Καλύτερες ατάκες από ρετρό Ελληνικές ταινίες

Απ' το The Kopanoi :

Γέρος στο γραφείο τελετών: Φίλοι σου είναι;

Μίκης το κοράκι: Ναι

Γέρος στο γραφείο τελετών: Ε πάρτους μέτρα!!!!

Κωσταντίνου με τηλέφωνο στο χέρι παίρνει στο γραφείο τελετών

Κωνσταντίνου : Γεια σας , το Μικη το κοράκι;

(απάντηση από την άλλη μερία του ακουστικού)

Κωνσταντίνου : ΠΟΙΟ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΡΕ!!!!

και το κλασσικό "ΣΚΑΣΕ ΓΕΡΟ!!!!"
 
Ο αξέχαστος Λαμπρος Κωνσταντάρας στην ταινία "Ο Φαφλατάς"...."Δε ξέρω απο που κρατά η σκούφια της παππού αλλά απο πόδι σκίζει"
 
Ρίζος μεθυσμένος: "Φέρτε μου την Μαρίνα να την σκίσω!!! Απόψε σκίζω Μαρίνες"!!!

Η Βασιλειάδου είναι πίσω του όμως... και μόλις πάει να το ξαναπεί ο Ρίζος:"Φέρτε μου την Μαρίνα... (την βλέπει ξαφνικά μπροστά του) να με σκίσει"!!!!!!!!!!!!

:D :D:D
 
Haros είπε:
Μου έσκασε φλασιά βραδιάτικα. Σε κάποια ταινία (βοηθήστε με αν τη θυμάστε) είναι ο Νίκος Σταυρίδης και κάνει με τη χαρακτηριστική φωνή του "Να χα χα το Λιτσάκι το Λιτσάκι μας"
Για κάποιο λόγο μας έχει μείνει αυτή η ατάκα και την λέμε συνέχεια με έναν φίλο όταν συμβαίνει κάποιο "κουφό" συμβάν. Ναι ξέρω, είμαστε γελοίοι... Ειδικά άμα μας ακούνε σε δημόσιους χώρους να το κάνουμε αυτό τραβάμε τα βλέμματα :p
Νομίζω ότι η ατάκα είναι "Καλώς το Λούλη, το Λουλάκη μας", και Λούλης είναι ο Γκιωνάκης. Ταινία βέβαια, δε θυμάμαι.

Καταπληκτικός κι ο Κωνσταντάρας εκεί που κερδίζει λαχείο, στον "τρελό που τα έχει 400" : "ΔΔ - ΔΔΔΔΔ - ΔΔΔΔΔΔΔ - ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ - Ιτιά Ιτιάααααα. λουλουδιασμένηηηηηη..."

Eπίσης, βλέποντας σήμερα την "Κόμισσα της Κέρκυρας" :

- Σιόρα Αγκιολίνα, το κάτω πάτωμα τι το θες;

- Τι το θέλω το κάτω πάτωμα; Για να κρατάει το πάνω πάτωμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Μη σπρώχνετε, κύριε, σας παρακαλώ μη σπρώχνετε !"

Αλεξανδράκης : "Δε σπρώχνω κύριε, τραβάω"

"Α, αν τραβάτε,εντάξει"

Από την "Κόμησσα της Κέρκυρας". Τώρα για τα ρήματα δεν πέρνω όρκο, μπορεί να είναι και ανάποδα.
 
Ο Κώστας Πρέκας σε ρόλο δημοσιογράφου στην ταινία "η ζούγκλα των πόλεων" βρίσκεται σε ένα νταμάρι και κάποιος αποπειράται να τον δωροδοκήσει για να μην αποκαλύψει την μεγάλη απάτη. Αφού πέρνει την επιταγη με τρεμάμενο χέρι την κοιτάζει και λέει :

"πεντακόσια χιλιάρικα. Να που μαθαίνω πόσο κοστίζει η συνείδηση στο χρηματηστήριο της ατιμίας".
 
Από κουβέντα στη δουλειά σήμερα!....

Δις Διευθυντής:

-Κύριε Σαμιωτάαααακη! Γυριιιίσατεεεε?! :D

(ντάξει, ακόμα πέφτω κάτω από τα γέλια όταν το ακούω!....)

Η παριζιάνα:

-Άσε, τρως! Σούζυ τρως! Και ψεύδεσαι και τρως!

-Στη ζωή του άντρα μου!

-Α πα, σε βλέπω χήρα - άσ' τη συζήτηση!

-Κουνήσου από τη θέση σου - η στεναχώρια με παχαίνει εμένανε!

-Άσε άσε! Τι στεναχώρια έχεις μωρή? Τον άντρα σου τον έχεις, τα ελέη του Θεού σου φέρνει, γιατί να στεναχωριέσαι?

-Λίγο είναι να βλέπεις τους άλλους να τρων κι εσύ να μην τρως τίποτα?

-Σώπα τώρα, τρως! Και κρυφοτρώς, και τρως και πολύ!

(...κλαίω!!!! :D :D :D )

Μια τρελλή, τρελλή οικογένεια:

Πασταφλώρα: Στέλιο να κλάψω?

Στέλιος: Δεν είν' απαραίτητο!

Μίκης: Μπάαααααι! :D :D

(χαρακτηριστική κίνηση του χεριού - έτσι χαιρετάω όταν φεύγω από τη δουλειά! :biglaugh:)

Μερικοί το προτιμούν κρύο:

-Έλα μητέρα να σου πω για τις προκομένες σου.... Χθες το βράδυ όταν όλοι κοιμηθήκαμε...

-Όλοι κοιμηθήκαμε, Λάκη?

(σε κάθε μαλαγανιά που ζητάνε τη γνώμη μου, αυτή την απάντηση δίνω! :p )

Ο τρελλός τα 'χει 400:

"ιτιά ιτιάαααααα...."

(α λά Κωνσταντάρα, με την τρέλα στο μάτι! :D )

Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο:

-....Του Θεμιστοκλέους, βεβαίως - βεβαίως!

-....Εγώ πρόσεχα την Πολυχρονοπούλου, που πρόσεχε την Ξανθοπούλου που μίλαγε με τη Γιαδικιάρογλου!

(άλλη προσφιλής ατάκα μου, όταν με ρωτάνε κάτι που το έχω μάθει .....από 4ο χέρι! :D )

Είπαμε κι άλλες - θα μου έρθουν εν καιρώ!
 
"Αυτό βρε είναι μίσχος". "Ε και; Τη χούφτωσες;" (Κάτι κουρασμένα παλληκάρια)

"Τώρα, πότε προλάβατε, πότε τά'πατε..." (Τα κίτρινα γάντια) Ενίοτε τη χρησιμοποιώ, όπως η Devil.

"Κι αυτά κάποτε...και το κάποτε, ξέρετε, είναι πολύ κοντά στο ποτέ" (Ορατότης μηδέν) - Παρομοίως

"Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά σήμερα είμαστε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα είμαστε" (Ο ατσίδας) - Παρομοίως

Επίσης στο περίφημο "Στάσου μύγδαλα", λίγο μετά ο Βόγλης λέει "Σού' πεσε και η βούρτσα !"

 


"Μωρό είναι, κυρία μου, ουά ουά θα κάνει. Τι θέλετε να κάνει, κρα κρα;"
(Ο χαζομπαμπάς)

"Έναν πόνο από δω ως εδώ, από δώ ως εδώ, κι από δω ως εδώ" "Και τώρα τι θες, να σε πονάει και στα ενδιάμεσα"; (Πολυτεχνίτης κι ερημοσπίτης, νομίζω - Βέγγος πάντως)

"Έτσι είναι Γιώργο μου, οι γυναίκες και οι πολιτικοί πρέπει να προσέχουν τις περιφέρειές τους" (Υπάρχει και φιλότιμο)

"Άτιμη κοινωνία, άλλους τους κατεβάζεις κι άλλους τους ανεβάζεις στα τάρταρα" (Μίτση Κωνσταντάρα προς κύριο Πετροχείλο)

"Εμπορευάμενος και χηρευάμενος κι από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλλα" (Υπάρχει και φιλότιμο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ γέλιο διάβασα όλο το νήμα, μήπως η ατάκα που θα βάλω έχει ξαναμπεί αλλά οι πιο πολλές είναι ανακύκλωση.

Αυλωνίτης σε Σταυρίδη εστιάτορες στην ταινία Κορόϊδο Γαμπρέ.

-Τι θα φάμε σήμερα;

-Μανιτάρια δηλητηριασμένα

:rofl:

Χατζηχρήστος κουρέας στην ταινία οι κληρονόμοι μπαίνει ο Παπαχρήστος με μεγάλο μούσι να το κόψει

-Καλημέρα μου κάνει ένα ξούρισμα;

-Όχι δεν σου κάνω γιατί δεν έχω αλωνιστική μηχανή...

-Καλά κουρείο δεν είναι εδώ;

-Κουρείο είναι αλλά εσύ θες να πας να γραφτείς στο γεωργικό συνεταιρισμό, αυτό δεν είναι μούσι είναι λιβάδι!

:rofl: :rofl:
 
Δεν υπάρχει, απλά.

[video=youtube;yrNgI2lzK-A]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Στρίγγλος που έγινε αρνάκι. Ο Κωνσταντάρας όταν στρώνουν το τραπέζι και οι γιοι σηκώνουν ψηλά το τραπεζομάντηλο

" Μπράβο αντίσκηνο το κάναμε , να φάμε από κάτω "...
 
Ζήκος....μπρρρρρρρ ξεγοφιασμένο στραβάδι όρνιο έ όρνιο.:biglaugh:
 
O Κωνσταντίνου στη θεική σκηνή του προφιτερόλ στο Χτυποκάρδια στο Θρανίο: Δεν θέλω να το μάθω, θέλω να το φάω.

Ο Τσάκωνας από το Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα 3, ψευδίζοντας: Μου θπάθανε το δόντι μου! Και ήτανε μόθτρα!

Από την ίδια ταινία, ο Τσάκωνας λέει στον Φωτόπουλο, αναφερόμενος στον Ηλιόπουλο: Το πρόβλημα είναι άλλο κύριε Διευθυντά. Ο Αρχιμήδης, καλώς ή κακώς, έγινε σκύλος. Τώρα έτσι όπως είναι του επιτρέπετε να διδάξει;




Ο αξέχαστος Μουστάκας, έχει πάρα πολλές κορυφαίες ατάκες που λατρεύω, τώρα θυμήθηκα αυτές:

Από Το Μεγάλο Ρουθούνι, ενώ νανουρίζει το μωρό-Αντώνη Παπαδόπουλο: Κοιμήσου βουβαλόπαιδο, ο Χάρος να σε πάρει. Είναι προς το τέλος του αποσπάσματος, που έτσι κι αλλιώς είναι όλο αστείο:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
O Στρίγγλος που έγινε αρνάκι. Ο Κωνσταντάρας όταν στρώνουν το τραπέζι και οι γιοι σηκώνουν ψηλά το τραπεζομάντηλο
" Μπράβο αντίσκηνο το κάναμε , να φάμε από κάτω "...
Στην ίδια ταινία, "Ναι κόρναρε,κόρναρε μας και φύγουν οι κατσαρίδες".
 
Πίσω
Μπλουζα