[ΚΑΡΟΥΖΕΛ] Ψεύτικα Λεφτά

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.057
Κυκλοφορούσαν σε φακελάκια.

Ήταν από απλό χαρτί.

Όχι αυτοκόλλητα.

Απομιμήσεις διεθνών χαρτονομισμάτων.

Είχαν πάν φυσικά στάμπα "ΑΚΥΡΟ".

Καθένα τους, είχε τυπωμένη και μια "συμβολική" αξία.

Από 50 εως 200 δραχμές.

Αν μάζευες πολλά "χρήματα", τα αντάλλαζες με μια μπάλα.

Τα θυμάστε ;;;
 
Έχω συμπληρωμένο όλο το άλμπουμ (συνοδεύονταν και από άλμπουμ με αυτοκόλλητα)! Κάποια στιγμή μπορεί να το ανεβάσω κι αυτό.
 
Μπραβο που το θυμηθηκες, ναι και αυτα τα "χαρτακια" με τα ψευτικα λεφτα ηταν μεγαλη πορωση...Ηδονη θα ελεγα!!

Ελεγαν πανω AKYΡΟΝ ή ΔΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΑΣ !

Ηταν ολοιδια με τα αληθινα αλλα σε μικροτερο μεγεθος. Τρελλαινομουνα να τα βλεπω και να τα πιανω!! Μια αισθηση που μονο σε παιδια κατω των 10 συναντας...
 
giorgos είπε:
Ηταν ολοιδια με τα αληθινα αλλα σε μικροτερο μεγεθος. Τρελλαινομουνα να τα βλεπω και να τα πιανω!! Μια αισθηση που μονο σε παιδια κατω των 10 συναντας...
:D
 
Ναι ρε, τι γελας?? Αφου δε μπορουσα να πιασω τα αληθινα(που δεν ειχα) επιανα τα ψευτικα!!
 
exetlaios είπε:
Κυκλοφορούσαν σε φακελάκια.Ήταν από απλό χαρτί.

Όχι αυτοκόλλητα.

Απομιμήσεις διεθνών χαρτονομισμάτων.

Είχαν πάν φυσικά στάμπα "ΑΚΥΡΟ".

Καθένα τους, είχε τυπωμένη και μια "συμβολική" αξία.

Από 50 εως 200 δραχμές.

Αν μάζευες πολλά "χρήματα", τα αντάλλαζες με μια μπάλα.

Τα θυμάστε ;;;
Αυτά που μάζευα εγώ δεν είχαν πάνω "Ακυρο". Τα πρώτα βγήκαν όταν πήγαινα τρίτη-τετάρτη Δημοτικού ήταν πολύ μικρότερα από τα αληθινά σε εμβαδό και απλό χαρτί όχι και τόσο καλής ποιότητας. Αργότερα θυμάμαι ξαναβγήκανε σε μεγαλύτερο εμβαδό και χαρτί ιλουστρασιόν. Μαζευα και από αυτά. Δε τα χω σήμερα-πετάχτηκαν εδώ και χρόνια στη μετακόμιση.
 
μάζευα κι εγώ τέτοια!!
 
Δεν ξέρω αν λέτε για τα νομίσματα όλου του κόσμου..Δραχμές μάρκα δολάρια κλπ.Πάντως τέτοια έκανα συλλογή από την δευτέρα τάξη δημοτικού παρακαλώ είναι πολύ παλιά εν έτη 1980,81 (Παπούδες γίναμε)
 
giorgos είπε:
ηταν μεγαλη πορωση...Ηδονη θα ελεγα!!
giorgos είπε:
Ηταν ολοιδια με τα αληθινα αλλα σε μικροτερο μεγεθος. Τρελλαινομουνα να τα βλεπω και να τα πιανω!!
ambu_dare είπε:
giorgos είπε:
Ναι ρε, τι γελας?? Αφου δε μπορουσα να πιασω τα αληθινα(που δεν ειχα) επιανα τα ψευτικα!!
ambu_dare είπε:
Μήπως εγώ και ο ambu σκεφτόμαστε πολύ πονηρά;

Στο θέμα τώρα, τα λάτρευα κι εγώ τα λεφτά εκείνα, μάλλον σε κάνουν να νομίζεις ότι έχεις κάτι αξίας, γι αυτό και αρέσανε σε όλους. Αν υπήρχαν και μίνι πιστωτικές για τα κοριτσάκια, θα έκαναν θραύση!
 
πωπω και εγω μαζευα αυτα με το ακυρο,τρελα ηταν τα ανταλασαμε και με αλλα χαρτακια τοτε,αρε αξεχαστα χρονια!!
 
Βρήκα ένα τέτοιο κάπου χαμένο για χρόνια στο σπίτι μου. Ανεβάζω την φωτογραφία του


[edit] no photo [/edit]


 


[edit] no photo [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχα. πω τι μου θυμησατε τωρα.... απιστευταις εποχες..

ΑΧ ωραια χρονια τοτε......
 
Τότε ειμασταν όλοι εκατομμυριούχοι... :)
 
γεια σας βρηκα μια πλαστικη μαρκα 3χ3 τετραγωνη που γραφει επανω ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΡΟΥΛΙΑ αθηναι 10 λεπτα και στην πισω πλευρα ΚΑΤΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟ.επισης ενω ειναι τετραγωνη, στην μεση εχει τρυπα οπως ειχαν οι δεκαρες. μηπως ξερει κανεις τι ειναι. ευχαριστω
 
Μπορεί το χαρτζιλίκι μας σαν πιτσιρικάδες να μην ήταν αυτό που πάντα θέλαμε αλλά τουλάχιστον με τα ψεύτικα λεφτά νιώθαμε έστω και για λίγο σαν Σκρουτζ ΜακΝτακ. ;) (Ελπίζω οι φωτογραφίες να είναι καλές.)

fetch


Τα συγκεκριμένα τα οποία ήταν και αυτά που κυρίως αγόραζα ήταν της ΚΑΡΟΥΖΕΛ και είχε χαρτονομίσματα από όλο τον κόσμο. Παρατηρήστε ότι και το μέγεθος των χαρτονομισμάτων της εκάστοτε χώρας ήταν διαφορετικό, όπως συνέβαινε και στην πραγματικότητα.

fetch


Τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα της ΒΙΟΒΟΛ είναι λίγο πιο παλιά (μέσα 80s). Της ΚΑΡΟΥΖΕΛ ήταν δυο με τρία χρόνια αργότερα. Η αξία σε δραχμές αναγραφόταν επάνω. (138 δρχ = $1....Αυτό και αν δεν είναι μάθημα ιστορίας...)

fetch


Τα ξένα χαρτονομίσματα της ΚΑΡΟΥΖΕΛ ανέγραφαν την αξία σε δραχμές στην πίσω (κλασσική πράσινη) πλευρά. Εδώ μπορείτε να δείτε και τον υπολογισμό για τα δώρα ( και τι δώρα! :D )

fetch


Ο συγκεκριμένος τύπος χαρτονομισμάτων ήταν (νομίζω) αρχές 90s και το μέγεθος ήταν μεγαλύτερο. Το περίφημο ΑΚΥΡΟΝ μας απέτρεπε από το να πάμε στο περίπτερο και να αγοράσουμε τη ΒΑΒΟΥΡΑ.

fetch


Μεγάλωσα...(Αυτό μου έρχεται στο μυαλό βλέπωντας το παλιό εκατοστάρικο...)

fetch


Λεφτόλουτρο κανείς? Ποιο ΔΝΤ τώρα και κρίση... :p

fetch


fetch


fetch


Υ.Γ

Πραγματικά χαίρομαι που που κατάφερα να φυλάξω πράγματα από την παιδική μου ηλικία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ολ ράϊτ !!! Τα καραθυμήθυκα (με την βοήθεια κυρίως της πίσω πράσινης πλευράς). Σίγουρα τα μάζευα αλλά δεν μου έμεινε τίποτε :( !!! Συγκινητικό τόπικ :)
 
Εγώ δεν θα θυμάμαι καθόλου αυτά, αλλά είχα πάρα πολλά από αυτά που έβαζε κάποιο περιοδικό στις εσωτερικές του σελίδες. Δεν θυμάμαι αν ήταν στο Μπλεκ ή σε κάποιο άλλο.
 
Playmolover είπε:
Εγώ δεν θα θυμάμαι καθόλου αυτά, αλλά είχα πάρα πολλά από αυτά που έβαζε κάποιο περιοδικό στις εσωτερικές του σελίδες. Δεν θυμάμαι αν ήταν στο Μπλεκ ή σε κάποιο άλλο.
Τα μόνα ψεύτικα λεφτά που μπορώ να θυμηθώ από περιοδικό ήταν κάποια της Disneyland που ήταν μέσα στο "ΔΥΟ". Εάν δεν κάνω λάθος ήταν όντως πραγματικά Disney λεφτά που μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις στην Disneyland.

Τώρα πάλι που το ξανασκέφτομαι, κάτι σαν να μου θυμίζει αυτό που λες και έχει να κάνει με πιο σκληρό χαρτί (σαν χαρτόνι). 'Ισως να το μπερδεύω με τα χαρτονάκια που είχαν μηχανές και ήταν συνήθως στο "Μπλεκ" και στο "Αγόρι".
 
Πίσω
Μπλουζα