Και Επίσημα ΕΡΤ2

MrRetromemories είπε:
..ομως στον μεσο τηλεθεατη εχουν περασει οι μουσικες,τα σηματα και τα σκηνικα της ΕΡΤ2 σε μεγαλυτερο βαθμο απ οτι της ΕΡΤ1 και τον συγκινουν περισσοτερο...ηταν πιο ανθρωπινα,πιο αμεσα,σε αγγιζαν,πιο γλυκα στο ακουσμα και πιο ευχαριστα στο ματι..της ΕΡΤ1 ηταν αυστηρα,επιβλητικα(βλ.ειδησεις παπαθανασιου)σου δημιουργουσαν ενα δεος που ενδομυχα σε εκαναν να τα απορριπτεις ενω της ΕΡΤ2 ειχαν μια αλλη αισθητικη..πχ οι επιλογες του jean michel jarre σε διαφορες εκπομπες ηταν απολυτα ευστοχες..εγω προσωπικα βλεποντας το σημα τελους της ΕΡΤ2 που εχω βαλει και σαν λογοτυπο στο ψευδωνυμο μου δεν μπηκε τυχαια..οποτε το βλεπω και το ακουω συγκινουμαι!!!ακουστε την μελωδια ειναι καταλληλη πριν τον υπνο...καλα τα καμπανακια και τα προβατακια της ΕΡΤ αλλα πολυδιαφημισμενα σκανδαλωδως..
Συμφωνώ απόλυτα! Και επίσης νομίζω ότι εκφράζεις την πλειοψηφία με την άποψή σου ότι τα σήματα/σκηνικά/μουσικά θέματα της ΕΡΤ ήταν περισσότερο επιβλητικά και απόμακρα και της ΕΡΤ2 περισσότερο προσιτά και ανθρώπινα. Και έχω παρατηρήσει ότι όταν στο forum αυτό κάθε τόσο "ξεθάβεται" από κάποιον κάποιο παλιό σηματάκι, ο ενθουσιασμός για τα σήματα και τις μουσικές της ΥΕΝΕΔ και της ΕΡΤ2 είναι σαφώς εντονότερος από τα μέλη από ότι για τα αντίστοιχα της ΕΡΤ!

Για τους παραπάνω λόγους έχω εγώ (αλλά και πολλοί άλλοι φίλοι από εδώ) μια "αδυναμία" στην ΥΕΝΕΔ και στην ΕΡΤ2 έναντι της ΕΡΤ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην ξεχνάμε όμως ότι με την ΕΡΤ2 άρχισαν επιτέλους οι ποιοτικές (ξέρω, υποκειμενικό) ξενόφερτες παιδικές σειρές. Από Flintstones (που άργησαν 2 δεκαετίες) μέχρι και Στρουμφάκια ή τα ολοκαίνουρια τότε Thundercats. Επί εποχής ΥΕΝΕΔ το παιδικό πρόγραμμα της Ελλάδας θύμιζε Βόρεια Κορέα...
 
dr_slump είπε:
Μην ξεχνάμε όμως ότι με την ΕΡΤ2 άρχισαν επιτέλους οι ποιοτικές (ξέρω, υποκειμενικό) ξενόφερτες παιδικές σειρές. Από Flintstones (που άργησαν 2 δεκαετίες) μέχρι και Στρουμφάκια ή τα ολοκαίνουρια τότε Thundercats. Επί εποχής ΥΕΝΕΔ το παιδικό πρόγραμμα της Ελλάδας θύμιζε Βόρεια Κορέα...
Σχεεεεδόν σωστός φίλε dr_slump. "Τα Στρουμφ" προβλήθηκαν από την ΕΡΤ, όχι την ΕΡΤ2 (το 1984). Όσο για τα άλλα δύο παιδικά που αναφέρεις, "The Flintstones" (νομίζω 1986 στην ΕΡΤ2) και "Thundercats" (1987 στην ΕΡΤ2) έχεις δίκιο, αλλά ήταν έπειτα από το 1986, το οποίο συμφωνεί με αυτό που έγραψα παραπάνω: ότι δηλαδή έγινε (επιτέλους!!) κάποια προσπάθεια αναδιαμόρφωσης του προγράμματος της ΕΡΤ2, αλλά από το 1986 και έπειτα.
 
Έγχρωμες εικόνες αφιερωμένες στον Τσαλκ. Η αποκαθήλωση της ΥΕΝΕΔ (1982).
 
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει το Φ.Ε.Κ. στην ιστοσελίδα του εθνικού τυπογραφείου (η πρόσβαση είναι πλέον ελεύθερη) της μετονομασίας της ΥΕΝΕΔ σε ΕΡΤ2

Είναι το Τεύχος πρώτο, αριθμός φύλλου 120, με ημερομηνία 1/10/1982

Η ανακοίνωση είναι στην 6η σελίδα κεφάλαιο Γ'

Ευχαριστώ τον φίλο centurion για την πληροφορία ;)
 
Πίσω
Μπλουζα