Ιστορίες και παραμύθια (Festival of Family Classics)

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
245
Ιστορίες και παραμύθια (Festival of Family Classics, 1972, ?? παραγωγής, 20 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: ??/?/1982


Θυμάστε εκείνο το cartoon των Rankin/Bass (πριν προχωρήουν στους Θάντερκατς και Σίλβερχωκς), το Festival of Family Classics, με ιστορίες βασισμένες σε ήρωες βιβλίων αλλά και λαϊκούς μύθους, όπως ο "Γύρος του Κόσμου σε 80 μέρες", "20.000 Λεύγες κάτω απο τη θάλασσα", "Τζακ Ο' Λάντερν", "Σταχτοπούτα", "Πωλ Μπάνυαν", "Τομ Σώγιερ" κλπ. (Θυμάστε και το τραγουδάκι; νομίζω ξεκίναγε λέγοντας "All the tales that you know so well...", και αμέσως μετά εμφανίζονταν διάφοροι ήρωες που παρέλαυναν πάνω σε ένα ουράνιο τόξο).

...όποιος θυμάται τον ελληνικό τίτλο ας τον γράψει γιατί θα σκάσω !! :D ("Κλασσικά κινούμενα σχέδια" ίσως; ...μπααα, κάτι δεν μου "κολλάει"...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Festival of Family Classics

Αυτό που ψαχνω ειναι το "Rankin/bass Festival of family classics"..!!

(Είναι αυτο που βλέπετε στη φωτογραφία μου!)

Και δεν βρίσκω τιποτάαααα!!! Καλο πασχα σε ολους!!! Χρονια πολλααα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!!!!!!! Το βρηκα !!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νικακι μπορεις να με διαφωτισεις? Μπορεις να μου πεις πως λεγεται το παιδικο που εχεις για αβαταρ? Ευχαριστω!!!
 
Τα παραμυθια του Αντερσεν νομιζω
 
Dexter είπε:
νικακι μπορεις να με διαφωτισεις? Μπορεις να μου πεις πως λεγεται το παιδικο που εχεις για αβαταρ? Ευχαριστω!!!

Rankin/bass Festival of family classics

Έχω δύο επεισόδια από αυτό σε VHS αλλά δεν θυμάμαι ούτε ποια, ούτε που ακριβώς βρίσκονται! :xm:
 
x_nikaki_x είπε:
*Το 2ο που ψαχνω ειναι το "Rankin/bass Festival of family classics"..!!(Είναι αυτο που βλέπετε στη φωτογραφία μου!)


Gogeta είπε:
Rankin/bass Festival of family classics
Έχω δύο επεισόδια από αυτό σε VHS αλλά δεν θυμάμαι ούτε ποια, ούτε που ακριβώς βρίσκονται! :xm:
Εεεεετσι !!

Xαίρομαι που το θυμούνται κι άλλοι :thumbup:

Η τελευταία φορά που το είχα αναφέρει, ήταν πριν κάτι χρόνια !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας θυμηθούμε τα παλιά λοιπόν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rankin/Bass Festival of Family Classics

Καλησπέρα φίλοι μου,

Με αφορμή το καταπληκτικό βίντεο με τους τίτλους της πολυ-αγαπημένης σειράς κινουμένων σχεδίων "Τα παραμύθια του Άντερσεν" που ανέβασε πρόσφατα ο ChristosM:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=2736&page=2

Σπάω το μυαλό μου να θυμηθώ το όνομα μιας άλλης παιδικής σειράς, αντίστοιχης (πολύ παρόμοιας) με "Τα παραμύθια του Άντερσεν", η οποία πάλι προβαλλόταν στην ΕΡΤ (αν δεν κάνω λάθος) τη δεκαετία του '80 και η οποία πάλι παρουσίαζε παραμύθια σε κινούμενα σχέδια.

Αυτό που μου θύμισε ο ChristosM (και με "έστειλε"!) ήταν ότι η εν λόγω ξένη σειρά κινουμένων σχεδίων με παραμύθια είχε στους τίτλους αρχής ένα βιβλίο το οποίο άνοιγε και κάποια μολυβένια στρατιωτάκια που παρέλαυναν... Θα έκοβα το κεφάλι μου ότι αυτές ήταν σκηνές από τους τίτλους από "Τα παραμύθια του Άντερσεν", αλλά το βίντεο αποδεκνύει περίτρανα ότι δεν είναι... :(

Την θυμάται κανείς αυτή τη σειρά που αναφέρω; Και αν ναι, θυμάστε τον πρωτότυπο τίτλο της σειράς; (ή έστω τον Ελληνικό...)

Πάντως, σίγουρα δεν είναι η σειρά: "Παραμύθια απ' όλο τον κόσμο (Storybook international)", την οποίο βρήκα εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=4439
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mήπως λεγόταν "Oι αδερφοί Grimm" ή "The Grimm Brothers"?Έχω την εντύπωση πως υπήρχε μια τέτοια σειρά με παραμύθια τη δεκαετία του 90.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

thebest20, δεν είναι το "The Brothers Grimm". Άλλωστε, η σειρά στην οποία αναφέρομαι είναι πολύ παλαιότερη (προβλήθηκε στα '80s).

NorthStar, δεν νομίζω ότι είναι αυτή ("Rankin/Bass Festival of Family Classics"). ChristosM, τι λες;
 
Αυτη ειναι! Μπραβο παιδια!!! Μα τι ωραια κινουμενα σχεδια ειχε η τηλεοραση εκεινα τα χρονια...
 
Aπιστευτη σειρα, την εβλεπα (και θα την ξαναβλεπα) μανιωδως! Παραμυθια με ολη τη σημασια και τη μαγεια της λεξης.
 
Μπορει καποιος απο τα προγραμματα να εντοπισει ποιος ηταν ο Ελληνικος τιτλος?
 
ChristosM είπε:
Αυτη ειναι! Μπραβο παιδια!!! Μα τι ωραια κινουμενα σχεδια ειχε η τηλεοραση εκεινα τα χρονια...
Επομένως ήταν αυτή η σειρά τελικά...

Μπράβο NorthStar για την άμεση και σωστή απάντηση!

Wally είπε:
Μπορει καποιος απο τα προγραμματα να εντοπισει ποιος ηταν ο Ελληνικος τιτλος?
Πρέπει να ψάξουμε... Θέλω κι εγώ να θυμηθώ τον Ελληνικό της τίτλο.

Να ρωτήσω τους ειδικούς του forum:

- Θυμάστε περίπου ποια χρονιά προβαλλόταν στην Ελληνική τηλεόραση;

- Επίσης, αν θυμάμαι καλά ήταν στην ΕΡΤ και όχι στην ΕΡΤ2, σωστά;

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να προβλήθηκε κάποια στιγμή μεταξύ 1979 και 1982, διότι την θυμάμαι μεν, αλλά πολύ αμυδρά. Εσείς τι λέτε; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απο αυτο το παιδικο θυμαμαι την ιστορια με τον χαιουαθα και ενα αλλο με εναν που πουλουσε χυμο μηλων και κανεις δεν ηθελε να πιει εκτος απ τα παιδια μεχρι που παθανε ολη γριππη εκτος απ τα παιδια
 
billy είπε:
Θυμάστε εκείνο το cartoon των Rankin/Bass (πριν προχωρήουν στους Θάντερκατς και Σίλβερχωκς), το Festival of Family Classics, με ιστορίες βασισμένες σε ήρωες βιβλίων αλλά και λαϊκούς μύθους, όπως ο "Γύρος του Κόσμου σε 80 μέρες", "20.000 Λεύγες κάτω απο τη θάλασσα", "Τζακ Ο' Λάντερν", "Σταχτοπούτα", "Πωλ Μπάνυαν", "Τομ Σώγιερ" κλπ. (Θυμάστε και το τραγουδάκι; νομίζω ξεκίναγε λέγοντας "All the tales that you know so well...", και αμέσως μετά εμφανίζονταν διάφοροι ήρωες που παρέλαυναν πάνω σε ένα ουράνιο τόξο).

θανος είπε:
απο αυτο το παιδικο θυμαμαι την ιστορια με τον χαιουαθα και ενα αλλο με εναν που πουλουσε χυμο μηλων και κανεις δεν ηθελε να πιει εκτος απ τα παιδια μεχρι που παθανε ολη γριππη εκτος απ τα παιδια
Τι να πω; Έχετε απίστευτη μνήμη παιδιά, μπράβο!

Σύμφωνα με πληροφορίες που συνέλεξα, η σειρά αποτελούνταν από 20 ιστορίες / παραμύθια, τα οποία παρήχθησαν από την εταιρία Rankin/Bass μεταξύ 1972 και 1974. Οι 18 από τις 20 ιστορίες είχαν ημίωρη διάρκεια, ενώ δύο ιστορίες ήταν ωριαίες και προβλήθηκαν σε 2 επεισόδια. Επομένως, ο συνολικός αριθμός επεισοδίων που προβλήθηκαν από την ΕΡΤ πρέπει να ήταν 22.

Οι ιστορίες ήταν οι εξής:

1. Hiawatha (1972)

2. Yankee Doodle (1972)

3. Cinderella (1972)

4. 20,000 Leagues Under The Sea (1972) (Μέρος Α' και Β')

5. Jack O' Lantern (1972)

6. Johnny Appleseed (1972)

7. Around The World In 80 Days (1972) (Μέρος Α' και Β')

8. Puss in Boots (1972)

9. A Christmas Tree (1972)

10. The Ballad Of Paul Bunyan (1973)

11. Swiss Family Robinson (1973)

12. The Sleeping Beauty (1973)

13. Arabian Knights (1973)

14. Robinson Crusoe (1973)

15. Tom Sawyer (1973)

16. Snow White And The Seven Dwarfs (1973)

17. Robin Hood (1973)

18. Roobarb (1974)

19. Peter Pan

20. Alice in Wonderland

(χεχε, από αυτές τις ιστορίες, θυμόσασταν ήδη τις 8!!)

billy είπε:
...όποιος θυμάται τον ελληνικό τίτλο ας τον γράψει γιατί θα σκάσω !! :D ("Κλασσικά κινούμενα σχέδια" ίσως; ...μπααα, κάτι δεν μου "κολλάει"...).
Κι εγώ κοντεύω "να σκάσω"!! :D

Πάντως, σε τηλεοπτικά προγράμματα της δεκαετίας του '80, κάτω από τον τίτλο "Κλασικά κινούμενα σχέδια" είδα "Μίκυ και Ντόναλντ", δηλαδή Disney cartoon shorts. Άρα δεν είναι αυτός ο τίτλος...

bernard.c είπε:
Να ρωτήσω τους ειδικούς του forum:Θυμάστε περίπου ποια χρονιά προβαλλόταν στην Ελληνική τηλεόραση;
Σύμφωνα με τον ChristosM, πρέπει να προβλήθηκε μεταξύ 1985-1986.

Αναζητούμε λοιπόν τον τίτλο μιας παιδικής σειράς κινουμένων σχεδίων στην ΕΡΤ, "χοντρικά" ανάμεσα σε εκείνες τις χρονιές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα παιδιά,

Μετά από 2 μήνες (!!) που το είχα στο μυαλό μου και το αναζητούσα οποτεδήποτε ανέτρεχα σε παλιά προγράμματα τηλεόρασης, επιτέλους είμαι σχεδόν βέβαιος ότι βρήκα τον Ελληνικό τίτλο της παιδικής αυτής σειράς κινουμένων σχεδίων: "Ιστορίες και Παραμύθια" και προβλήθηκε από την ΕΡΤ το καλοκαίρι του 1982 (και νομίζω μάλιστα ότι αυτή δεν ήταν η πρώτη προβολή, αλλά επανάληψη της σειράς...)

Πώς κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για την σειρά που συζητούμε;

Πρώτον, από τους τίτλους των επεισοδίων που αναφέρονται στο πρόγραμμα - τους παραθέτω μαζί με τις ημερομηνίες:

- Δευτέρα 28 Ιουνίου 1982 - "Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων"

- Δευτέρα 5 Ιουλίου 1982 - δεν μεταδόθηκε

- Δευτέρα 12 Ιουλίου 1982 - "Ο παπουτσωμένος γάτος"

- Δευτέρα 19 Ιουλίου 1982 - "Ο παπουτσωμένος γάτος" (??)

- Δευτέρα 26 Ιουλίου 1982 - "Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες" (Α' μέρος)

- Δευτέρα 2 Αυγούστου 1982 - "Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες" (Β' μέρος)

- Δευτέρα 9 Αυγούστου 1982 - "20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα" (Α' μέρος)

- Δευτέρα 16 Αυγούστου 1982 - "20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα" (Β' μέρος)

- Δευτέρα 23 Αυγούστου 1982 - "Η ωραία κοιμωμένη"

- Δευτέρα 30 Αυγούστου 1982 - "Ο Ρομπέν των Δασών"

- Δευτέρα 6 Σεπτεμβρίου 1982 - δεν μεταδόθηκε

- Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 1982 - "Οικογένεια Ελβετών Ροβινσώνων"

Αν παρατηρήσετε, οι τίτλοι και των 9 επεισοδίων που προβλήθηκαν είναι οι ίδιοι με τους τίτλους των επεισοδίων που είχαν γυριστεί και το σημαντικότερο: οι ίδιες 2 ιστορίες είναι χωρισμένες σε 2 μέρη!

bernard.c είπε:
Σύμφωνα με πληροφορίες που συνέλεξα, η σειρά αποτελούνταν από 20 ιστορίες / παραμύθια, τα οποία παρήχθησαν από την εταιρία Rankin/Bass μεταξύ 1972 και 1974. Οι 18 από τις 20 ιστορίες είχαν ημίωρη διάρκεια, ενώ δύο ιστορίες ήταν ωριαίες και προβλήθηκαν σε 2 επεισόδια. Επομένως, ο συνολικός αριθμός επεισοδίων που προβλήθηκαν από την ΕΡΤ πρέπει να ήταν 22.
Οι ιστορίες ήταν οι εξής:

1. Hiawatha (1972)

2. Yankee Doodle (1972)

3. Cinderella (1972)

4. 20,000 Leagues Under The Sea (1972) (Μέρος Α' και Β')

5. Jack O' Lantern (1972)

6. Johnny Appleseed (1972)

7. Around The World In 80 Days (1972) (Μέρος Α' και Β')

8. Puss in Boots (1972)

9. A Christmas Tree (1972)

10. The Ballad Of Paul Bunyan (1973)

11. Swiss Family Robinson (1973)

12. The Sleeping Beauty (1973)

13. Arabian Knights (1973)

14. Robinson Crusoe (1973)

15. Tom Sawyer (1973)

16. Snow White And The Seven Dwarfs (1973)

17. Robin Hood (1973)

18. Roobarb (1974)

19. Peter Pan

20. Alice in Wonderland
Επίσης, είναι πολύ λογικό η σειρά να προβλήθηκε το 1982, καθότι ήταν της δεκαετίας του '70, ενώ το 1982 είναι μέσα στα χρονικά πλαίσια που την τοποθετούσα.

bernard.c είπε:
...Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να προβλήθηκε κάποια στιγμή μεταξύ 1979 και 1982, διότι την θυμάμαι μεν, αλλά πολύ αμυδρά. Εσείς τι λέτε; ;)
Επομένως, με 90% βεβαιότητα, θα έλεγα ότι αυτός είναι ο Ελληνικός τίτλος της σειράς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικη η "ανασκαφη" σου Bernard!
 
Πίσω
Μπλουζα