Καλωσόρισμα!

D@redevil είπε:
ΤΟΥΡ-ΤΑ, ΤΟΥΡ-ΤΑ, ΤΟΥΡ-ΤΑΑΑΑ!!! :d@redevil :D @redevil :d@redevil

εγώ σε καλωσόρισα αλλού - για το κέρασμα πέρασα! :biglaugh:

Αν περίσσεψε κανένα κομμάτι, ευχαρίστως να σε φιλέψουμε...Γιατί πέρασε και πολύς λαός από εδώ όλη μέρα σήμερα... :p
 
Καλως ηρθατε ολα τα τελευταια μελη! :)

Ανακοινωσις




Παρακαλω περαστε δεξια κι αριστερα στους γκισεδες,

προμηθευτειτε καρτες ανανεωσης ρετροχρονου,

παραγγειλτε γκαζοζες,σαμαλι,κωκ,φοφικο, κι οτι αλλο θελετε,

καθειστε αναπαυτικα,προσδεθειτε και ετοιμαστειτε....

το ταξιδι στο παρελθον...ξεκινα!!!!
attachment.php


Μα καλα βρε αθεοφοβοι....ουτε ενα κομματακι τουρτα δεν αφησατε....:mad:
 
Καλησπέρα. Καλώς σας βρήκα. Φραντζέσκα, σχεδιάστρια (λίγο μεγάλη - ας πούμε "πάνω από το μισό" !) και της παληάς σχολής, με το ταφ, από Αθήνα. Σας βρήκα τυχαία από κάτι φωτογραφίες της Παληας Αθήνας.

Τι άλλο;
 
Γεια σου Φραντζέσκα
 
Καλώς όρισες στη ρετροπαρέα μας κι επισήμως! :)

Ελπίζουμε να περάσεις καλά και να ζωντανέψουμε αναμνήσεις (αν κι έκανες "δυνατότατο" ποδαρικό και μάλλον εσύ μας ξυπνάς αναμνήσεις! ;) )

Και η χαζή ερώτηση της ημέρας: Τι σχεδιάζεις?

(με παραξένεψε η αναφορά στο ταυ!)

Α! Και πού είναι το γλυκό, ωέο? :D
 
Το ταυ είναι ένας παλιός χάρακας για σχεδιαστίρια. Το βάζουν και στα σταυρόλεξα σηνήθως. Έκανα αρχιτεκτονικά σχέδια στο χέρι, χωρίς υπολογιστή, και κυρίως λεπτομέρειες αρχιτεκτονικές γι αυτό και βρήκα αυτό το συγκεκριμένο θέμα.

Το γλυκό τι έιναι; Πρέπει να φέρω κανένα γλυκο;
 
ΦΖΠ1 είπε:
Το ταυ είναι ένας παλιός χάρακας για σχεδιαστίρια. Το βάζουν και στα σταυρόλεξα σηνήθως. Έκανα αρχιτεκτονικά σχέδια στο χέρι, χωρίς υπολογιστή, και κυρίως λεπτομέρειες αρχιτεκτονικές γι αυτό και βρήκα αυτό το συγκεκριμένο θέμα.Το γλυκό τι έιναι; Πρέπει να φέρω κανένα γλυκο;
A, μάλιστα! :) Αρχιτεκτονικό σχέδιο λοιπόν! (μη νομίζεις - κι εγώ από τα σταυρόλεξα το ξέρω! :D )

Το γλυκάκι, θα το φέρει αργότερα η οικοδέσποινα, να τσιμπήσουμε για το "καλωσόρισες"! ;)
 
Καλώς όρισες στην παρέα μας!
 
Καλωσόρισες. Ομοιοπαθής. Μισούσα το Ταυ, είχα ένα τεράστιο που έμπαινε σε ειδική τρύπα στη φορητή σχεδιαστική σανίδα που κουβαλούσαμε τις μέρες που είχαμε μάθημα τεχνικού σχεδίου στο Πολυτεχνείο. Άντε να μπεις μ' αυτό το τέρας σε ένα από τα παλιά λεωφορεία με εισπράκτορα όπου ήμασταν παστωμένοι σαν σαρδέλλες. Φαντάζεστε το μίσος με το οποίο με κοιτούσαν οι συνεπιβάτες μου.
 
Εύχομαι κάθε επιτυχία !! Και ένα ανέκδοτο από εμένα ..

Γάλλος, Ιταλός και Έλληνας

Ένας Γάλλος, ένας Ιταλός και ένας Έλληνας είναι σε μια υπερατλαντική πτήση.

Μετά απο μερικά κοκτέιλ, οι άντρες άρχισαν να συζητούν για προσωπικά

θέματα.

"Χτες το βράδυ έκανα έρωτα στη γυναίκα μου τέσσερις φορές", είπε ο Γάλλος,

"και το πρωί μου έκανε υπέροχες κρέπες και μου είπε πόσο πολύ με λατρεύει".

"Χα, εγώ χτες το βράδυ έκανα έρωτα στη γυναίκα μου έξι φορές",

απαντά ο Ιταλός, "και το πρωί αφού μου έκανε μια υπέροχη ομελέτα, μου είπε

ότι ποτέ δεν θα μπορέσει να αγαπήσει άλλον άντρα στη ζωή της".

Ο Έλληνας είχε μείνει σιωπηλός και έτσι, ο Γάλλος γύρισε με ύφος και τον

ρώτησε: "Και εσύ, πόσες φορές έκανες έρωτα στη γυναίκα σου χτες το βράδυ;"

"Μία", του απαντά ο Έλληνας

"Χα, μόνο μία;" του λέει ειρωνικά ο Ιταλός.

"... Και τι σου είπε σήμερα το πρωί;"

"Μη σταματάς" !!!!!!!!!!
 
Φραντζέσκα καλως ηλθες και απο εμενα!!
 
ΦΖΠ1 είπε:
Σας είμαι υπόχρεη !
Καλως ηρθες...και γω με τα σχεδια ειχα μπλεξει....κουβαλουσα πινακιδα σχεδιασμου και ενα τεραστιο πλαστικο φακελο...καθε μερα με το λεωφορειο...
 
Καλώς όρισες ΦΖΠ1 :D

Να και η τουρτίτσα σου 4167465829_9b28ffe0e5_z.jpg

Υγ. A ρε αναμνήσεις από το γραμμικό σχέδιο....
 
Κατσε να παρω τουρτα γιατι θα εξαφανιστει....:biglaugh:

Παρεπιμπτοντως....καλως ηρθες Φραντζεσκα!!!! :flower:

Χαρα μας να μοιραστεις μαζι μας αναμνησεις! :)
 
Καλώς όρισες και από μένα! Η τούρτα Νάταλι είναι υπέροχη! Κι εγώ έκανα ηλεκτρολογικό σχέδιο στο ΤΕΙ, με ραπιδογράφους, ξυράφι, τεράστιο πλαστικό φάκελο, κλπ. Αλλά ευγνωμωνώ αυτούς που έφτιαξάν το Autocad! (Καμία σχέση με το σχέδιο στο χέρι, μάλιστα έμαθα να το χρησιμοποιώ δωρεάν στο ΤΕΙ)>
 
Ακόμα έχω την τάβλα με τον χάρακα που ανεβοκατέβαινε με τη βοήθεια λεπτού σχοινιού. Το ξυράφι έκανε θαύματα για μικροδιορθώσεις.

Μήπως πήγαινες στην Οικονομίδου στα Εξάρχεια;
ΦΖΠ1 Αν το παραπάνω αναφέρεται σε μένα, όχι δεν έχω καμία σχέση με Αθήνα :)
 
OK, το παραπάνω με το σκοινί λέγεται "παράλληλο" και είναι ελληνική εφευρεση στην ουσία αντικατέστησε το ταφ. Το ταφ έπρεπε να είχες το νου σου να εφαπτεται σηνεχώς στο πλάι του σχεδιαστιρίου, ενώ το παράλληλο κρεμόταν μονο του, κατά καποιο τρόπο.Βέβαια τώρα με το Autocad όλα είναι ατμός...Αυτό που ανέφερα ήταν ιστορικό φροντιστίριο σχεδίου (γραμμικού και ελεύθερου) στην Αθήνα.
 
Πίσω
Μπλουζα