Κάιν και Άβελ (Kane and Abel)

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
120
Κάιν και Άβελ (Kane and Abel, 1985), ?


Πρεμιέρα: ?


Θυμάται κανείς αυτή τη μίνι σειρά που πρόβαλλε το MEGA το 1990;

Οι πρωταγωνιστές ήταν ο Peter Strauss και ο Sam Neil
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βεβαιως - ειχε γινει μπεστ σελερ το βιβλιο στα μεσα της δεκαετιας του 80 - δεν ηταν η αγαπημενη μου μινι-σειρα αλλα ηταν αρκετα αξιολογη και σαν παραγωγη.
 
Oι γονεις μου την εβλεπαν σε βιντεοκασσετα στα μεσα του 80. Οπως και το ''Ο κυριαρχος του παιχνιδιου''
 
τη σειρά αυτή την είδα μόνο μία φορά, μετά από χρόνια κατάφερα να βρω το βιβλίο στο εξωτερικό, και έχω από τότε έχω βάλει το όνομα μιας από τις ηρωϊδες στο mail μου :) είναι κάτι τέτοιες σειρές που είχαν μια ανεξήγητη μαγεία (θα ανοίξω μερικά θεματάκια μου φαίνεται γιατί δεν τις βρήκα) και που για κάποιο λόγο δε γυρίζονται πια :(

ατμοσφαιρικές. απλά.

off topic αλλά σχετικό με τον υπέροχο Peter Strauss: θυμάται μήπως κάποιος αυτό?

http://www.imdb.com/title/tt0096985/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
την ξαναείδα μόλις, βρήκα το dvd και έπεσα με τα μούτρα ... καταπληκτική και πολύ πιστή στο βιβλίο!
 
@Clemence η συνονόματή σου ήταν η γυναίκα του Κάιν;

Καλή και προσεγμένη σειρά βρε παιδί μου αλλά σου 'πιανε την ψυχή.

Κάτι τα παιδικά χρόνια του Άβελ (ο ετεροθαλής αδελφός που σκοτώνεται από τους Ρώσους, η θετή αδελφή που βιάζεται πάλι από τους Ρώσους) κάτι η ορφάνια του Κάιν κι ο κακός πατριός, κάτι τα πάνδεινα που τραβάει ο Άβελ καθώς ανεβαίνει, κάτι ο φίλος του Κάιν που πεθαίνει από καρκίνο, κάτι η ασυνεννοησία και των δύο με την οικογένειά τους (η γυναίκα του Άβελ που τον παρατάει, ο γιος του Κάιν που θέλει να γίνει μουσικός κι όχι επιχειρηματίας) ...

Δεν ξέρω ... Το ίδιο ψυχοπλακωτικό μου είχε φανεί και το βιβλίο :xm:

Μου άρεσε όμως εξαιρετικά η σκηνή που συναντιούνται στον δρόμο το βράδυ των εγκαινίων του ξενοδοχείου των παιδιών τους και, χωρίς να μιλήσουν, χαιρετάνε ο ένας τον άλλον με το καπέλο. Και μετά ο Κάιν πεθαίνει :(
 
βασικά δανείστηκα το όνομα της αδερφής και κόρης του Abel για τα mail μου ... το Clemence είναι από άλλο έργο, επίσης πολύ αγαπημένο (που έχει επίσης συζητηθεί εδώ ;) )
 
Πίσω
Μπλουζα