Καλλιστεία Παλαιών Υπολογιστών - Εντυπωσιακότερος Ρετρό Υπολογιστής!

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
517
Καλλιστεία Παλαιών Υπολογιστών - Εντυπωσιακότερος Ρετρό Υπολογιστής!













Θα έλεγε κανείς ότι οι περισσότεροι απο εμάς που ασχολούμαστε ακόμα με τους ρετρό υπολογιστές, έχουμε μια ιδιαίτερη αλλα και περίεργη αγάπη σε αυτά τα μηχανήματα..

Πέρα απο τις αναμνήσεις και την νοσταλγία να ξανανιώσουμε παιδιά παίζοντας τα αγαπημένα μας παιχνίδια σε αυτά τα θρυλικά μηχανήματα που είχαμε, υπηρχε και μια αβίαστη λατρεία και γοητεία σαν να ήταν... πραγματικό πρόσωπο!

Electric Dreams...


Όπως λέει και το τραγούδι.... Together in Electric Dreams!!!

Ξεκλειδώστε και εσείς τα δικά σας ηλεκτρονικά σας όνειρα με μια λίστα απο τους παλιούς υπολογιστές που μας γοήτευσαν εμφανισιακά..

Ας ξεκινήσω λοιπόν με την δίκη μου λίστα :

Atari TT 030

Agat Computer (First Soviet Union Computer)



Amstrad PC 1512

Εσείς, Ποιους ή Ποιον ρετρό υπολογιστή θεωρείται (οπτικά) εντυπωσιακότερο ;

(Το όριο είναι εως 3 ρετρό υπολογιστές πού σας εντυπωσίασαν οπτικά. [edit] Το όριο των 3 υπολογιστών δεν ισχύει πλέον. Μπορείται να αριθμήσετε όσα θέλετε [edit]

(ανεξαρτητα αν τους είχατε στην κατοχή σας ή όχι).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι δικές μου τρεις επιλογές με τα κριτήρια του τότε!

-Εμένα το 1985 με ειχε εντυπωσιάσει ο 6128 διότι μου άρεσε το συνολικό πακέτο που ήταν συμμαζεμένο και σοβαρό τουλάχιστον σε σχέση με c64 και σπέκτρουμ της εποχής! Το θυμάμαι να το έχουν σε ένα ...βαθρό στο μικρόπολις και να το ονειρευόμαστε όλοι!

-Οφειλω να ομολογήσω ότι και ο αταρι στ ήταν εμφανισιακά πιο κλασσάτος από την αμίγκα 500 στα 16μπιτα! Μου φαινόταν τότε πιο αρμονικός σε σχήμα!

-Επίσης θυμάμαι να με εντυπωσιάζει οπτικά το msx όταν το πρωτοείδα σε πιξελ!

---------------------------------------

Με σημερινά κριτήρια θα με εντυπωσίαζε το πιο σπάνιο, αυτό που δεν ειχα ξαναδει!
 
Μου αρεσε πολυ σαν εμφανιση ο Olivetti PC1

olivetti_pc1_2.jpg
 
Καλη ερωτηση! Δε θυμαμαι καποιο ντιζαιν να ειχε εξιταρει ιδιαιτερα την παιδικη μου φαντασια, ουτε καν της αγαπημενης μου Αμιγκα :Ρ.

Οταν ημουν πολυ μικρος τα ξαδελφια μου ειχαν ενα ZX Spectrum, και περαν του οτι ζηλευα, μου φαινοταν μαγικο οτι ενα τοσο μικρο πραγματακι ειναι "ολοκληρος υπολογιστης". Μου αρεσε το υαλιστερο του υλικο, το ομοιογενες γκριζο χρωμα στα πληκτρα, και το λαστιχενιο υλικο. Φοβομουν να το αγγιξω (μη κανω και καμια ζημια) αλλα ειχε πολυ ωραια υφη!

Περα απο αυτο, θυμαμαι οτι με ειχαν εντυπωσιασει τα "αεροδυναμικο" σχημα που εχουν τα Function keys στον Atari ST
 
αμίγκα 2000!!! Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση στους φίλους μας στην Γερμανία, με drive 5 1/4 και 3 1/2 !!! Τα παιχνίδια της ήταν φανταστικά, defender of the crown, αυτό με το υποβρύχιο! Που να φανταστώ ότι μια μέρα θα είχα για πλάκα υπολογιστή χιλιάδες φορές πιο ισχυρό.
 
Kudos για το thread! :thumbup:

Ας ξεκινήσω λοιπόν με την δίκη μου λίστα :
Atari TT 030

-Οφειλω να ομολογήσω ότι και ο αταρι στ ήταν εμφανισιακά πιο κλασσάτος από την αμίγκα 500 στα 16μπιτα! Μου φαινόταν τότε πιο αρμονικός σε σχήμα!

Περα απο αυτο, θυμαμαι οτι με ειχαν εντυπωσιασει τα "αεροδυναμικο" σχημα που εχουν τα Function keys στον Atari ST

Αμέσως μετά 6128 και Atari ST
DINO is having a party right now!!! :acoustic: :beerz: :acoustic:

EDIT: Από τη χαρά μου ξέχασα να βάλω το δικό μου , πιο όμορφο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@spyros_s[/USER] Γλυκύτατο μηχάνημα ο cpc 6128 όπως και ο 6128 plus! Και εγώ στο Micropolis (Πειραιά) τα ζαχάρωνα...

1@supacoopa[/USER] Πολυ ωραίο μηχάνημα.. Η Olivetti πέρα απο δυνατούς υπολογιστές (One of the first computers to achieve 100% IBM PC compatibility) είχε και την ιταλική νοοτροπία για το ντιζάιν.

https://www.youtube.com/watch?v=FF_L72EYwMo

1@Wally[/USER] Ήμουν σίγουρος ότι θα επέλεγες Sinclair :D Μικρο, γοητευτικό και όπως το γράφεις... One to rule em all ;)

1@Rakeesh[/USER] Συμφωνώ σε αυτά που αναγράφεις! Ήταν πραγματικά ένα επαναστατικό μηχάνημα!

1@Uskoke[/USER] Πρώτη φορα είδα Amiga 2000 στην Αγγλία σε ένα στέκι... "ανταλλαγής" παιχνιδιών.. ;) Commodore_Amiga2000_System_1.jpg

1@ASiC[/USER] Επιβλητικό ντιζάιν το MSX+2..


1@DINO[/USER] :D χαχαχα!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Πολυ ωραίο μηχάνημα.. Η Olivetti πέρα απο δυνατούς υπολογιστές (One of the first computers to achieve 100% IBM PC compatibility) είχε και την ιταλική νοοτροπία για το ντιζάιν.
Πραγματι, ειχε εναν διαφορετικο "αερα" στον σχεδιασμο του. Μου θυμιζε αυτοκινητο επιδοσεων, με ανακλινομενα φωτα.

Μαλιστα τις πρωτες φορες που τον ειχα δει στο Pixel, αναρωτιομουν αν τα disk drives "ανοιγοκλειναν" με αυτον τον τροπο!

Πολυ ωραια και η διαφημιση που εβαλες, τελειως μεσα στο πνευμα της τοτε εποχης.
 
circleag είπε:
(Το όριο είναι εως 3 ρετρό υπολογιστές πού σας εντυπωσίασαν οπτικά.(ανεξαρτητα αν τους είχατε στην κατοχή σας ή όχι).
Πολύ δύσκολο να αναφέρει κανείς μόνο 3!!!

Από πλευράς design θα διάλεγα τον Apple Macintosh και τους Commodore PET και SX-64 (^).
 

NIOBH είπε:
Πολύ δύσκολο να αναφέρει κανείς μόνο 3!!!

Από πλευράς design θα διάλεγα τον Apple Macintosh και τους Commodore PET και SX-64 (^).

Το σκεφτόμουν και εγώ...

Έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ για τον σχολιασμό σου :) , βασικά το είπα γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο όριο με το bandwidth ή την χωρητικότητα με το ανέβασμα των εικόνων στον server που φιλοξενεί το Retromaniax. Πολλά sites μετά το όριο αυτό κλειδώνουν..

* Θα αφαιρέσω απο το αρχικό ποστ αυτό που έχω γράψει για το όριο των 3 υπολογιστών. ;)

* [EDIT] Τελικά δεν μπορώ να επεξεργαστώ το αρχικό μου ποστ για να αφαιρέσω το όριο των 3 υπολογιστών... Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος moderator ας το επεξεργαστεί. Thanks Παίδες!


[Edited by Kambia] Τακτοποιήθηκε [edited]

1@geoanas[/USER] Γιώργο, εκπληκτικά και τα δυο μηχανήματα! Τείνω περισσότερο σε αυτό με τον Ninja.. C= :D

1@Wally[/USER] Wow.. Ωραίο μηχάνημα!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λέτε για αυτό...

Tandy TRS 80

image_144673.jpg

Αλλα και για αυτό....

Apricot Xen

apricot_xen-i.jpg

apricot_xen-i.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Τι λέτε για αυτό...
Tandy TRS 80

Αλλα και για αυτό....

Apricot Xen
Πολύ όμορφα! O Apricot Xen μάλιστα, έχει "πρωταγωνιστήσει" και στην κωμωδία "Smart Money" του '86!

sm.jpg

Το Osborne 1 και το Grid Compass ήταν επίσης εντυπωσιακά!

osb-1.jpgGRiD.jpg

Αλλά για μένα, ο πιο όμορφος και επιβλητικός ρετρό υπολογιστής, είναι ο ΙΒΜ PC XT 5160 με έγχρωμη οθόνη!!! :wub: :award: :D

5160.jpg
 
circleag είπε:
Τι λέτε για αυτό...
Tandy TRS 80

Αλλα και για αυτό....

Apricot Xen
Πολύ όμορφα!!! To Apricot Xen μάλιστα, έχει πρωταγωνιστήσει και στην κωμωδία "Smart Money" του 1986!

sm.jpg

Το Osborne 1 και το GRiD Compass ήταν επίσης εντυπωσιακά!

osb1.jpg

GRiD.jpg

Αλλά για μένα ο πιο όμορφος και επιβλητικός ρετρό υπολογιστής, είναι ο ΙΒΜ PC XT 5160 με έγχρωμη οθόνη!!! :wub: :award: :D

5160.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτά μου θυμίζουν ένα γερμανικό ρετρό βιβλίο '80ς που έλεγε για δουλειές προγραμματισμού, και αφού ήμουν κάρα-νέρντ στα '80ς μου το χάρισαν οι Γερμανοί φίλοι μας. Έλεγε για νερντ που πάνε διακοπές και κουβαλάνε μαζί και τον portable και δουλεύουν στα σκοτεινά στο δωμάτιο του ξενοδοχείου και στενοχωριούνται που άφησαν τον εκτυπωτή σπίτι. Τότε φυσικά ούτε είχαμε ονειρευτεί λαπτόπ, τάμπλετ κλπ.
 
Atari 520/1040 STFM μακραν του δευτερου. Γενικα ολα τα Sinclair ηταν κακασχημα, ο CPC το ιδιο και ο c64 ειχε τεραστιο case, κακασχημος. Η Amiga 500 μια μετριοτητα σε εμφανιση.
 
Πίσω
Μπλουζα