Κακές παρέες

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.269
Αντιδράσεις
6.071
Αρχές της δεκαετίας του 90 μετακομίσαμε σε μονοκατοικία σε διαφορετική περιοχή από αυτή που μεναμε.
Ξεκίνησα να κάνω παρέα με δυο κοριτσια από το διπλανό σπίτι, η μία 3 χρόνια μεγαλύτερή μου και η άλλη 5 χρονια. Ημουν στην Δ΄ Δημοτικού άρα εκείνες ήταν Α΄ Γυμνασιου η μικρή και Γ΄ Γυμνασίου η μεγαλη.
Με είχαν προσεγγίσει ευγενικα και επειδή δεν ειχε άλλα παιδακια η γειτονια (αραιοκατοικημένη η περιοχη τοτε...), αρχισα να κανω παρεα μαζι τους.

Αυτοί οι ‘’τύποι’’ (έχουν σημασία τα εισαγωγικά στη λέξη)... πάντα αποτελούσαν το χειρότερο είδος ανθρωπου, με πρώτη και καλύτερη τη μαμά της οικογενειας (με...πλουσιο...παρελθον...καταλαβαινετε...)να είναι ''η εφημερίδα της γειτονιάς'', όχι βεβαια ότι τα υπόλοιπα μέλη πήγαιναν πίσω: όλα τα έβλεπαν, όλα τα σχολίαζαν με το δικό τους τρόπο και πολλές φορές αλλοίωναν την πραγματικότητα.
Είχαμε πέσει θύματα ανελέητου κουτσομπολιού οπως και αλλα ατομα...

Καθε φορα που πηγαινα στο σπιτι τους, μου εκανε μεγαλη εντυπωση οι αμετρητες ποσοτητες μπυρας που καταναλωναν οι ενηλικες (τοτε τα κοριτσια ηταν ανηλικα...αλλά δεν ξερω μήπως επιναν και αυτες, ετσι γελοιες που ηταν!) μαζι με...ένα σωρο τσιγαρα (πρωι, μεσημερι με το φαγητο, απογευμα, βραδυ...)!!!

Τα κοριτσια πηγαιναν στο σχολειο και ήταν ΤΑ ΤΟΥΒΛΑ!!! Οι γονεις ποτέ δεν τους εδωσαν το κινητρο να διαβασουν…ειδικα η μικρη κορη δεν ηθελε να βλεπει ουτε ζωγραφιστα τα βιβλία.
Θυμαμαι ιδιαιτερα όταν ημουν ΣΤ Δημοτικου και εκεινη Γ Γυμνασιου, ειχε μεινει στο μαθημα της Ιστοριας. Όταν εδωσε εξετασεις παλι εμεινε μετεξεταστεα και επανέλαβε την ταξη.

Όλα τα μέλη της οικογενειας είχαν την κακιά συνήθεια να μιλάνε πολύ δυνατά λες και είναι κουφοί, ακούγονταν οι ομιλίες και τα γέλια, από το μπαλκόνι ή την αυλή της μονοκατοικίας τους. Ιδιαίτερα το καλοκαίρι που λόγω ζέστης δεν έμεναν στο σπίτι αλλά ήταν όλες τις ωρες στο μπαλκονι ή στην αυλη, το πρόβλημα ήταν πολυ έντονο.
Σε περιόδους ΜΟΥΝΤΙΑΛ ή άλλου αθλητικού γεγονότος έβγαζαν και την τηλεόραση εξω και άκουγες κραυγές μετά από κάθε πετυχημένη ή αποτυχημένη φάση του αγωνα.
Αργά τη νύχτα τραβούσαν με δύναμη τις καρέκλες για να τις βάλουν στη θέση τους, ενώ η αυλοπορτα κοντευε να γκρεμιστει απο τη δυναμη που την εκλειναν.
Καποιες φορές μας έκαναν...αρμένικη βίζιτα (φυσικα χωρίς τηλεφωνική ειδοποίηση)!
Άλλο ζήτημα ήταν και η πολύ δυνατή μουσική σε πάρτυ/γενέθλια/γιορτή.
Ποτέ δεν ενδιαφέρθηκαν αν ενοχλουν τους αλλους γειτονες...
Βέβαια όσες φορές κάναμε παράπονα για τη φασαρια...πήγαν στο βρόντο!!!

Ο κακός τροπος ζωής τους και οι αυξημένες σχολικές μο υποχρεώσεις με έκαναν να απομακρυνθω από αυτή την παρεα, εξάλλου ηταν και κακη επιρροή για μενα που ημουν σοβαρο παιδι...

Τελικά αυτοί οι ανθρωποι προσεγγιζαν πολύ ευγενικά καποιον για να τον κανουν φιλο (και δωστου πολυλογία...για να φαινονται...) και στο τέλος τον πέταγαν...σαν στυμμένη λεμονοκουπα...

Τι αναμνήσεις έχετε από φιλίες που δεν ηταν καθόλου καλή επιρροή για σας;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πωπω τι περιπτωση.

Το μονο σχετικο που μου ειχε τυχει δεν ηταν τιποτα εξτριμ. Εκανα παρεα με ενα παιδακι, που οταν μπηκε στην εφηβεια πορωθηκε με το μεταλ και τους τους Megadeth και το επαιζε μεταλας και ολο ελεγε για δαιμονες και τον Αντιχριστο και για την κολαση (οχι δεν ηταν ευαγγελιστης, μεταλας ηταν) και η ειρωνια ειναι οτι ο τραγουδιστης των Mega ειναι φανατικος Χριστιανος. Για να του τη σπασω αρχισα να του λεω για εξωγηινους και την Ατλαντιδα (εντελως ακυρο) μεχρι που τον εκανα περα.
 
αισθανομαι λιγο βλακας τωρα γιατι λεγοντας πλουσιο παρελθον...καταλαβαινετε ,θα καταλαβαν ολοι πλην εμου
 
@Λεωνιδας σουλης

και εγω δεν ειχα καταλάβει αρχικά αυτο το ... πλούσιο παρελθόν...μετά το εμπέδωσα...

ωρες-ωρες μου ερχόταν να κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο :banghead: που τους γνωρισα...
 
@Λεωνιδας σουλης

και εγω δεν ειχα καταλάβει αρχικά αυτο το ... πλούσιο παρελθόν...μετά το εμπέδωσα...

ωρες-ωρες μου ερχόταν να κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο :banghead: που τους γνωρισα...


καθε εμπειρια αν μετουσιωθει σε γνωση ειναι θεοσταλτη που λεει και δαλαι λαμα
 
Η οικογένεια που περιέγραψες Betty Μου θύμισε πολύ τους γείτονες που έχω. :cry::cry:
Είχα μια κακή παρέα στο γυμνάσιο. Ήταν παιδί χωρισμένης οικογένειας με πολλά θέματα και παρόλο που όταν βρισκόταν μαζί με εμένα και άλλα παιδιά στο σχολείο, δεν δημιουργούσε πρόβλημα, μαθαίναμε ότι με άλλα άτομα ( πχ στην γειτονιά του ), έδειχνε διαφορετικό πρόσωπο. Πχ μικροκλοπές , μπλέξιμο σε καυγάδες, βανδαλισμούς κλπ. Μετά άλλαξε σχολείο και δεν τον ξαναείδαμε.
 
Στην Α' Γυμνασίου ειχε ερθει στο σχολείο από αλλο σχολείο (αν θυμαμαι καλά από ενα ''κακόφημο'' σχολείο της πόλης) ενα κοριτσι, ηταν στην ταξη μας. Γνωριστήκαμε και μου ειχε μιλησει με μεγαλη ευγένεια.
Όμως το κοριτσι αυτο ασχολιοταν με οτιδηποτε άλλο εκτος απο ... το σχολείο. Ασχολιοταν συνεχεια με αισθηματικα ζητηματα (τι ειναι ερωτας, πώς αισθάνονται οι ερωτευμενοι, πώς ειναι το ερωτικό φιλί...), ήταν μονίμως ερωτευμενη με μεγαλύτερά της αγόρια (!), εγραφε ερωτικά στιχακια (ειχε ταλέντο!), τα αγορια την κορόιδευαν...
Δεν υπήρξε ποτέ καλή μαθήτρια (αν θυμαμαι καλά ειχε μεινει και σε καποια μαθηματα στο τελος της σχολικής χρονιάς), ειχε δεχτεί τιμωρίες (επιπλήξεις απο καθηγητες, ωριαια αποβολή από το μαθημα, 1-2 μερες αποβολής από το σχολειο αναλογα το παραπτωμα).
Αργότερα αρχισε να καπνιζει (και να βριζει...σαν βαρκαρης!)...μπορει να καπνιζε κιόλας και απο την Α' Γυμνασίου...
Και όμως, ειχε αποκτήσει φανατικούς οπαδούς στο σχολείο, από ό,τι θυμαμαι ειχε φιλους, οι οποίοι παρασύρονταν βέβαια με τα καμώματά της...

Ποτέ δεν κολλήσαμε σαν φίλες... η προκλητική συμπεριφορά της με απώθησε από την παρέα της...
 
και αυτο μια εμπειρια ειναι ,σας εχει βοηθισει σιγουρα και ας εγινε μη συνειδητα
ο ερωτας δεν ειναι κακο,τα υπολοιπα ναι τσιγαρα ,βρισιες κτλ οχι συμφωνω
λογικο ειναι να εχει οπαδους

αλλα ετσι και αλλιως οπως λεει και ο κρισναμουρτι μονο η αγαπη μενει τιποτα αλλο
 
Όταν πήγα Πέμπτη δημοτικού είχε έρθει ένα παιδί από άλλο σχολείο μαζί με τον αδελφό του.Αρχικά έδειχνε καλό και σοβαρό άτομο και ήμουν απ' τους λίγους συμμαθητές που τον έκαναν παρέα στην αρχή, αλλά όταν άρχισε να περνά ο καιρός άρχισα να καταλαβαίνω πως κάτι δεν πήγαινε καλά με αυτό το άτομο και άρχισα να τον αποφεύγω.Χωρίς λόγο άρχιζε να με χτυπάει σε ανύποπτο χρόνο και να με βρίζει και σιγά σιγά άρχισε να το κάνει και στους άλλους συμμαθητές μου ακόμη και σε κορίτσια ή και σε πιο μικρά παιδάκια (πχ πρωτάκια).Άρχισε και το επικίνδυνο χόμπι του δαγκώματος άνευ αιτίας (ευτυχώς εγώ την γλύτωσα γιατί τον είχα ήδη κόψει από παρέα μέσα σε ένα δίμηνο όταν κατάλαβα ότι δεν πήγαινε καλά). Τελικά ευτυχώς ο πατέρας του πήρε μετάθεση πριν τα Χριστούγεννα της ίδιας χρονιάς σε άλλη μακρινή πόλη και μας απάλλαξε απ' την παρουσία του.Φανταστείτε ότι είχαμε πολύ αυστηρό δάσκαλο και αυτός ο συμμαθητής μας φόβιζε πιο πολύ απ' τον δάσκαλο,γιατί ήταν απρόβλεπτη η συμπεριφορά του...
 
Άρχισε και το επικίνδυνο χόμπι του δαγκώματος άνευ αιτίας (ευτυχώς εγώ την γλύτωσα γιατί τον είχα ήδη κόψει από παρέα μέσα σε ένα δίμηνο όταν κατάλαβα ότι δεν πήγαινε καλά).
Τον Κριστοφερ Λη ειχατε;
 
Πίσω
Μπλουζα