Κακοσάλες

foutix

RetroNuts
Joined
5 Αύγ 2012
Μηνύματα
1.766
Αντιδράσεις
1.230
Ένα τραγούδι που ακούγονταν παντού το 86-87 και έγινε και διασκευή σε διαφήμιση. Εδώ σε ένα εορταστικό της ΕΡΤ. Όλα τα λεφτά ο Πιατας με την γαλοπούλα να χορεύει.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, είναι διασκευή του κομματιού Speedy Gonzales, από το 1961, απ' ό,τι βλέπω!


(στο 11:25)
 
Σύμφωνα με το wikipedia (κλασικά) η έκδοση που το έκανε διάσημο πιο πολύ στην Αμερική δεν ήταν η πρώτη αλλά αυτή του Pat Boone 1961 ...

Κι αυτή πολύ ωραία έκδοση :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το άκουγα και δεν καταλάβαινα τι λέει ο τίτλος...Εύθυμο τραγουδάκι! Επίσης η διαφήμιση με τα πατατάκια ΖΑΠΑΤΑ με το τραγούδι σε διασκευή μου άρεσε...
 
Κι εγω θυμαμαι ηταν μεγαλο σουξε το Κακοσαλεσι εκεινες τις εποχες, φοβερο γελιο. Στην ηλικια που ημουν μου φαινοταν φοβερα αστειο ενας επαρχιώτης να τραγουδαει ποπ/ροκ τραγουδι αντι για κατι παραδοσιακο. Επειδη αργησα να μαθω το ονομα του, το ελεγα "βλαχικο ροκ".

Τωρα που το κοιταω αναδρομικα πρεπει να ηταν σατιρα της αστυφιλιας και νεοπλουτισμου που σημαδεψε τα 80ς.
 
Αγαπημενο τραγουδι αλλα προσωπικα προτιμαω με χιλια το ποιμενικο ροκ.

 
Πάντως οφείλουμε να πούμε ότι το "Κακοσάλες" αποτελεί την ΔΕΥΤΕΡΗ διασκευή του Speedy Gonzalez στα ελληνικά, αφού η πρώτη ανήκει στον (επανεμφανιζόμενο αυτές τις μέρες) Θέμη Ανδρεάδη, με το τραγούδι "Ο Ματσεντάλες" το 1980.


[video=youtube;7DgKs-AG-Gc]


 
Χαχα ωραίος metal. Για να είναι ειλικρινής περισσότερο εντύπωση μου έκανε η όλη φάση από το σώου, παρά το ίδιο το τραγούδι. Α και εννοείται η φάση "Πιατάς" που είναι σήμα κατατεθέν της δεκαετίας του 80.

Μουστάκι παχύ, μαλλί έξαλλο και γαλοπούλα να χορεύει.
 
Εγώ θυμάμαι ότι οι συμμαθητές μου τραγουδούσαν τη βερσιόν του Μηλιώκα όταν είχαν διάθεση να κάνουν πλάκα!!!
 
Επίσης, η Μίσκο το είχε χρησιμοποιήσει σε διαφήμιση με τον Τσιβιλίκα.

 
Εννοειται πως ολοι τα τραγουδουσαμε και ολοι καναμε πλακα και με τα δυο που αναφερατε..

Κακοσαλεσι και ποιμενικο ροκ..

"Κολωνια Ζιβανσι και στα ποδαρια μου" :D
 
Επειδη ο μηλιωκας ειναι ενας απο τους 2 το πολυ 3 αγαπημενους παρτε ακομα ενα που κολαει καπως με τα αλλα δυο.

Κορυφαιο και ολα τα λεφτα Hello Baby λοιπον και:

Τετοιον αντρα,τετοιον αντρα τυφλα να χουν καμα σουτρα και η ταντρα

Τετοιον αντρα,τετοιον αντρα θα πουλησω και τα γιδια και τη μαντρα :D :D:D:D

 
κακοσαλες τι σημαινει ρε παιδια, καποιος να μας διαφωτισει :) ρετρο απορια χρονων! να'ταν χωριο πως λεμε κάτω παρταλι σημερα :D
 
Ωραίο ήταν,αλλά φυσικά είχε πει και καλύτερα τραγούδια όπως το "Για το καλό μου"
 
"Θα πουλήσω παραμύθια θα τα βρω μπαστούνια δήθεν παραλίγο να πιστέψω τον κουμπάρο τον ξεφτίλα":headbangdude:
 
Δεν θυμάμαι άλλο ελληνικό κομμάτι, να τραγουδήθηκε τόσο πολύ, όσο αυτό. Ειδικά οι μιμήσεις του στις παρέες, έδιναν και έπαιρναν...
 
Αχ τι μου θυμίσατε, τώρα! Θυμάμαι γυμνασιακές εκδρομές με τα αγόρια να το τραγουδούν και να το κοροϊδεύουν
 
metalcandyman είπε:
Επειδη ο μηλιωκας ειναι ενας απο τους 2 το πολυ 3 αγαπημενους παρτε ακομα ενα που κολαει καπως με τα αλλα δυο.
Κορυφαιο και ολα τα λεφτα Hello Baby λοιπον και:

Τετοιον αντρα,τετοιον αντρα τυφλα να χουν καμα σουτρα και η ταντρα

Τετοιον αντρα,τετοιον αντρα θα πουλησω και τα γιδια και τη μαντρα :D :D:D:D

μα που το θυμήθηκες :bow: αυτη είναι η πολιτιστικη μας κληρονομια, αμυδρα το θυμόμουν! γινομουν κοκκινη σαν το παντζαρι όταν το άκουγα #) βαι, βαι μανουδα τι έπαθα ο γιαπης...

ευχαριστω gremlinako
 
Πίσω
Μπλουζα