Κάνε μου μια κασέτα ...

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Θυμάμαι ότι όταν ήμουν νέος, το να "κάνεις μια κασέτα" σε μια κοπέλλα,

ήταν το απόλυτο δείγμα ενδιαφέροντος !

Άντε και είχες την έμπνευση και ήξερες τι κομμάτια θα έβαζες.

Μέχρι να εντοπίσεις τις 15 κασέτες που είχαν τα κομμάτια αυτά,

ανάμεσα σε 200 κασέτες, ήταν ήδη περιπέτεια.

Μετά με REWIND & FAST-FORWARD, έπρεπε να τοποθετήσεις την κασέτα, στην αρχή των κομματιών.

Και βάλε και μιάμιση ώρα βάλε-βγάλε κασέτες και εγγραφή.

Άντε αν είχες και speed-dub, έριχνες την αντιγραφή στον μισό χρόνο.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, το να "κάνεις μια κασέτα" ήταν μια "περιπέτεια"

που σου έπαιρνε τουλάχιστον μισή μέρα.

Συνεπώς έπρεπε να γουστάρεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μια κοπέλα για να μπεις σε αυτόν τον κόπο.

Ομοίως, αν ήθελες να τσεκάρεις αν μια κοπέλα σε γούσταρε πραγματικά,

την έβαζες να "σου κάνει μια κασέτα".

Αν στην έκανε, πάει να πει ότι μάλλον ενδιαφερόταν σοβαρά.

Φυσικά η νέα γενιά, δεν θα βιώσει ποτέ τον "μόχθο" (αλλά και την χαρά) αυτή.

Την τελευταία φορά που ήθελα να "χαρίσω μουσική" σε μια γυναίκα,

αντιλήφθηκα ότι η τεχνολογία είχει αλλάξει 100% την διαδικασία.

Με το "find files" των Windows, βρήκα σε 5 λεπτά, όλα τα τραγούδια που ήθελα,

και που είχα αποθηκευμένα σε ΜΡ3 στο κομπιούτερ μου.

Στην συνέχεια ένα απλό "drag and drop", μια αντιγραφούλα με το ΝΕRO και ...

σε 10 λεπτά (συνολικός χρόνος) το CD ήταν έτοιμο !

Που οι 4 ώρες που ήθελα κάποτε !

Η ευκολία αυτή, με έκανε να νοιώθω ότι θα μπορούσα πλέον να "χαρίσω μουσική" σε οποιαδήποτε γυναίκα !

Όμως ... η μαγεία είχε χαθεί !

Βεβαίως υπήρχε και η "σκοτεινή πλευρά του κασετο-φτιαξίματος" ! :diablotin:

Δηλαδή, έιχες μια "τυποποιημένη" κασέτα με ερωτικά τραγούδια.

Και κάθε φορά που ήθελες να κάνεις εντύπωση σε μια γυναίκα,την έκανες μια ξερή-αντιγραφή,

λέγοντάς της όμως "μου πήρε μισή μέρα να την ετοιμάσω, μόνο για σένα" ! :rolleyes:

Φυσικά, ο έξυπνος "κασετάκιας", για να μην πέσει θύμα και ο ίδιος, τέτοιων "πονηριών",

όταν ζήταγε από μια κοπέλα να του φτιάξει μια κασέτα, την "υποχρέωνε" να γράψει και ένα-δύο συγκεκριμένα τραγούδια,

ώστε να μην μπορεί η κοπέλα να του προσφέρει "έτοιμη" επιλογή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βάλε και το χειροποίητο εξώφυλλο!

Μιλάμε για τέχνη!
 
Ψάξε με μπόλικο μεράκι τις αναγκαίες κασσέτες, μπρός πίσω την ταινία, άγχος να χωρέσουν όλα τα τραγούδια που ήθελες...καλά γράμματα στους τίτλους...καμιά μικρή ζωγραφιά(μετρούσε πολύ)...Αυτές ήταν εποχές! :thumbup:
 
Εσύ exetlaios το είχες αναγάγει σε επιστήμη!!!Υπήρξαν όμως και περιπτώσεις που απλά σου έγραφε όλο το δίσκο από το αγαπημένο του συγκρότημα και τελείωνε.Όσες κασέτες έχω παραλάβει πάντως,τις έχω φυλαγμένες και τις ακούω ενίοτε με πολύ αγάπη...:rolleyes:
 
candy είπε:
Εσύ exetlaios το είχες αναγάγει σε επιστήμη!!!
Εννοείται ! Δε με αποκαλούσαν DR.EXETLAIOS (PHD-MSC) χωρίς λόγο:biglaugh: !

candy είπε:
...Όσες κασέτες έχω παραλάβει πάντως,τις έχω φυλαγμένες και τις ακούω ενίοτε με πολύ αγάπη...
Και εγώ το ίδιο. Δεν ειναι ψαρωτικό ;

Τα πρόσωπα έφυγαν, και ο "ήχος" τους έμεινε για να σου θυμίζει στιγμές και στιγμές !
 
Γι'αυτό και η μουσική των 80s παραμένει μαγική για εμάς.Για κάθε μουσικό κομμάτι,υπάρχει και μια ανάμνηση (θέλω να πιστεύω περισσότερο ευχάριστη) να το συνοδεύει... :)
 
exetlaios είπε:
Τα πρόσωπα έφυγαν, και ο "ήχος" τους έμεινε για να σου θυμίζει στιγμές και στιγμές !
πόσο δίκαιο έχεις. μου έχουν μείνει όλες οι κασέτες από όλους τους έρωτες της ζωής μου σαν την πιο γλυκιά ανάμνηση από αυτές. σνιφ, συγκινήθηκα :icon_cry:

candy είπε:
Γι'αυτό και η μουσική των 80s παραμένει μαγική για εμάς.Για κάθε μουσικό κομμάτι,υπάρχει και μια ανάμνηση (θέλω να πιστεύω περισσότερο ευχάριστη) να το συνοδεύει... :)
ακριβώς candy κάθε κομμάτι και μια ανάμνηση. Και πίστεψε με είναι πολύ διαφορετικά να ακούς το κομμάτι από την συγκεκριμένη κασσέτα από να το ακούσεις τυχαία στο ραδιόφωνο γιατί η κασσέτα έχει κρατήσει και την υφή του ήχου (ένταση, θόρυβο, σκράτς κτλ) που την κάνει πιο ζωντανή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ego prepei na hmoun poly paslas loipon....

eimai 27 alla den to eixame auto me tis kasettes! ti diaolo! h candy exei parei kasettes! kai exei thn idia ilikia.... mpas kai einai Athinaiko auto????
 
Ακόμα πιό "ψαρωτικό" είναι όταν διαβάζεις τις βαρύγδουπες αφιερώσεις

που γράφονταν στο εξώφυλλο της κασέτας !

Τόσο ΔΥΝΑΤΕΣ και ΑΛΗΘΙΝΕΣ τότε, τόσο κενές και ξεχασμένες σήμερα !

Άραγε αυτή η κοπέλα που πριν 10 χρόνια μου είπε με ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΗΣ ότι "με αγαπάει",

που να βρίσκεται ; Δεν ξέρω καν αν ζει ! Δεν είναι απίστευτο ;;;

Αφήστε που όταν βλέπω τις ημερομηνίες στις κασέτες, νοιώθω κάτι σαν βάρος στο στήθος !

Πέρασαν κιόλας ΤΟΟΟΣΑ χρόνια ;;;
 
Όχι keropi,από Θεσσαλονίκη είμαι.Αλλά επειδή έχω και καταβολές από Γιάννενα και έχω παραλάβει και κασέτα από Γιαννιώτη,σε διαβεβαιώνω πως ήταν γενικότερο φαινόμενο της εποχής. :)
 
ti na po....

oute eida kana simathiti na to kanei, oute kan to eixa akousei... tespa....
 
Οταν εγραφα,αυτου του ειδους τις κασετες ΠΑΝΤΑ εβαζα και ενα τραγουδι χωρισμου...ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ!Ισως γιατι καποτε ,μια και μοναδικη πικρη φορα μου εκαναν το ιδιο και απο τοτε εμαθα the hard way...το τραγουδι ...

Siouxsie And The Banshees - Forever

ακομα ποναει το,σαν παλιο τραυμα
 
Παλιόπαιδα, με συγκινήσατε!

Αλλά κι εγώ ανήκω στην ίδια κατηγορία με τον keropi. Δυστυχώς (τρίχες δυστυχώς, ευτυχώς θα έλεγα) ασχολιόμουν τόσο πολύ με τα games που δεν είχα σε πρώτο βαθμό ασχολίας έρωτες και τα τοιαύτα. Ανήκα σε μια υπέροχη geek squad όπου όλα τα nerds (κι εγώ ο αρχηγός τους) ονειρευόμαστε μια όμοφη γυναίκα δίπλα μας που να έχει το ίδιο χόμπυ με μας. Ναι καλά η γλαρόσουπα μονίμως στο μενού. Φυσικά εγώ δεν είχα την απαραίτητη διάθεση να ασχοληθώ με αυτού του είδους τις ενασχολήσεις, γιατί στην εφηβική ηλικία πάλευα να ξεφύγω από ένα σοβαρότατο πρόβλημα υγείας από την μία πλευρά και από την άλλη πάλευα να αντιμετωπίσω μια κατάσταση οικονομικής εξαθλίωσης που επικρατούσε στην οικογένειά μου, οπότε όπως καταλαβαίνετε ΔΕΝ έζησα τίποτε από αυτά που έζησαν οι υπόλοιποι συνομίλικοί μου. Τα games και οι υπέροχοι πραγματικοί φίλοι με βοήθησαν να ξεπεράσω πολλά, και ενώ οι φίλοι έφυγαν, χάθηκαν, πήραν άλλες λεωφόρους και άλλους δρόμους ο καθένας, τα games είναι πάντα εδώ.

Φυσικό επόμενο της τεχνολογικής μανίας, να επανέλθουμε στο θέμα "κασσέτες", ήταν να τις μισώ θανάσιμα, σε βαθμό παράνοιας. Μόνο και μόνο η σκέψη του να ακούσω μουσική από μέσο που έπρεπε να κοπανιέμαι να βρω ένα τραγούδι με κατέστρεφε. Σε αυτό βέβαια συνέβαλε τα μέγιστα και ο Spectrumάκος. Αυτό το "tape loading error" με έφερνε στα όρια εγγεφαλικού.

Αλλά ο ήχος του loading αυτός καθεαυτός ακόμα και σήμερα αποτελεί ένα υπέροχο φετίχ, με γυρίζει πάνω από 2 δεκαετίες πίσω.

Έρωτες έπειτα, ήρθαν και παρήλθαν, ευτυχώς δεν θυμάμαι ούτε καν τα ονόματά τους. Αυτές ειδικά τις αναμνήσεις θέλω να μην τις θυμάμαι γιατί πονάνε πολύ και μόνο αυτό δεν θέλω στη ζωή μου.
 
θυμάμαι επίσης ότι έγραφα σε κασσέτα μεταμεσονύχτιες εκπομπές και τις άκουγα

την επόμενη.

Κάποια αφιερώματα σε γκρουπ ή άλμπουμ έφευγαν και για επαρχία, προς ακρόαση και συμμόρφωση (Θεσσ/νίκη, Βόλο, Λάρισα)

Επίσης η κασσέτα ήταν εκτός από απαραίτητος σύντροφος στην παιδική ηλικία,

(ποδήλατο , σχολικές εκδρομές κλπ) ήταν και στο στρατό.
 
Εμένα μου έχουν κάνει τρεις γυναίκες δώρο κασετούλα με καψουροτράγουδα και τις έχω ακόμα σαν ενθύμιο,ενώ εγώ έχω κάνει δυο φορές δώρο και την μια με δικά μου κομμάτια που έβγαζα στην Amiga μου χε χε..
 
akmakas είπε:
Εμένα μου έχουν κάνει τρεις γυναίκες δώρο κασετούλα με καψουροτράγουδα και τις έχω ακόμα σαν ενθύμιο,ενώ εγώ έχω κάνει δυο φορές δώρο και την μια με δικά μου κομμάτια που έβγαζα στην Amiga μου χε χε..
α ρε akmakas έχεις κάψει καρδιές...
 
akmakas είπε:
Εμένα μου έχουν κάνει τρεις γυναίκες δώρο κασετούλα με καψουροτράγουδα και τις έχω ακόμα σαν ενθύμιο,ενώ εγώ έχω κάνει δυο φορές δώρο και την μια με δικά μου κομμάτια που έβγαζα στην Amiga μου χε χε..

Μουρντάρη μου εσύ!!!!!
 
μη ,ου πεις ότι πήγαινες με μπαλαντέζα και την amiga παραμάσχαλα και τους έκανες καντάδες
 
Πίσω
Μπλουζα