Κάτυ η Κάμπια - Katy Caterpillar (1984)

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
264
[video=youtube;QOu-X9AZVbU]

Το ειχα πρωτοδει σε βιντεοκασσετα γυρω στο 86. Ηταν μεταγλωτισμενο και την φωνη της Κατυ εκανε η Ματινα Καρρα. Η Κατυ ηταν μια καμπια με ανησυχιες. Οι αδελφες της αρκουνταν στο να μασουλανε φυλλα κερασιας, αλλα η μικρη καμπια πιστευε πως υπαρχουν περισσοτερα στον κοσμο. Ξεκινησε ετσι ενα μεγαλο ταξιδι στο οποι θα γνωρισει νεους τοπους, φιλους, αλλα και εχθρους...

Προβολή συνημμένου 124304
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι γλυκιά ανάμνηση κι αυτό!! Δεν θυμόμουν το όνομά της! Το έβλεπα κι εγώ μικρή σε video!
 
Το ειχα δει κατι χριστουγεννα, με μεταφραση ομως. Ομορφο παιδικο :)
 
ναι το θυμηθηκα. Παντως η ταινία ήταν μεξικάνικης παραγωγης και μαλλον η πρωτη τους μεγαλου μηκους (αν και συμμετειχαν και ανιματερ απο αλλες χωρες) και η κανονικη γλωσσα ήταν στα Ισπανικά

Από οτι ειδα υπάρχει και δεύτερη ταινία αλλά δε νομιζω να μεταδοθηκε στην Ελλαδα.
 
Hταν πολυ ωραιο παιδικο, τα κορακια ειδικα ειχαν φοβερη φαση
 
Ψάχνω το τίτλο ενός αγαπημένου παιδικού..[Κατυ η Καμπια]

Λοιπον,

δε ξέρω ποσο μπορεί κανεις να βοήθήσει καθώς θυμάμαι ελάχιστα αλλά αξίζει να προσπαθήσω καθώς το 'χω υποσχεθε'ι κάπου...

Είναι 3 αδελφές κάμπιες, οι 2 μεγαλύτερες αδελφές κοροιδέυουν την πιο μικρη τους αδελφή 'Ανυ. Η 'Ανυ είναι πιο πρόσχαρη και φοράει ένα ροζ λουλουδι σα καπέλο. Μια μέρα η Άνυ φεύγει από το σπίτι για ένα μακρυ ταξιδι. Οταν πάλι γυρίζει οι αδελφές της, συνεχίζουν να την κοροϊδευουν και αυτη αποφασίζει να φτίαξει ένα κουκούλι, όπου τελικά μεταμορφωνεται σε πεταλούδα! Οι αδελφές της τοτε σκάνε απο την ζήλια τους...

Αυτα θυμάμαι και δεν είναι όλα 100% ακριβή.. π.χ μπορει να μην την λένε Άνυ ή οι αδελφές να ταν 4..

Ευχαριστώ
 
Σε λατρεύω φίλε μου!!!!! Χίλια ευχαριστώ!
 
Να ΄σαι καλά. Σαν Καμπια που είμαι θα ήταν ντροπή να μην το ήξερα :p

Η κουβέντα μπορεί να συνεχιστεί στο θρεντ που σου υπέδειξα ;) . Το παρόν κλειδώνεται.
 
Παιδιά αυτό το έχω σε βιντεοκασέτα, αλλά δεν με αφήνει να το μετατρέψω σε DVD, γιατί λέει πως είναι κλειδωμένη η κασέτα...
 
Δηλαδή ? Υπάρχει τρόπος να ξεκλειδωθεί ? Έχω και άλλες κασέτες που είναι κλειδωμένες και θα ήθελα πολύ να τις μετατρέψω σε DVD...
 
ο συμφορουμιτης teleopticus μας βοηθησε ανεβαζοντας το νατο λοιπον [edit]Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit]Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναζήτηση τίτλου κινουμένου σχέδιου: Κατυ η Κάμπια

Ψάχνω τον τίτλο ενός παιδικού κινουμένου σχεδίου (το αν είναι anime ή cartoon δεν ξέρω) με τις περιπέτειες μιας χαριτωμένης κάμπιας που φορούσε ένα σκουφάκι/καπελάκι/δεν θυμάμαι τι που στο τέλος γίνεται πεταλούδα κι όλα τα ζώα που 'χε συναντήσει στο ταξίδι της την κοιτάζουν με θαυμασμό.
 
Vetus είπε:
Ψάχνω τον τίτλο ενός παιδικού κινουμένου σχεδίου (το αν είναι anime ή cartoon δεν ξέρω) με τις περιπέτειες μιας χαριτωμένης κάμπιας που φορούσε ένα σκουφάκι/καπελάκι/δεν θυμάμαι τι που στο τέλος γίνεται πεταλούδα κι όλα τα ζώα που 'χε συναντήσει στο ταξίδι της την κοιτάζουν με θαυμασμό.
http://www.youtube.com/watch?v=q4gy5M7UHy8&feature=channel_video_title
 
H Συζήτηση συνεχίζεται στο θέμα που υπέδειξε ο Θάνος ;)
 
Πωπω, τι αναμνήσεις μου ξυπνήσατε. Μονάχα τον τίτλο δεν θυμόμουν κι ευχαριστώ τα άτομα που απάντησαν στο σχετικό thread που είχα ανοίξει και φυσικά τα άτομα που κάνανε upload τα videos. Απ' ότι κατάλαβα πρόκειται για μεξικάνικη παραγωγή, σωστά; Την δε Κάτυ την θυμόμουν γλυκιά αλλά τώρα που την ξαναβλέπω είναι ακόμα πιο γλυκιά.
 
Τι γλυκό παιδικό είναι αυτό. Δεν μου θυμίζει τίποτα, αλλά μπήκα στην πρίζα για να το ψάξω. Λογικά θα κυκλοφορεί σε dvd, έστω και στα αγγλικά.
 
Πίσω
Μπλουζα