Κάρτες ήχου "Mozart"!

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.910
Αντιδράσεις
1.113
Ή αλλιώς η "Soundblaster των φτωχών". Γνώριζα την ύπαρξη της εν λόγω 16bitης κάρτας ήχου αλλά δεν την είχα δει σε λειτουργία ποτέ. Χάρις το YT, τώρα μπορούμε όλοι:

Δεν ακούγεται και τόσο χάλια, και μάλλον ήταν αντίστοιχη σε επιδόσεις με την Soundblaster Pro.
 
Εγω ειχα αγορασει το '94 μια Beethoven ADSP-16 της εταιριας Wearnes, γιατι ειχε μια θετικη παρουσιαση στο RAM (αν θυμαμαι καλα). Ηταν η πρωτη μου καρτα ηχου. Δυστυχως δεν ειχε υποστήριξη για win95 (μισοδουλευε ο driver των 3.xx), οποτε πηγε αδιαβαστη οταν βγηκαν τα win95.

Οι φωτογραφιες δεν ειναι δικες μου.

fDn6tVW.jpg1bmxO2C.jpg

Τελικα το διδαγμα της ιστοριας ειναι οτι ο Mozart ειναι καλυτερος απο τον Beethoven :fafoutis:
 
Τις θυμάμαι σαν όνομα. Κάποιοι τις παρουσίαζαν ως αντίστοιχες των Roland. Αμφιβάλλω πολύ για το εάν ίσχυε αυτό.
 
Ο υπολογιστής του φίλου μου, δηλαδή του μεγαλύτερου αδελφού του, είχε αυτήν την κάρτα (Beethoven) .
Δεν ξέρω για Windows , αλλα δυστηχώς ούτε με Soundblaster Pro δεν ήταν συμβατή στο DOS. Soundblaster απλή, μονοφωνική.
Αφού θυμάμαι στο setup NBA Live 95, έπαιζε μόνο τo Soundblaster (22khz, 8bit, mono) ενώ η δικιά μου που ήταν κλώνος του SB Pro ,16 khz, 8bit, sterero.
Παρόλα αυτά είχε καλή ποιότητα ήχου και όντως έβαζε τα δικά της εφφέ DSP.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα