Και τώρα κάτι μοναδικό... Enterprise 64!

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
Οκ παιδιά, νομίζω εδώ έχουμε κάτι μοναδικό: έναν Elan/Flan/Enterprise 64.

O υπολογιστής κυκλοφόρησε, μετά από πολλές καθυστερήσεις (και αλλαγές ονομάτων!) το 1985. Τους πήρε κάνα-δυο χρονια να τον κυκλοφορήσουν, κάτι που τότε ήταν καταστροφικό, όταν κυκλοφορούσαν νέοι υπολογιστές κάθε μέρα. Και αν όταν πρωτοσχεδιάστηκε ήταν φοβερός και τρομερός, όταν πλέον κυκλοφόρησε δεν υπήρχε πλέον χώρος στην αγορά. Σχεδόν όλο το στοκ κατέληξε στην Ανατολική Ευρώπη... Κρίμα!

Ιδιαίτερα χαρακτηριστικά:

-Ζ80Α@4ΜΗz, το στάνταρ της εποχής δηλαδή

-64ΚΒ μνήμη, επεκτάσιμη στα 3,9ΜΒ ανά 32ΚΒ

-Ανάλυση οθόνης μέχρι 672x512

-256 χρώματα (!!)

-στερεοφωνικός ήχος, τετρακάναλος

-Υποδοχή cartridge (64k)

-2 custom joy ports

-2 tape ports

-64-way interface για επέκταση

-IS-BASIC σε cartridge

-Eνσωματωμένος επεξεργαστής κειμένου (καλούτσικος!)

-Χρώματα που... κάτι θυμίζουν!

-Ενσωματωμένο joystick το οποίο δρα και σαν ελεγκτής του κέρσορα (προγραμματισμός σε full-screen editor με joystick.. :D )

-2 custom chips που αναλαμβάνουν χοντρές δουλειές

Αυτός που έφτασε σε μένα είναι κουτάτος (+++ στην σπανιότητα!), και η κατάστασή του είναι πραγματικά ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ. Ειλικρινά, δεν έχω ξαναδεί μηχάνημα σε τόσο καλή κατάσταση! To μόνο προβληματάκι είναι ότι του λείπει το καπάκι με το στέλεχος του joystick, ψάχνω να βρω ένα από Ουγγαρία...

Το πληκτρολόγιό του έχει 64 πλήκτρα, μεταξύ των οποίων 8 programmmable function keys με πολλαπλές λειτουργίες. Είναι, δε, πραγματικά καλό, μία κλάση πάνω από τα μηχανήματα της εποχής του. Βέβαια ο 464 ήταν δύο κλάσεις πάνω, οπότε έχει καλύτερη αίσθηση, όμως ο Ε64 είναι πιο λεπτός, κάτι που ευκολύνει την πληκτρολόγηση. Και, τί να πω, το μηχανάκι πραγματικά με προσκαλεί να κάτσω να το προγραμματίσω (το δε εγχειρίδιο φαίνεται πολύ-πολύ καλό, αν και η BASIC είναι ένα κλικ κάτω από την Locomotive και είναι πιο αργή), κρίμα που δεν έχω χρόνο...

Ο υπολογιστής έχει μία μοναδική αρχιτεκτονική που τον κάνει πολύ ευέλικτο. Φανταστείτε ότι πρόσφατα κυκλοφόρησε η έκδοση 1.2 ενός εξομοιωτή... CPC!!!! Ναι, καλά διαβάσατε, και μάλιστα τρέχει σε 100% ταχύτητα! Απ'ό,τι καταλαβαίνω το ένα εκ των δύο custom chips είναι πολύ εύκολα και άμεσα προγραμματιζόμενο και μπορεί, τρόπο τινά, να δράσει σαν FPGA και να φορέσει την αρχιτεκτονική του CPC! Η συμβατότητα περιορίζεται, προς το παρόν, από το αν τα προγράμματα χρησιμοποιούν τα custom I/Os του CPC, μια που δεν τα έχει ορίσει ο προγραμματιστής στα Ι/Ο του Ε. Προσπαθώ να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά όταν το είδα μου έπεσε το σαγόνι!

Πάμε να τον δούμε!

To κουτί του: obsolescence built out!



Mε τα φελιζόλ του, άτσααααα!



Ωπ! Και το σακουλάκι!



Τί βλέπουμε από κάτω;



Ξεσακουλωμένος. Προσέξτε κατάσταση...!!



Η πίσω πλευρά του. Μάλλον δεν ξέραν τί σημαίνει στάνταρ...



Τι έχει το πακέτο; Κάρτα εγγραφής (αναρωτιέμαι πόσες πήρανε και τί κάνανε με αυτές. Μάλλον αέρα...), εγχειρίδιο BASIC σε πολύ καλό χαρτί, εγχειρίδιο για την κασέτα demo (!), εγχειρίδιο συνδεσμολογίας και demo κασέτα.



Ο ενσωματωμένος επεξεργαστής κειμένου. Δεν μπορώ να τον γυρίσω σε 80στηλο - ίσως οφείλεται στο ότι δεν έχω μόνιτορ αλλά τηλεόραση, ή ίσως θέλω 128ΚΒ;;



Η POST εικόνα. Δεδομένων των ικανοτήτων του μηχανήματος, μάλλον το σκεφτήκαν 5" πριν αρχίσει η παραγωγή.



...και η βοήθεια του επεξεργαστή:



Δυστυχώς, παρ'ότι μέσα έχει και καλώδιο σύνδεσης με κασετόφωνο, δεν έχω κασετόφωνο να συνδέσω! Πριν αρχίσετε να δουλεύετε,θυμηθείτε ότι είναι μεγαλωμένος με ολοκληρωμένες λύσεις (λέγε με Ζάχαρη) και ποτέ δεν χρειάστηκα ένα :D

Λοιπόν, έχει κανείς άλλος κανένα; Έτσι, ν'ανοίξουμε κανένα γκρουπάκι; :)

Θ
 
Μεγιες!

Ριξε και εδω ενα βλεφαρο

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=2150

Αν βρω χωρο, ειναι απο τα λιγα μηχανηματα που θελω κολασμενα.

Εχουν αρχισει και γινονται κινησεις ωστε το TZX προτυπο να καλυψει και τα αρχεια του Enterprise.

Δοκιμασες το spectrum-compatible κομματι του?
 
Πανέμορφο μηχάνημα!!!

Κρίμα που μετά από κάποιους μήνες δε θα μπορεί κανένας να το δει γιατί το Imageshack θα έχει σβήσει τις φωτογραφίες. :D
 
Wally είπε:
Μεγιες!
Αν βρω χωρο, ειναι απο τα λιγα μηχανηματα που θελω κολασμενα.

Εχουν αρχισει και γινονται κινησεις ωστε το TZX προτυπο να καλυψει και τα αρχεια του Enterprise.

Δοκιμασες το spectrum-compatible κομματι του?
Μερσί :) Αν το αποφασίσεις, έχε υπ'όψιν ότι μόνο ο Sam Coupe μου έχει πάει ακριβότερα...

Δεν γνωρίζω κάτι για spectrum-compatible κομμάτι;;; Για λέγε; To μόνο που ξέρω είναι για ένα cartridge (μην το είδατε, μήν το απαντήσατε) το οποίο έκανε κάποιου είδους εξομοίωση...

Rygar είπε:
Πανέμορφο μηχάνημα!!!

Κρίμα που μετά από κάποιους μήνες δε θα μπορεί κανένας να το δει γιατί το Imageshack θα έχει σβήσει τις φωτογραφίες. :D

Ναι, είναι!

Και, ΟΚ, το έπιασα το χιντ, θα παίξω λίγο με τις γκαλλερί Μηραράκη-Ρετρομάνιαξ να δω τί γίνεται.

...το έψαξα. Οι περιορισμοί που τίθενται στις γκαλερί του φόρουμ σημαίνουν ότι πρέπει να κάτσω να τις κάνω resize όλες για να χωράνε (παρότι είναι κάτω από το όριο των ΚΒ). Ίσως την επόμενη φορά να τους λάβω υπ'όψιν όταν κάνω την επεξεργασία για το ανέβασμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρέξε Gimp και κάντες resize στα 1280x1024. Δε θα χάσουν καθόλου σε ποιότητα. Κι εγώ έτσι κάνω.
 
Eεεε ξέρω να κάνω ρησάιζ! Απλά βαριέμαι να ΞΑΝΑκάνω, έκανα ήδη μία φορά από τα 10ΜΡ...
 
Μεγιες! Ωραιο μηχανημα Gryzor..

Οσο για το κασσετοφωνο, η radioshack συνεχιζει να βγαζει εκεινα τα παλιου τυπου πλακε κασσετοφωνα με line in, line out αλλα ΚΑΙ με το συνηθες remote! http://www.radioshack.com/product/index.jsp?productId=2103597

Καλη ανακαλυψη στο νεο σου μηχανημα και οπως ειπε και ο wally, κοιταξε να φερεις και την ΖΧ πλευρα του στην επιφανεια (αν και για την CPC πλευρα οπως ανεφερες, απο τα χρωματα του πληκτρολογιου και μονο φερνει απιστευτα σε 464!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ενα hint...η σχεδιαση του προυπηρξε αυτης του 464 ;)
 
Του κουτιού και του σπιτιού!

Τον Enterprise 64 τον είχε test στο πρώτο κομπιουτεροπεριοδικό που είχα αγοράσει.
 
phil_vr είπε:
Μεγιες! Ωραιο μηχανημα Gryzor..
Οσο για το κασσετοφωνο, η radioshack συνεχιζει να βγαζει εκεινα τα παλιου τυπου πλακε κασσετοφωνα με line in, line out αλλα ΚΑΙ με το συνηθες remote! http://www.radioshack.com/product/index.jsp?productId=2103597
Θα προτιμούσα κάτι πιο ρετρό :) Θενξ πάντως!

phil_vr είπε:
Καλη ανακαλυψη στο νεο σου μηχανημα και οπως ειπε και ο wally, κοιταξε να φερεις και την ΖΧ πλευρα του στην επιφανεια
Ναι βρε παιδιά, αλλά ΠΩΣ???!!!

Wally είπε:
Και ενα hint...η σχεδιαση του προυπηρξε αυτης του 464 ;)
Τω όντι. Είναι μακρό θέμα συζήτησης το αν η Amstrad 'εμπνεύστηκε' από αυτόν και δυστυχώς σε καμμία από τις πάμπολλες συνεντεύξεις που έχω διαβάσει δεν αναφέρθηκε το θέμα. Από την άλλη, δεν άκουσα ποτέ και διαμαρτυρίες από την άλλη πλευρά...

Διαβάζω λίγο για την BASIC του. Ολίγον κουλή σε σχέση με αυτά που έχω μάθει :)

ΥΓ Δεν υπάρχει άλλος κάτοχος;;
 
Πίσω
Μπλουζα