[ΚΑΡΟΥΖΕΛ] Rally Acropolis Αυτοκόλλητα Αεροπλάνα-Ελικόπτερα & Αυτοκίνητα

Panayiotis

Retro Member
Joined
31 Δεκ 2009
Μηνύματα
164
Αντιδράσεις
11
Θυμάται κανένας κάτι αυτοκόλλητα με αεροπλάνα (f16, mig κτλ) μάλλον της Καρουζέλ σε ορθογώνιο (αν θυμάμαι καλά) σχήμα ?
 
Ειχε και αυτοκινητα (απο τα πρωτα μοντελα που κατασκευαστηκαν μεχρι και τις μερες μας), ελικοπτερα, μηχανες και αεροπλανα?

Εαν μιλαμε για τα ιδια αυτοκολλητα, νομιζω αναφερεσαι στο αλμπουμ/συλλογη "Rally Acropolis ..." (συν μια χρονολογια στον τιτλο, 89 η 90). Εχω φαει τον κοσμο (a.k.a πατρικο) για να το βρω... Απο τα πιο εντυπωσιακα χαρτακια για αλμπουμ που υπηρξαν ποτε.
 
Πολύ ΣΩΣΤΑ φίλε Dartacan !

Έχω ένα αυτοκόλλητο μόνο, εδώ δίπλα στην κασσέτα του ΚΙΤ
picture.php


Πολύ σωστά και πάλι ! Τα αεροπλάνα ήταν στις τελευταίες σελίδες του album αν θυμάμαι καλά ! Επειδή κοιτούσα ένα site που είχε σχέση με τα παλιά αεροπλάνα θυμήθηκα αυτά τα χαρτάκια και κατευθείαν έγραψα εδώ ! Άλλα ούτε καν τα είχα συνδέσει με αυτή την σειρά ! Τώρα τα θυμήθηκα πολύ καλύτερα ! Να σαι καλά !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαρα μου που βοηθησα :) αλλα μαλλον εγω πρεπει να σε ευχαριστησω για την φωτογραφια Παναγιωτη! :D Μπορει να μεγαλωνω αλλα καποια ψηγματα μνημης διατηρουνται ακομα. ;) Να σου πω την αληθεια, και εγω τα σκεφτομουν πριν απο καποιες μερες οποτε το οτι ανοιξες θεμα για αυτα ηταν τζακποτ.

Οντως ηταν απο τις καλυτερες συλλογες αυτοκολλητων που ειχα ποτε γιατι η ποικιλια των φωτογραφιων ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και με βοηθησε να μαθω οχηματα που δεν ηξερα μεχρι τοτε (κατι σαν το Gran Turismo των 80s:biglaugh:).

Panayiotis είπε:
Τα αεροπλάνα ήταν στις τελευταίες σελίδες του album αν θυμάμαι καλά !
Αψογος ο Παναγιωτης! Οντως ετσι ηταν και εαν θυμαμαι καλα ηταν στην μεση του δευτερου μισου του αλμπουμ. Το αλμπουμ ξεκινουσε με αυτοκινητα (με το νουμερο 1 να ειναι ενα FORD του 1800-κατι που εμοιαζε με καροτσακι μωρου) και κλιμακωτα ανεβαινε τις χρονολογιες μεχρι και το τοτε παρον. Το ωραιο ηταν οτι καλυπτε ενα πολυ μεγαλο χρονολογικο πεδιο της εξελιξης των αυτοκινητων και ηταν σαν ιστορικο βιβλιο.

Τα περισσοτερα αυτοκολλητα των αεροπλανων και των ελικοπτερων ηταν λιγο πιο λεπτα σε σχεση με αυτα των αυτοκινητων που ηταν πιο φαρδια (οπως αυτο στην φωτογραφια).

Κατι που θυμαμαι ακομα:

Μαχητικο αεροπλανο απο Ιταλια (επειδη εγραφαν και την χωρα προελευσης) με την ονομασια Panavia Tornado, το διαβαζα τοτε Panagia και νομιζα οτι το ειχαν αφιερωσει στην Παναγια! ::)

Ειλικρινα να σαι καλα φιλε Παναγιωτη που ανοιξες το θεμα αυτο! Τωρα με εκανες ακομα πιο αποφασισμενο να παω να βρω το αλμπουμ!
 
ντρεπομια που το λεω το ειχα αλλα πριν κανα μηνα τα πεταξε η μανα μου κατα λαθοσ .. πηνγα στο καδο αλλα τιποτα ειχα αργησει.... ηταν καρουζελ ..εξωφυλο lancia delta του γιουχα κανκουνεν !! ειχε κ αεροπλανα στισ τελευταες σελιδες κ ελικοπτερα....

τησ καρουζελ εχω ενα με τα νιτζακια κ οταν τελειωνες το αλμπουμ το δωρο ηταν ενα αταρι!!!

μου ελειπε το νο 182 .... 20 χρονια μετα αυτο το νουμερο εχει μεινει στο μυαλο μου ... χαχα
 
Σωστά φίλε Dartacan :) Ξεκινούσε με τα πρώτα μοντέλα αυτοκινήτων και μετά συνέχιζε με πιο σύγχρονα ! Έχω την εντύπωση οτι το είχα συμπληρωμένο. Έχω ακόμη στο πατρικό 2-3 αφίσες που είχα κερδίσει τότε :) Το αυτοκίνητο στο αυτοκόλλητο που μου απέμεινε και μια harley αν θυμάμαι καλά !

Φίλε fonis κρίμα που το είχες κρατημένο μέχρι σήμερα και τώρα το πέταξε η μητέρα σου :( Πάντως αν έχεις ακόμη το άλμπουμ με τα νιντζάκια φύλαξέ το καλά ! Το 182 σου λείπει μόνο είπες ε...θα δώ μήπως το έχω γιατί μου έχουν μείνει μερικά.. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άμα τελικά ψάξεις κάτι θα βρεις. ;)

attachment.php


attachment.php


Και το νούμερο ένα - το καροτσάκι μωρού που έλεγα:biglaugh: (που τελικά ήταν PEUGEOT και όχι FORD όπως θυμόμουν).

attachment.php


Έρχονται και άλλες. ;)
 
Οοοοο !!! Παραδέχομαι !!!!! Τι μου θύμισες......
 
το συγκεκριμενο αλμπουμ ειναι αυτο,Καρουζελ

DSCN6735.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο imperium!!

Κι αυτο ρε αθεοφοβε?? (Οχι που θα σου γλιτωνε)!! ;)
 
δεν εχω το αλμπουμ δυστηχως!!μονο αυτοκολλητα!!
 
Οκ..

Ειμαι σιγουρος οτι θα το βρεις κι αυτο καποια στιγμη. ;)
 
[ΚΑΡΟΥΖΕΛ] Rally Acropolis Αυτοκόλλητα Αεροπλάνα-Ελικόπτερα & Αυτοκίνητα

Δεν είχα πάρει ποτέ τα άλμπουμ, πιθανόν γι' αυτό να επέζησαν και τα παρακάτω αυτοκόλλητα.


Σίγουρα θα ήταν δύο διαφορετικές συλλογές, αλλά επειδή δεν έχω πολλά τα έβαλα όλα σε ένα θέμα.



Θυμάται κανείς χρονολογία;



Τα αυτοκίνητα ίσως ήταν μόνο Ferrari, μου φαίνεται περίεργο να έχω μόνο τρία & να είναι όλα
Ferrari !!!


P1050479.jpg

 




P1050478.jpg
 
Το άλμπουμ κυκλοφόρησε στα τέλη της δεκαετίας του '80...

Να και μια εικόνα από το εξώφυλλό του, για να γίνει κατανοητό περί τίνος πρόκειται...

Ο τίτλος του ήταν: "Rally Acropolis"...

Προβολή συνημμένου 143610

Rally Acropolis.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστουμε πολυ artus για τις πληροφοριες! :thanx2:
 
atrus42 είπε:
Το άλμπουμ κυκλοφόρησε στα τέλη της δεκαετίας του '80...Να και μια εικόνα από το εξώφυλλό του, για να γίνει κατανοητό περί τίνος πρόκειται...

Ο τίτλος του ήταν: "Rally Acropolis"...

Προβολή συνημμένου 143610

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, σχετικά με τα αεροπλάνα & τα ελικόπτερα ξέρεις κάτι;


 
[edit] OK done [/edit]




Τα συγκεκριμένα χαρτάκια τα μάζευα σαν τρελός τότε . Αυτοκίνητα, μηχανές, μαχητικά αεροπλάνα, ελικόπτερα....Ε, τι άλλο θέλει ένας πιτσιρικάς? :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νόμιζα ότι μόνο εγώ τα είχα αυτά!! Θα έβαζα και φωτογραφια (έχω καμία 20αρια) αλλά μου λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγαλο
 
μπορείς να το συμπιέσεις είτε στέλνοντας το email στον εαυτό σου και επιλέγοντας μια επιλογή συμπίεσης είτε ένα open source πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας όπως το gimp. Είναι τζάμπα και είναι μια χαρά. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ.
 
Πίσω
Μπλουζα