Καινούργια cpu να τη βάλετε στα σκουπίδια σας έχει τύχει;

Βρε είπα πως το pc gaming κόβεται;

To avatar δεν σου λέει τίποτε;

(Έρχεται το Aurora φίλε, μια και το Area 51, δεν το φέρνουν.... )

Back on topic.

Πέταξα πρόσφατα μια ψήκτρα για VGA. Όχι ότι δεν έκανε καλά τη δουλειά της, αλλά η 4870 για την οποία προοριζόταν πρέπει να έχει ψύξη και στο κύκλωμα τροφοδοσίας, κάτι που δυστυχώς δεν είχε προβλεφθεί. Ενώ, λοιπόν πυρήνας ήταν σε εξαιρετικές θερμοκρασίες, πέταγε errors με αποτέλεσμα τα κόκκινα leds πάνω στη τροφοδοσία της κάρτας να ανάβουν, δίνοντας μήνυμα ότι έχει υπερθερμανθεί το κύκλωμα τροφοδοσίας.

Οπότε με συνοπτικές διαδικασίες μπήκε η stock ψήκτρα που ευτυχώς κράτησα.

Βέβαια με συνοπτικές διαδικασίες, το σύστημα με Core 2 Duo 8400, την 4870 και 4 giga ram χαρίστηκε στον ανηψιό μου.

Failed projects.....
 
pooky(1) είπε:
Πέταξα πρόσφατα μια ψήκτρα για VGA. Όχι ότι δεν έκανε καλά τη δουλειά της, αλλά η 4870 για την οποία προοριζόταν πρέπει να έχει ψύξη και στο κύκλωμα τροφοδοσίας, κάτι που δυστυχώς δεν είχε προβλεφθεί. Ενώ, λοιπόν πυρήνας ήταν σε εξαιρετικές θερμοκρασίες, πέταγε errors με αποτέλεσμα τα κόκκινα leds πάνω στη τροφοδοσία της κάρτας να ανάβουν, δίνοντας μήνυμα ότι έχει υπερθερμανθεί το κύκλωμα τροφοδοσίας.
Επρεπε απλα να προσθεσεις αυτο:

http://zalman.com/ENG/product/Product_Read.asp?idx=335

Εγω εχω την δικη μου ετσι απο αρχες του 2009 (μαζι με μια VF770, zalmanικος γαρ) χωρις το παραμικρο προβλημα.
 
Πολύ σωστός ο freaktmp.

Που να το ήξερα τότε. Βέβαια όφειλαν να έχουν κάτι αντίστοιχο μέσα στη συσκευασία.

Anyway......
 
Έχω πετάξει κάτι που το όνομα του τελειώνει σε 4000,είχε 060 και Picasso κάρτα γραφικών,2 σκληρούς,cd rom,mint κατάσταση το σύστημα,δεν μπορούσα να το σετάρω και έφυγε από το παράθυρο.Μετά το μάζεψα από το δρόμο,το έβαλα στον κάδο και πήγα για καφέ.
 
noxrider είπε:
Έχω πετάξει κάτι που το όνομα του τελειώνει σε 4000,είχε 060 και Picasso κάρτα γραφικών,2 σκληρούς,cd rom,mint κατάσταση το σύστημα,δεν μπορούσα να το σετάρω και έφυγε από το παράθυρο.Μετά το μάζεψα από το δρόμο,το έβαλα στον κάδο και πήγα για καφέ.
hardcore!!!!
 
ε.... καλά δεν ήταν και τόσο χάλια οι cyrix, με μια ψύκτρα καλά τοποθετημένη επάνω δουλευε μια χαρά.

Είχα πάρει 150+ και 166+ το 96'. Τον ένα (166+) τον έχω ακόμα σεταρισμένο με Windows 2000 και 256Ram. Το ανεμιστηράκι που χρησιμοποιώ είναι πολύ μικρό και η ψύκτρα παιδική θα έλεγα μερικά χιλιοστά πάχος.

Όσο για την απόδοση είναι μια χαρά και πολύ γρήγορος. Τώρα πως είναι δυνατό τότε εκείνες τις εποχές(οι Cyrix και Athlon) να ήταν συγκριτικά γρηγορότεροι με τον ανταγωνισμό και σήμερα να είναι πατάτες...? :)

θυμηθείτε ότι το 96πχ με τα ίδια λεφτά που έπερνες P120-133 έπαιρνες έναν Cyrix P150+ και τότε είχαν διαφορά.

O Athlon είναι έτσι όπως τα είπε από πάνω ένας συμφορουμίτης, με τον τελευταίο πυρήνα ήταν πολύ δυνατός.. Και φυσικα΄επί εποχής P4dual οι Athlon X2 ήταν έτη φωτός μπροστά.

Από την εμφάνιση της τεχνολογίας Core2Duo και μετά η AMD απλα συμβιβάζεται και ακολουθεί
 
status είπε:
Ο σερβερ μου έχει Asrock, δεν είχα ουδέποτε θέμα με την μητρική μου.
παγώματα στα καλά καθούμενα, reset να δει το μάτι σου, μόνο του στην ψύχρα, του κάναμε 3 bios update από εκεί που το πήρα, με το τρίτο update απλά γλίτωσα τα autoreset, τα παγώματα ακόμα.

Το μηχάνημα που έχει αυτήν την μυτρική το έχω στο κατάστημά μου τώρα για να βλέπω τηλεόραση και κανα word που κάνω για παραγγελίες, αλλά πάλι κάπου κάπου παγώνει ακόμα και τώρα.
 
Αγόρασα τον πρώτο μου επιτραπέζιο Turbo-X από το "Πλαίσιο" το 2001 ο οποίος ήταν εφοδιασμένος με τον Thunderbird Plus: σκέτος εφιάλτης αυτός ο επεξεργαστής.

Όχι μόνο υπερθερμαινόταν απότομα αλλά σφύριζε αφόρητα. Δεν πέρασε ούτε ένας χρόνος από την ημέρα που μου έκαψε το τροφοδοτικό και τη μητρική κάρτα.

Αποδείχτηκε τελικά ότι ο Thunderbird Plus ήταν ελαττωματικός...
 
Να πετάξω υπολογιστή;;; Είναι σαν να πετάς τη γυναίκα σου από το μπαλκόνι (επειδή γκρινιάζει) :D :p
 
Πίσω
Μπλουζα