_-SLr404]http://www.youtube.com/watch?v=OpN_-SLr404

[....]

όσον αφορά λινκ για τη σειρά εδώ

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=1323
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
parinho7 είπε:
Μια παρέα παιδιών απαγάγει έναν καθηγητή τους, τον αφήνουν σε ένα σπίτι για να τον τρομάξουν και αυτός πεθαίνει.
Μάλλον πρέπει να λες για μια φαρσοκομωδία με τον Christopher Walken αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της.
 
Ιστοριες της Σκοτεινης Πλευρας (Tales from the Darkside)

θυμαται κανεις αυτην την σειρα??ειναι παραγωγης 83-88 του george romero και αποτελειται απο αυτοτελεις ιστοριες τρομου με μια δοση χιουμορ προσωπικα εχω επεισοδια σε βιντεοκασετες που ειχαν κυκλοφορισει στην ελλαδα δεν θυμαμαι να εχω πετυχει την σειρα να προβαλεται στην ελληνικη τηλεοραση στις βιντεοκασετες πριν απο καθε ιστορια υπηρχε προλογος απο τον ηθοποιο patrick mcnee (the avengers) ομως σε οσα επεισοδια εχω ψαξει αλλου δεν εμφανιζεται πουθενα χαρακτηριστικα θυμαμαι την ιστορια με τον καριμ αμπντουλ τζαμπαρ σαν τζινι που ειναι εγκλωβισμενος σε ενα λυχναρι λογο του μεγαλου υψους του επισης μου εχει μεινει η μουσικη των τιτλων αρχης [video=youtube;UnE3-0X-174]

 
Κάτι σαν το Tales from the Crypt μου θυμίζει. Δεν θυμάμαι συγκεκριμένα να την είχα δει πάντως!!
 
Έχω δει αρκετά από αυτά.

Δεν μου άρεσαν όλα, ωστόσο κάποια είναι έξυπνα.

Η διαφορά τους (καθώς και άλλων παρομοίων σειρών) σε σχέση με τα παλιά της Twilight Zone είναι ότι δεν έχουν κάποιο ηθικό δίδαγμα ως κατακλείδα της ιστορίας.

Ένα επεισόδιο που μου έμεινε στο μυαλό - και θα έλεγα must seeing - είναι το "Τελευταίο βαγόνι" (last car).

Το χαρακτηριστικό του είναι ότι είναι υποβάλλει τον φόβο και τελειώνει με ερωτηματικό.

Δείτε το νύχτα και πείτε εντυπώσεις :

Tales from the Darkside: The Last Car Part 1

http://www.youtube.com/watch?v=zBdaOK9fDQc

Ένα άλλο που θυμάμαι, κάπως πιο τετριμμένο αλλά αρκετά καλό είναι και το "The Geezenstacks".

Charlie Clouser - Hello, Eric /Tales From The Darkside - The Geezenstacks

http://www.youtube.com/watch?v=5b6zni9I6uQ&playnext=1&list=PL2A8A867BD178 4577&feature=results_video

Υπάρχουν κι' άλλα καλά αλλά γενικώς τα Twilight Zone είναι πολύ ανώτερα ως προς την ιδέα που πραγματεύονταν...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή κι αν ήταν σειρά με τα όλα της στο χώρο του τρόμου-μυστηρίου! Και μετά απορώ με τον εαυτό μου γιατί δεν θεωρώ καμία απο τις νεότερες σειρές του είδους αρκετά ενδιαφέρουσες, πως να το κάνω αυτό όταν έχουν προϋπάρξει σειρές όπως αυτή εδώ;
 
Καλή σειρά αν και δεν έφτανε την ζώνη του λυκόφωτος . Πάντως και εμένα το επεισόδιο που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση ήταν το the last car.
 
Περίεργο πράγμα έπαθα με αυτή τη σειρά. Οι τίτλοι αρχής για μένα ήταν φοβεροί και με καταπληκτική ατμόσφαιρα, αλλά τα επεισόδια που είδα τα βρήκα βαρετά και χωρίς νόημα. Ενώ περίμενα κάτι ουσιώδες, με άφηναν με απογοήτευση και ερωτηματικά. Μετά από λίγο καιρό έχασα την υπομονή μου και την παράτησα.
 
Η σειρα ειναι καταπληκτικη και αγαπημενη και οταν παιζοταν απο το star ειχα δει αρκετα επεισοδια.Εδω και καποια χρονια εχω και τους 4 κυκλους στην κατοχη μου αλλα χωρις υποτιτλους και μιλαω για αγγλικους για ελληνικοι δεν νομιζω να υπαρχουν με αποτελεσμα να μην εχω μπορεσει να την δω ολοκληρη μεχρι σημερα γιατι δεν γουσταρω να την δω απλα με ηχο και χωρις υποτιτλους. [edit] copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην αγγλια τα επεισοδια παιζοντουσαν με "σφηνα" ιντρο απο τον Patrick Mcnee.
Η ελληνικη βιντεοκασσετα με τρια επεισοδια ηταν απο την αγγλικη τηλεοραση οποτε αμα καποιος το θυμαται ετσι θα ηταν απο τα VHS.

 
Έχω μια αμυδρή εντύπωση ότι προβλήθηκε και απ' το Mega την περίοδο 1991 με 92. Νομίζω το έδειχνε κάθε Τετάρτη μεσάνυχτα με τον ελληνικό τίτλο "Στα ίχνη του μυστηρίου". Το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί η εισαγωγή του tales of the darkside μου θύμιζε πολύ την εισαγωγή από τα "Ίχνη του μυστηρίου" (του οποίου είχα παρακολουθήσει λίγο την εισαγωγή αλλά ήταν αργά και δεν το είδα το επεισόδιο)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το λοιπόν... Οι βιντεοκασέτες που είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ήταν οκτώ, έχουν αλιευθεί από φίλο και ψηφιοποιηθεί, οπότε είχα βρει και καταγράψει ποια επεισόδια περιλαμβάνει η κάθε μία. Μάλιστα σε τουλάχιστον 2 βιντεοκασέτες, οι περιλήψεις που έγραφαν στο οπισθόφυλλο ήταν άλλες και ανήκαν σε άλλα επεισόδια... Δυστυχώς στον tracker που ανέβηκαν έγινε μία ζημιά και όλη αυτή η έρευνα πήγε περίπατο... Είχα προλάβει τουλάχιστον να καταχωρήσω τους ελληνικούς τίτλους στη "The Movie DB" με κάποιες απ' τις περιλήψεις στα Ελληνικά. Ορισμένα επεισόδια είχαν διπλούς ελληνικούς τίτλους εκείνους που φαίνονται στο βίντεο και οι δευτερεύοντες εκείνοι που αναφέρονται στα οπισθόφυλλα και πιστέψτε με, ήταν πολύ διαφορετικοί. Δυστυχώς στη βάση δεδομένων αυτή δεν υπάρχει η δυνατότητα να περάσεις σε επεισόδια σειρών εναλλακτικούς τίτλους, οπότε περιορίστηκα σε εκείνα που εμφανίζονται στο βίντεο, εκτός κι αν δεν υπήρχαν τέτοιοι σε κάποιες βιντεοκασέτες, όπως επίσης δεν υπήρχαν στις περισσότερες δευτερεύοντες τίτλοι στα οπισθόφυλλα. Στον tracker και τις επί μέρους παρουσιάσεις των κασετών αυτών, κατέγραψα τα πάντα και τα ανέφερα αναλυτικά, δυστυχώς όμως αυτά χάθηκαν οριστικά στην πορεία λόγω κάποιου θέματος που συνέβη στον tracker και δεν τα είχα σώσει κάπου... Κάποια στοιχεία που συγκεντρώθησαν των βιντεοκασετών αυτών έχουν διασωθεί, ωστόσο και είναι τα εξής:

α) "Η Άγνωστη Πλευρά του Τρόμου 1" με τα επεισόδια:

1.8 "Κειμενογράφος των Θεών"/"Η Μηχανή του Τρόμου" ("The Word Processor of the Gods")
1.19 "Μετεώριση"/"Η Εκδίκηση" ("Levitation")
1.4 "Πιθανότητες"/"Παιχνίδι με τον Θάνατο" ("The Odds")

β) "Η Άγνωστη Πλευρά του Τρόμου 2"
γ) "Η Άγνωστη Πλευρά του Τρόμου 3"
δ) "Η Άγνωστη Πλευρά του Τρόμου 4"
ε) "Πνοή Θανάτου" με τα επεισόδια:

14. "Snip, Snip"
10. "Djinn, No Chaser"
9. "A Case of the Stubborns"

στ) "Πρόσκληση Τρόμου" με τα επεισόδια:

20. "It All Comes out in the Wash"
1. "The New Man"
5. "Μούκυ και Πούκυ" ("Mookie and Pookie")

ζ) "Το Πέρασμα στο Άγνωστο" με τα επεισόδια:

21. "Το Τελευταίο Τσιγάρο του Μπίγκαλο" ("Bigalow's Last Smoke")
16. "Συλλέκτης Δακρύων" ("The Tear Collector")
13. "Δείπνο για την Επέτειο" ("Anniversary Dinner")

η) "Μεσάνυχτα και Κάτι"

Συνολικά να ξέρετε ότι στις βιντεοκασέτες αυτές κυκλοφόρησε ουσιαστικά ολοκληρωμένος ο 1ος κύκλος + η πιλοτική τηλεταινία "Trick or Treat", της οποίας την υπόθεση αντέγραψα επίσης εδώ. Στον υπερσύνδεσμο του 1ου κύκλου που δίνω, θα δείτε και άλλους ελληνικούς τίτλους επεισοδίων και περιλήψεις που έχω καταχωρήσει, απλώς δε γνωρίζω αυτή τη στιγμή σε ποιές απ' τις βιντεοκασέτες ανήκουν. Μόλις ξετρυπώσω το αρχείο μου με το βίντεο υλικό θα επανέλθω. Η σωστή κυκλοφορία των βιντεοκασετών, πάντως, είναι αυτή που δείχνω παραπάνω και όπως αναφέρει παραπάνω ο φίλος @Aardvark , παρουσιάζει ο Patrick Macnee.
 
Πίσω
Μπλουζα