Ιntel 14η γεννια

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
829
Αντιδράσεις
995
Απο οτι λενε οι ειδημονες θα ειναι ενα 23% καλυτεροι σε gaming και κανα 50αρι σε δουλειες γραφειου. Σε τιμες δε, 0-7% ακριβοτεροι απο τους 13αρηδες. Αν ειναι ετσι, νομιζω οτι οι 13αρηδες θα σβυσουν, γιατι ποιος για 10-40 Ε περισσοτερα θα επιλλεξει 13 αντι για 14. Ο δε 14600KF στην ιδια τιμη με τον 13600KF. Bεβαια, "αλλαι μεν βουλαι ανθρωπων, αλλα δε intel κελευει"..
Ας κυκλοφορισουν, να τις ξεψαχνισουν τα τζιμανια και ειδομεν
 
Tα πρωτα δειγματα 14600kf 340E o 13600kf 320E. προσωπικα οι επιδοσεις του 13αρη ακομα και του 12αρη με υπερκαλυπτουν. αλλα για 20-30 Ε διαφορα ποιος δεν θα επελλεγε τον 14 απο τον 13?
 
Να ρωτήσω, γιατί δεν κοιτάς και από AMD μεριά που έχεις παρόμοιες επιδόσεις χωρίς χαζο-"Ε" cores να μπερδεύουν το σύστημα καθώς και μικρότερες θερμοκρασίες / λιγότερο ρεύμα?
 
To ιδιο καλοι, μην σου πω καλυτεροι οι AMD. Τους εχω δουλεψει σε αρκετα μηχανηματα δικα μου η πελατων παλαιοτερα. Απλα λογω συνηθειας και μονο αναφερομαι σε intel και συγκριση κανω γιατι μου φανηκε παραξενο η κατα 10-40 Ε η διαφορα νεων μοντελων απο τα προηγουμενης γενιας. Δεν μας ειχε συνηθισει ετσι η intel. 100/150+E ειχαν τα νεα μοντελα της απο προηγουμενης γενιας. Και ξαφνικα βλεπω και τον 10600kf που τον γλυκοκοιταζα για αντικατασταση του 10400 απο τα 220 στα 130. Πλεον δεν εχει νοημα τετοια αναβαθμιση, εκτος κι αν κρατιθει για 20-25.
χρονια να οριμασει και να γινει ρετρο.
Κουτσομπολιο κανουμε να περναει η ωρα. Οταν ερθει η ωρα μου για νεο μηχανημα, βεβαιως και θα ενημερωσω εδω πρωτα απο ολα. Σηγα μην παρω νεο μηχανημα, χωρις διαφωνιες, αντιπαραθεσεις φανατισμους του τυπου "red or dead", "εδω θα φατε το ξυλο που ζητατε" και τετοια,εννοειται με υψηλο επιπεδο ευγενειας, που χαρακτηριζει εμας τους νεο Ελληνες. Αν θελω καφριλα κανω αναρτηση και στο insomnia
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικα εγινα i7 14700kf και μου προξενευουν δυο κοπελιες. msi pro Z 790-A και giga Z 790 gamingX AX. Mε ποια λετε να τα φτιαξω? Εκτος κι αν μου εχετε κανα αλλο προξενιο εσεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οσο για θερμοκρασιες δεν μασαω πλεον. Φερτε μου τον ποιο πυρκαγια cpu να τον μετατρεψω σε βορειο πολο. Για noctua NH-U12A μηλαμε, τα παγωνουμε οταν τα φυσαμε, τωρα κλαιν οι cpu κι εμεις γελαμε. Αμ πως!
 
Πίσω
Μπλουζα