Ιχνογραφίες

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.887
Μου ηρθε μια αναμνηση απο τα παλια ,απο τα χρονια του δημοτικου και μαλλον απο τις πρωτες ταξεις.

Στο μαθημα των "καλλιτεχνικων" η στην "Ζωγραφικη" υπηρχε ο ορος "Ιχνογραφια" και θυμαμαι οτι ηταν απο τα καλυτερα μου, μιας και ηταν σκαλες πιο ευκολα απο την κανονικη ζωγραφικη που αν δεν επιανε το χερι σου,δεν....... :angry:

Ξεπατικουρα καναμε με ενα κανονικο σχεδιο που το κοτσαραμε κατω απο ενα ημιδιαφανες χαρτι και παταγαμε πανω στις γραμμες και το αντιγραφαμε.

Τωρα τι σχεδιο ηταν αυτο;

Ηταν τα προβλεπομενα απο το σχολειο,διαλεγαμε-φερναμε τα δικα μας;

Στα αγγλικα πως θα το βρουμε;

Kαθε πληροφορια ευπροσδεκτη.
 
Μπλοκ ιχνογραφίας μεγάλα με ριζόχαρτο είχαμε στην Πέμπτη και την Έκτη Δημοτικού, συνοδευτικά του μαθήματος της Γεωγραφίας.



Κάθε φορά που αναφερόμασταν σε ένα νομό ή μιά ξένη χώρα, ξεπατικώναμε από τους Άτλαντες τα όρια και πατούσαμε με το μολύβι έντονα στο ριζόχαρτο ώστε να βγει στο αποκάτω σκληρό φύλλο.



Μετά ζωγραφίζαμε τα βουνά, τους κάμπους, τα ποτάμια τις λίμνες κλπ και γράφαμε τις κυριότερες πόλεις, κωμοπόλεις, πρωτεύουσα κλπ.



Στη Γεωγραφία, η ιχνογραφία θεωρούνταν υποχρεωτική.



Την ώρα του παιδιού όμως ξεπατικώναμε με το ριζόχαρτο ό,τι μας έκανε κέφι και μετά το ζωγραφίζαμε...

 
Και εγώ αυτό θυμάμαι..... :xm:

Ιχνογραφία = Γεωγραφία .

Μάλιστα κάπου πρέπει να έχω ένα σχετικό εργαλείο για τη δουλειά αυτή...... :D

Θα το βρω και θα ανεβάσω φωτό.... :)
 
:wait2: Μου ήρθε φλασιά...νομίζω πως τα ζωγραφίζαμε με ξύσματα χρωματιστών μολυβιών στην γεωγραφία ή αλλού ήταν? :xm:
 
Οι "μουράτοι" καλλιτέχνες-μαθητές, όταν ζωγραφίζαν χάρτες (με ξυλομπογιές),

χρησιμοποιούσαν το "κόλπο με το βαμβάκι".

Όταν τελειώνανε το σχέδιο, το τρίβανε απαλά με ένα κομμάτι βαμβάκι,

κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κάνει ένα ωραίο "σβήσιμο" το χρώμα

και να μη φαίνονται οι γραμμές από την ξυλομπογιά.
 
Μου ήρθε φλασιά...νομίζω πως τα ζωγραφίζαμε με ξύσματα χρωματιστών μολυβιών στην γεωγραφία ή αλλού ήταν?

exetlaios είπε:
Οι "μουράτοι" καλλιτέχνες-μαθητές, όταν ζωγραφίζαν χάρτες (με ξυλομπογιές),χρησιμοποιούσαν το "κόλπο με το βαμβάκι".

Όταν τελειώνανε το σχέδιο, το τρίβανε απαλά με ένα κομμάτι βαμβάκι,

κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κάνει ένα ωραίο "σβήσιμο" το χρώμα

και να μη φαίνονται οι γραμμές από την ξυλομπογιά.

Nαι, υπήρχε κι άλλο καλύτερο κόλπο με βαμβάκι.

τρίβαμε την μύτη της εκάστοτε μπογιάς με ξυραφάκι πάνω στο Νομό ή τα βουνά ή τις θάλασσες που θέλαμε. Μετά τα τρίματα τα τρίβαμε με το βαμβάκι και γινόταν ακόμα πιο αχνό και ωραίο το αποτέλεσμα. Αν το θέλαμα πιο "ζωντανό" περισσότερο τρίμα της ίδιας μπογιάς.

Μαζοχιστικότατο, αλλά το αποτέλεσμα υπέροχο!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τετοιο ωραιο θεμα και ουτε μια φωτογραφια;; Τυχεροι ειστε γιατι τα κρατησα ολα...μπλοκ ζωγραφικης και ιχνογραφιας

Νομιζω ειδα και θεμα Μπλοκ ιχνογραφιας;;;; Αλλα δεν το βρισκω...

Εβγαλα τα εσωτερικα ετοιμα σχεδια απο καθε μπλοκ και τα εξωφυλλα

Ιχνογραφια καναμε κυριως για την Γεωγραφια οπως ειπανε καποιοι, αλλα οταν τη μαθαμε...για οτιδηποτε...

P1120088.JPG

P1120090.jpg

P1120091.jpg

P1120092.jpg

P1120093.jpg

P1120094.jpg

P1120095.jpg

P1120096.jpg

P1120097.jpg

P1120098.jpg

P1120099.jpg

P1120101.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεος και με ημερομηνιες επανω να μην ρωταμε χρονιες και ολα,τωρα αυτο με την ξεπατικουρα που λεω εγω και το ημιδιαφανες χαρτι να το λεγανε αλλιως ,γιατι βλεπω ιχνογραφιες ηταν και γεμιση σχεδιων με χρωμα!!
 
Το ενα ειναι μεγαλο, εβαλα το μικρο για συγκριση...

P1120102.jpg

P1120106.jpg

P1120108.jpg

P1120110.jpg

P1120113.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιχνογραφίες! Τις είχα ξεχάσει εντελώς. Γέλασα πολύ με το κραγιόνι...
 
Aardvark είπε:
Θεος και με ημερομηνιες επανω να μην ρωταμε χρονιες και ολα,τωρα αυτο με την ξεπατικουρα που λεω εγω και το ημιδιαφανες χαρτι να το λεγανε αλλιως ,γιατι βλεπω ιχνογραφιες ηταν και γεμιση σχεδιων με χρωμα!!
Οσα εχουν χρονολογια ηταν για τη ζωγραφικη του σχολειου.

Ιχνογραφια ειναι ζωγραφικη σε ριζοχαρτο. Αυτα τα μπλοκ ειχανε μεσα και ριζοχαρτο και κανονικα λευκα φυλλα.

Τα ετοιμα σχεδια που βλεπεις ειναι μονο η πρωτη σελιδα απο διαφορα μπλοκ.

Τα μπλοκ ζωγραφικης δεν ειχανε ριζοχαρτο, ειχανε μονο λευκα φυλλα.

johnny19818 είπε:
Ιχνογραφίες! Τις είχα ξεχάσει εντελώς. Γέλασα πολύ με το κραγιόνι...
Ποιο κραγιονι??
 
Ομορφα το ξεκαθαρισαμε το τοπιο.
 
johnny19818 είπε:
2η φωτογραφία στο ποστ 7 δε λέει "ζωγραφίσετε το εσωτερικό με κραγιόνι"...
Την αλλη την ειδες που εχει και χιουμορ?

Ειχα γραψει απο κατω "το ζωγραφισαμε" :D
 
Τι μου θύμισες βρε παρδαλέ!

Αυτό το μπλοκ "Διεθνές" είχα για ιχνογραφία. Μόνο που αντί για τις εποχές είχε ένα χάρτη.

Επίσης, για ιχνογραφία υπήρχε και σκέτο ριζόχαρτο, αλλά ήταν πιο σκληρό και όχι τόσο τσιγαρόχαρτο, όπως αυτό του μπλοκ.

Ιχνογραφία κάναμε στην έκτη (δε θυμάμαι να κάναμε στην πέμπτη, γιατί μας έκανε άλλη δασκάλα γεωγραφία, που δεν ήταν και τόσο τυπική/παραδοσιακή), αλλά νομίζω και στην τετάρτη, που μαθαίναμε τη γεωγραφία της Ελλάδας.

Η δασκάλα μας έβαζε να κάνουμε το χάρτη σπίτι μας, και φυσικά μου είχε μάθει η μάνα μου το κολπάκι:

exetlaios είπε:
Οι "μουράτοι" καλλιτέχνες-μαθητές, όταν ζωγραφίζαν χάρτες (με ξυλομπογιές),χρησιμοποιούσαν το "κόλπο με το βαμβάκι".

Όταν τελειώνανε το σχέδιο, το τρίβανε απαλά με ένα κομμάτι βαμβάκι,

κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κάνει ένα ωραίο "σβήσιμο" το χρώμα

και να μη φαίνονται οι γραμμές από την ξυλομπογιά.
Είχα ολόκληρη κασετίνα από ξυλομπογιές, την έπαιρνα παραμάσχαλα και ξεκίναγα τις "καλλιτεχνίες". Αν και απ' ό,τι θυμάμαι, κάποιους χάρτες, στην αρχή μέχρι να πάρω το κολάι, μου τους σχεδίαζε η μάνα μου... :p

Αποκορύφωμα της τακτικής της ιχνογραφίας, που είχε ως σκοπό να σου μάθει γεωγραφία, ήταν ένα από τα πιο hardcore διαγωνίσματα που γράψαμε στο δημοτικό... Διαγώνισμα "Ο χάρτης της Ευρώπης". Δηλαδή; Μια λευκή κόλλα Α4, ένα μολύβι και όλο σου το ταλέντο στο σχέδιο... Έπρεπε να σχεδιάσουμε το χάρτη της Ευρώπης από το μηδέν και μόνοι μας (στο περίπου μεν, αλλά με τα σωστά σύνορα και τις σωστές θέσεις των χωρών, δε) και να γράψουμε χώρες και πρωτεύουσες. Εννοείται ότι είχαν ξεκρεμαστεί οι χάρτες από τους τοίχους.
 
nwntas είπε:
Τι μου θύμισες βρε παρδαλέ!Η δασκάλα μας έβαζε να κάνουμε το χάρτη σπίτι μας, και φυσικά μου είχε μάθει η μάνα μου το κολπάκι:

Είχα ολόκληρη κασετίνα από ξυλομπογιές, την έπαιρνα παραμάσχαλα και ξεκίναγα τις "καλλιτεχνίες". Αν και απ' ό,τι θυμάμαι, κάποιους χάρτες, στην αρχή μέχρι να πάρω το κολάι, μου τους σχεδίαζε η μάνα μου... :p

Αποκορύφωμα της τακτικής της ιχνογραφίας, που είχε ως σκοπό να σου μάθει γεωγραφία, ήταν ένα από τα πιο hardcore διαγωνίσματα που γράψαμε στο δημοτικό... Διαγώνισμα "Ο χάρτης της Ευρώπης". Δηλαδή; Μια λευκή κόλλα Α4, ένα μολύβι και όλο σου το ταλέντο στο σχέδιο... Έπρεπε να σχεδιάσουμε το χάρτη της Ευρώπης από το μηδέν και μόνοι μας (στο περίπου μεν, αλλά με τα σωστά σύνορα και τις σωστές θέσεις των χωρών, δε) και να γράψουμε χώρες και πρωτεύουσες. Εννοείται ότι είχαν ξεκρεμαστεί οι χάρτες από τους τοίχους.

Εχω και ζωγραφια με τον ουρανο φτιαγμενο με βαμβακι.

Και ποιος δεν ειχε ξυλοχρωματα τοτε. Ολη μερα με αυτα και αργοτερα με τους μαρκαδορους. :vbwave:
 
pardalotzatziki είπε:
Την αλλη την ειδες που εχει και χιουμορ?Ειχα γραψει απο κατω "το ζωγραφισαμε" :D
Ναι την είδα αλλά ωστόσο γελούσα ακόμη με το κραγιόνι!! Πλάκα πλάκα μέχρι ποια τάξη είχαμε ιχνοφραφίες; Τα σημερινά παιδιά έχουν άραγε;
 
johnny19818 είπε:
Ναι την είδα αλλά ωστόσο γελούσα ακόμη με το κραγιόνι!! Πλάκα πλάκα μέχρι ποια τάξη είχαμε ιχνοφραφίες; Τα σημερινά παιδιά έχουν άραγε;
Μεχρι και Δ' εχω μπλοκ. Μετα δεν θυμαμαι...
 
Μισό πατουσάκι offtopic:

Σ' ένα από αυτά τα μπλοκ ή στο τετράδιο της αντιγραφής (sorry - blank memory here! :( ), μας είχανε βάλει εργασία να ζωγραφίσουμε κάτι σχετικό με την εκκλησία (δε θυμάμαι με ποια αφορμή.... sorry - blank memory here! :( )...

Ήμουν σχετικά μικρή, αλλά δε θα ξεχάσω τη μανούλα μου να κάθεται και να ζωγραφίζει (παρτιτούρα?) την Παναγία... Είχε από κάτω την εικόνα και από πάνω έκανε τις γραμμές με το μολύβι. Όταν τελείωσε, θυμάμαι που ξύσαμε τις ξυλομπογιές (που σημειωτέον ακόμα και σήμερα τις λατρεύω: αυτές και το μολύβι!) και τα ξύσματα τα ρίξαμε σε ένα βαμβάκι κι έτσι βάψαμε την Παναγίτσα! :)

Μου ξυπνήσατε πολύ γλυκιά ανάμνηση - many thanks! :flower:

Back on topic again, κι εγώ μέχρι την Δ' δημοτικού θυμάμαι να τα χρησιμοποιούμε.... Μετά, δε μπορώ να τα φέρω στο μυαλό μου. Έχω την εντύπωση ότι αντικαταστάθηκαν από τα συμβατικά μπλοκ ζωγραφικής.
 
D@redevil είπε:
Back on topic again, κι εγώ μέχρι την Δ' δημοτικού θυμάμαι να τα χρησιμοποιούμε.... Μετά, δε μπορώ να τα φέρω στο μυαλό μου. Έχω την εντύπωση ότι αντικαταστάθηκαν από τα συμβατικά μπλοκ ζωγραφικής.
Δε νομιζω να ξεχωριζαμε τα μπλοκ ιχνογραφιας και ζωγραφικης ανα χρονια. Νομιζω αυτο το καθοριζε το μαθημα. Ισως στην πεμπτη και εκτη να μην καναμε ζωγραφικη.
 
Πίσω
Μπλουζα