Καλύτερη επιστημόνισσα / επαγγελματίας

Καλύτερη επιστημόνισσα / επαγγελματίας

  • Αλίκη Βουγιουκλάκη ( Δασκάλα) - Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά

    Ψηφοφορίες: 3 50,0%
  • Τζένη Καρέζη ( Πολιτικός Μηχανικός) - Δεσποινίς Διευθυντής

    Ψηφοφορίες: 3 50,0%
  • Μαίρη Χρονοπούλου ( Δικηγόρος) - Εν ονόματι του νόμου

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Κάκια Αναλυτή ( Δικηγόρος) - Διαζύγιο α λα ελληνικά

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Μάρθα Βούρτση ( Δικηγόρος) - Ο σκληρός ανδρας

    Ψηφοφορίες: 2 33,3%
  • Κάκια Αναλυτή ( Δημοσιογράφος) - Και οι δεκατέσσερις ήταν υπέροχοι

    Ψηφοφορίες: 1 16,7%
  • Έλενα Ναθαναήλ ( Ξεναγός) - Επιχείρηση Απολλων

    Ψηφοφορίες: 3 50,0%
  • Μάρω Κοντού ( Τηλεπαρουσιάστρια) - Επτά Χρόνια Γαμου

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Μέλπω Ζαροκωστα ( Γιατρός) - Διαζύγιο α λα ελληνικά

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ξένια Καλογεροπούλου ( Πολιτικός Μηχανικός) - Κάθε Κατεργάρης στον πάγκο του

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    6

Billious17

RetroActive
Joined
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
266
Αντιδράσεις
420
Μια ενδιαφέρουσα θεματική στον ελληνικό κινηματογράφο είναι η γυναικεία εργασία κατά την γνώμη μου όταν αυτή δεν είναι η συνήθης (π.χ. υπηρέτρια, πωλήτρια, καλλιτέχνης, γραμματέας, μοδίστρα κ.α.) αλλά ξεφεύγει από το συνηθισμένο. Τι θα λέγατε να ψηφίσουμε ποια ταιριάζει περισσότερο με τον ρόλο τής;
 
Ψήφισα ναθαναηλ γιατί μου άρεσε το επάγγελμα της , καλοκαίρι, ωραία μέρη να βλέπεις, ωραία ασχολία ξεναγος
 
Εγώ ψήφισα την Αναλυτή στην πρόχειρη βέβαια κωμωδία Και οι 14 ήταν υπέροχοι που βγάζει έναν δυναμισμό στο επάγγελμα της.
Για τους ίδιους λόγους και ακόμη περισσότερους ψήφισα την Μάρθα Βούρτση στον Σκληρό Άνδρα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με σειρα προτιμησεως οι τρεις ψηφοι μου εχουν ως εξης:
Τζενη Καρεζη στο Δεσποινις διευθυντης. Τωρα κοπελιτσα του '64 πολιτικος μηχανικος και μαλιστα σε διευθυντικη θεση δεν το λες και λιγο! Μπραβο της που τα καταφερε και που μαζι με αυτο μπορεσε να φερει σε ταξη και τον αστατο Σαμιωτακη. :)
Αλικη Βουγιουκλακη στη Δασκαλα με τα ξανθα μαλλια. Σε μια εποχη που η βασικοτερη αρχη της παιδαγωγικης ηταν το ξυλο και ο εκφοβισμος, η ηρωιδα τολμα μια εντελως πρωτοποριακη προσεγγιση και κερδιζει. Στοργη, αγαπη και κατανοηση προς τα μικρα παιδια που ως τοτε εβλεπαν τον δασκαλο σαν μπαμπουλα.
Μαρθα Βουρτση στον Σκληρο αντρα. Διαβολογυναικα και γλωσσοκοπανα. Πανεξυπνη, καπατσα και δυναμικη. Ο,τι επρεπε δηλαδη για να τα βγαλει περα ενα θηλυκο του '61 στον σκληρο κοσμο των δικαστηριων. Πειστικοτατη στον ρολο της η Μαρθα που ακομα δεν ειχε ξεκινησει τα μελο που την εκαναν διασημη στο πανελληνιο.
 
Με σειρα προτιμησεως οι τρεις ψηφοι μου εχουν ως εξης:
Τζενη Καρέζη στο Δεσποινις διευθυντης. Τωρα κοπελιτσα του '64 πολιτικος μηχανικος και μαλιστα σε διευθυντικη θεση δεν το λες και λιγο! Μπραβο της που τα καταφερε και που μαζι με αυτο μπορεσε να φερει σε ταξη και τον αστατο Σαμιωτακη.:)
Αλικη Βουγιουκλακη στη Δασκαλα με τα ξανθα μαλια. Σε μια εποχη που η βασικη αρχη της παιδαγωγικης ηταν το ξυλο και ο εκφοβισμος, η ηρωιδα τολμα μια εντελως πρωτοποριακη προσεγγιση και κερδιζει. Στοργη, αγαπη και κατανοηση προς τα μικρα παιδια που ως τοτε εβλεπαν τον δασκαλο σαν μπαμπουλα.
Μαρθα Βούρτση στον Σκληρό αντρα. Διαβολογυναικα και γλωσσοκοπανα. Πανεξυπνη, καπατσα και δυναμικη. Ο,τι επρεπε δηλαδη για να βγαλει περα ενα θηλυκο του '61 στο σκληρο κοσμο των δικαστηρων. Πειστικοτατη στον ρολο της η Μαρθα που ακομα δεν εχει ξεκινησει τα μελο που την εκαναν διασημη στο πανελληνιο.
Το πηγές ουσιαστικά και μπράβο σου, φοβάμαι πως έμεινα στην επιφάνεια
 
Με σειρα προτιμησεως οι τρεις ψηφοι μου εχουν ως εξης:
Τζενη Καρεζη στο Δεσποινις διευθυντης. Τωρα κοπελιτσα του '64 πολιτικος μηχανικος και μαλιστα σε διευθυντικη θεση δεν το λες και λιγο! Μπραβο της που τα καταφερε και που μαζι με αυτο μπορεσε να φερει σε ταξη και τον αστατο Σαμιωτακη. :)
Αλικη Βουγιουκλακη στη Δασκαλα με τα ξανθα μαλλια. Σε μια εποχη που η βασικοτερη αρχη της παιδαγωγικης ηταν το ξυλο και ο εκφοβισμος, η ηρωιδα τολμα μια εντελως πρωτοποριακη προσεγγιση και κερδιζει. Στοργη, αγαπη και κατανοηση προς τα μικρα παιδια που ως τοτε εβλεπαν τον δασκαλο σαν μπαμπουλα.
Μαρθα Βουρτση στον Σκληρο αντρα. Διαβολογυναικα και γλωσσοκοπανα. Πανεξυπνη, καπατσα και δυναμικη. Ο,τι επρεπε δηλαδη για να τα βγαλει περα ενα θηλυκο του '61 στον σκληρο κοσμο των δικαστηριων. Πειστικοτατη στον ρολο της η Μαρθα που ακομα δεν ειχε ξεκινησει τα μελο που την εκαναν διασημη στο πανελληνιο.
Ακριβώς για τον ίδιο λόγο επέλεξα την Βούρτση
 
Με σειρα προτιμησεως οι τρεις ψηφοι μου εχουν ως εξης:
Τζενη Καρεζη στο Δεσποινις διευθυντης. Τωρα κοπελιτσα του '64 πολιτικος μηχανικος και μαλιστα σε διευθυντικη θεση δεν το λες και λιγο! Μπραβο της που τα καταφερε και που μαζι με αυτο μπορεσε να φερει σε ταξη και τον αστατο Σαμιωτακη. :)
Αλικη Βουγιουκλακη στη Δασκαλα με τα ξανθα μαλλια. Σε μια εποχη που η βασικοτερη αρχη της παιδαγωγικης ηταν το ξυλο και ο εκφοβισμος, η ηρωιδα τολμα μια εντελως πρωτοποριακη προσεγγιση και κερδιζει. Στοργη, αγαπη και κατανοηση προς τα μικρα παιδια που ως τοτε εβλεπαν τον δασκαλο σαν μπαμπουλα.
Μαρθα Βουρτση στον Σκληρο αντρα. Διαβολογυναικα και γλωσσοκοπανα. Πανεξυπνη, καπατσα και δυναμικη. Ο,τι επρεπε δηλαδη για να τα βγαλει περα ενα θηλυκο του '61 στον σκληρο κοσμο των δικαστηριων. Πειστικοτατη στον ρολο της η Μαρθα που ακομα δεν ειχε ξεκινησει τα μελο που την εκαναν διασημη στο πανελληνιο.
Νομίζω ήταν και ο καλύτερος ρόλος τής Μάρθας στον κινηματογράφο
 
Καλύτερα από όλες πάντως η Έλενα περνά βλεπει τα αξιοθέατα άλλο που ο έρωτας την παγιδεύει
 
@Billious17 έπρεπε να βάλεις ελενα και στο αναζήτησης κόρη εφοπλιστου, τι καλύτερο και πιο δυσεύρετο σε αυτόν τον κοσμο :)
 
@Billious17 έπρεπε να βάλεις ελενα και στο αναζήτησης κόρη εφοπλιστου, τι καλύτερο και πιο δυσεύρετο σε αυτόν τον κοσμο :)
Χαχα νομιζω ότι τον τίτλο του πλουσιοκοριτσου πολλές τον διεκδικούσαν με πρώτη και καλύτερη την Αλίκη.

Εδώ σκεφτομουν αν εμπίπτει στην κατηγορία η ξεναγός αλλά έπειτα σκέφτηκα ότι οι ξένες γλώσσες εκείνη την εποχή δεν ήταν τόσο διαδεδομένες
 
Χαχα νομιζω ότι τον τίτλο του πλουσιοκοριτσου πολλές τον διεκδικούσαν με πρώτη και καλύτερη την Αλίκη.

Εδώ σκεφτομουν αν εμπίπτει στην κατηγορία η ξεναγός αλλά έπειτα σκέφτηκα ότι οι ξένες γλώσσες εκείνη την εποχή δεν ήταν τόσο διαδεδομένες
Mια χαρά εμπίπτει η ξεναγός
 
Ψήφισα Τζένη κ Αλίκη στις συγκεκριμένες ταινίες τους, γιατί ξεφευγαν αρκετά από τα επαγγελματικά γυναικεία στερεότυπα της εποχής. Καλογραμμενοι ρόλοι που ερμηνεύτηκαν πολύ καλά και από τις 2 αντίστοιχα.
Έχω πολλά χρόνια να δω τον "Σκληρό Ανδρα". Θυμάμαι τη Μάρθα Βουρτση ως δικηγόρο, αλλά πρέπει να τη 'φρεσκαρω' λίγο
 
Πίσω
Μπλουζα