Κάτω απ' το ομπρελόδεντρο - Under the umbrella tree (1986)

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
118
Το ανακάλυψα τυχαία- είχα ξεχάσει ότι υπάρχει! :cheers:

Προβλήθηκε στα τέλη της δεκαετίας του 80 στην ΕΤ-2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα τι πηγες και θυμηθηκες!!!!!!Την ειχα βαθια καταχωνιασμενη στη μνημη μου. Τι εκπαιδευτικη σειρα, τι ηθος, τι μορφωση!!!!Αχ, η παιδικη μας ηλικια ηταν η καλυτερη τελικα. (ασχετο αλλα το αβαταρ σου ειναι το αγαπημενο μου παπετ. Ειδικα οταν ελεγε Again πεθαινα στα γελια!!)
 
Προβλήθηκε και γύρω στο 93-94 από την ET2!Η Holly ήταν άνθρωπος και τα ζωάκια ήταν ένα ποντικάκι η Gloria,ένα βατραχάκι ο Iggy και ένα πουλί (που δεν θυμάμαι τι πτηνό ήταν,αλλά ήταν μπλε) ο Jacob!!!!Την παρέα συμπλήρωνε η κυρία Μακ Μέρφι η οποία ήταν μαριονέτα-άνθρωπος και η μύτη της ζουλιόταν και έκανε ένα θόρυβο σαν κόρνα!!Και ακόμα είχε παίξει και ένας γιατρός-μαριονέτα στο επεισόδιο με τα εμβόλια,που τα 3 ζωάκια φοβούνταν να κάνουν εμβόλιο!
 
thebest20 είπε:
Προβλήθηκε και γύρω στο 93-94 από την ET2!Η Holly ήταν άνθρωπος και τα ζωάκια ήταν ένα ποντικάκι η Gloria,ένα βατραχάκι ο Iggy και ένα πουλί (που δεν θυμάμαι τι πτηνό ήταν,αλλά ήταν μπλε) ο Jacob!!!!Την παρέα συμπλήρωνε η κυρία Μακ Μέρφι η οποία ήταν μαριονέτα-άνθρωπος και η μύτη της ζουλιόταν και έκανε ένα θόρυβο σαν κόρνα!!Και ακόμα είχε παίξει και ένας γιατρός-μαριονέτα στο επεισόδιο με τα εμβόλια,που τα 3 ζωάκια φοβούνταν να κάνουν εμβόλιο!
Το θυμάμαι καθαρά αυτό το επεισόδιο με το εμβόλιο :D

Η Holly είχε πει στα ζωάκια να μετράνε μέχρι το 10 και να μην κοιτάνε τη βελόνα για να μη φοβούνται.

Ένα άλλο επεισόδιο που θυμήθηκα ήταν εκείνο που το πουλάκι ο Jacob φοβόταν να πετάξει!
 
Εγώ θυμάμαι το επεισόδιο που η γειτόνισσα θείτσα είχε πάρει καινούριο καπέλο και σφηνώθηκε χωρίς να το καταλάβει πάνω σε αυτό μια μπάλα.
 
θυμαμαι χαρακτηριστικα τον iggy guana την σαυρα σε ενα επεισοδιο σκεφτοντουσαν τι θελαν να γινουν οταν μεγαλωσουν και θυμαμαι οτι ο iggy σκεφτηκε οτι ηταν τραγουδιστης και πηγαν οι αλλοι να τον δουνε και εκανε οτι δεν τους γνωριζει οπως επισης οτι η ποντικινα σκεφτηκε οτι εγινε αρχιτεκτονας που ειχε σχεδιασει αναποδα ενα σπιτι φοβερη σειρα που δυστυχως οπως και αλλες παιχτηκε μια φορα απο την ερτ και μετα χαθηκε

 
κομματακι off τοπικ /sorry για τον συνειρμο mode on

4624900285_a9b3193b82_z.jpg

3411872087_cd235bdd7c_z.jpg

κομματακι off τοπικ /sorry για τον συνειρμο mode off
 
Εισαι φοβερος. Τη θυμομουνα αμυδρα αλλα τωρα που το βρηκα.......
 
Ωχ αυτό το είχα ξεχάσει εντελώς. Απίστευτο τελικά το τι μπορείς να βρεις εδώ μέσα.
 
Ανήκω και εγώ σε αυτούς που το θυμήθηκαν μόλις είδαν το θέμα... :)
 
Eγώ το έβλεπα φανατικά, γι'αυτό δεν το ξέχασα ποτέ. Θυμάμαι κι εγώ το επεισόδιο με το εμβόλιο που αναφέρθηκε, καθώς και το επεισόδιο όπου ο καθένας είχε από ένα παράπονο για τους άλλους και θυμόταν μία συγκεκριμένη κατάσταση στην οποία αδικήθηκε. Όμως ο καθένας έβλεπε μόνο τον εαυτό του και το επεισόδιο στο τέλος μας έκανε να καταλάβουμε ότι εκτός από θύματα γινόμαστε και θύτες πολλές φορές και ότι πρέπει να σκεφτόμαστε και τα δικά μας λάθη. Ήταν πάντα πολύ ευχάριστος και έξυπνος ο τρόπος με τον οποίον περνούσε το ηθικό δίδαγμα.
 
Πολυ ωραιο.Το εβλεπα κι εγω οταν ημουν μικρος.Το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι ειχε κυκλοφορησει και ενα παζλ με τη Χολυ και τα ζωακια και μου το ειχαν παρει οι δικοι μου.Δυστυχως χαθηκε με αλλα παιχνιδια.
 
[Edit] Θάνο αν μπορείς σπάσε το video δε μικρότερης διάρκειας γιατί αυτό που έβαλες είναι ολόκληρο και υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψάχνω τον τίτλο από μία παιδική εκπομπή, ξένη, μεταγλωττισμένη, όπου έπαιζαν άνθρωποι και κούκλες ζωάκια. Το ένα ζωάκι το έλεγαν Μόλυ και ήταν σκυλάκι.

Άκυρο. Χόλυ την έλεγαν και είναι το under the umbrella tree, το είδα σε άλλο post. Τι αστέρια έχει εδώ 'μέσα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χόλυ λέγεται η γυναίκα που έμενε με τα ζώα τα οποία ήταν ο Ίγκυ το ιγκουάνα, η Γκλόρια ο τυφλοπόντικας και ο Τζέηκομπ που ήταν το πτηνό της παρέας. Η Γκλόρια είχε μια φίλη σκυλίτσα που στην Ελλήνική μεταγλώττιση αν θυμάμαι σωστά λέγεται Μήτσι και η οποία εμφανίστηκε σε δύο τουλάχιστον επεισόδια που έχω δει αλλά δεν ήταν τακτικός χαρακτήρας.
 
NorthStar είπε:
Χόλυ λέγεται η γυναίκα που έμενε με τα ζώα τα οποία ήταν ο Ίγκυ το ιγκουάνα, η Γκλόρια ο τυφλοπόντικας και ο Τζέηκομπ που ήταν το πτηνό της παρέας. Η Γκλόρια είχε μια φίλη σκυλίτσα που στην Ελλήνική μεταγλώττιση αν θυμάμαι σωστά λέγεται Μήτσι και η οποία εμφανίστηκε σε δύο τουλάχιστον επεισόδια που έχω δει αλλά δεν ήταν τακτικός χαρακτήρας.
Ναι, δίκιο έχεις! Μπράβο μνήμη....

Και εγώ το έβλεπα φανατικά, αλλά αυτά που λέτε δεν τα θυμόμουν. Δεν βοηθάει και πολύ η μνήμη... Πράγματι είχε πολύ όμορφο διδακτικό τρόπο! Ήταν πολύ καλή εκπομπή. Αυτό για το παζλ δεν το ήξερα καν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγω την εψαχνα αυτη τη σειρα...πραγματικα παρα πολυ καλη...φυσικα θυμαμαι το επεισοδιο με το εμβολιο και οτι πιο πολυ φοβοταν η σαυρα/ιγκουανα και ο γιατρος τους εδινε μπαλονια μετα το εμβολιο και στη σαυρα εδωσε κιτρινο...επισης θυμαμαι ενα αλλο επεισοδιο που ειχαν ενα walkie talke κι επαιζαν κρυφτο....πρεπει να τη βρουμε μεταγλωτισμενη....
 
Πίσω
Μπλουζα