Καλύτερη κομεντί με την Άννα Φόνσου

Ποια θεωρείτε καλύτερη κωμωδία με την Άννα Φόνσου;

  • Το Αγοροκόριτσο

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Το αγόρι που αγαπώ

    Ψηφοφορίες: 1 11,1%
  • Το έξυπνο πουλί

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ποιος Θανάσης

    Ψηφοφορίες: 2 22,2%
  • Η κόμισσα της Φαμπρικας

    Ψηφοφορίες: 6 66,7%
  • Όλοι οι άνδρες είναι ιδιοι

    Ψηφοφορίες: 3 33,3%
  • Περάστε την πρώτη του μηνός

    Ψηφοφορίες: 2 22,2%
  • Άλλη

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    9

Billious17

Retro Member
Joined
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
166
Αντιδράσεις
308
Μια πολύ καλή ηθοποιός που ξεχώρισε αναμφίβολα ως πρωταγωνίστρια στον ελληνικό κινηματογράφο. Πρόκειται για μια από τις αγαπημένες μου ηθοποιούς που μου άρεσε τόσο σε δράματα όσο και σε κωμωδίες. Και παρότι σίγουρα μπορεί κάπως να έβλαψαν την καριέρα της τα ερωτικά φιλμ της δεκαετίας του 70 ωστόσο η η πορεία της είναι θετική. Έχει πρωταγωνιστήσει και σε μία σειρά από αξιόλογες θεατρικές παραστάσεις. Λοιπόν προτείνω να ψηφίσουμε σε αυτή την περίπτωση την καλύτερη κωμωδία με πρωταγωνίστρια την Φόνσου.
 
Εγώ προσωπικά ψήφισα το Περάστε την πρώτη του μηνός. Μου αρέσει πολύ η ερμηνεία της ως δυναμική και καπάτσα κοπέλα. Όπως επίσης και το δέσιμο της με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ. Από κοντά και η κόμισσα της Φαμπρικας που είναι πιο καλή ταινία με υπέροχο έξυπνο σενάριο. Αν και εκεί νομίζω ότι η ταινία είναι συνόλου.
 
Για να είμαι ειλικρινής, εμένα η Φόνσου δεν μου αρέσει ιδιαίτερα στις κωμωδίες. Διάλεξα την "Κόμισσα της φάμπρικας" επειδή μου αρέσουν οι ερμηνείες των άλλων αν και δεν είναι από τα αγαπημένα μου έργα. Εγώ λατρεύω Φόνσου σε δράματα σαν το "Οργή" ή το "Δίψα για ζωή".
 
Ψήφισα το Όλοι οι Άνδρες Είναι Ίδιοι. Η Κόμισσα μου αρέσει ως ταινία όπως επίσης και το Αγοροκόριτσο, αλλά στο μεν Αγοροκόριτσο είναι σχεδόν παιδί, στη δε Κόμισσα δεν κάνει και καμιά ιδιαίτερη ερμηνεία. Στο Όλοι οι Άνδρες όμως είναι πραγματικός Πειρασμός, όπως θα τον φαντάστηκε κι ο Ξενόπουλος... Συμφωνώ με Τζέλα, καλύτερη στα δράματα, και νομίζω είναι από τους ηθοποιούς που ωρίμασαν ερμηνευτικά τη δεκαετία του '70, που όμως δεν υπήρχε πια καλό σινεμά.
 
Εγώ προσωπικά ψήφισα το Περάστε την πρώτη του μηνός. Μου αρέσει πολύ η ερμηνεία της ως δυναμική και καπάτσα κοπέλα. Όπως επίσης και το δέσιμο της με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ. Από κοντά και η κόμισσα της Φαμπρικας που είναι πιο καλή ταινία με υπέροχο έξυπνο σενάριο. Αν και εκεί νομίζω ότι η ταινία είναι συνόλου.
Για τους ίδιους λόγους ψήφισα κ γώ την συγκεκριμένη ταινία. Γενικά, όμως, δεν είμαι φαν της ηθοποιού.
 
Καλυτερη κομεντι και πιο αγαπημενη μου ταινια απο ολες της ψηφοφοριας ειναι Το αγορι που αγαπω. Ωραιο δεσιμο της Αννας με τον Μπαρκουλη, χαριτωμενες ατακες και μια ταινια ρομαντικη και αγνη, σημα κατατεθεν μιας αλλης εποχης πολυ μακρινης.
Η αθωα μαθητρια Γυμνασιου που τις ελευθερες ωρες της βοηθαει τον παππου της στο συνοικιακο βιβλιοπωλειο και που ερωτευεται τον διασημο και γοητευτικο ηθοποιο. Και οταν βλεπει πως με τα παιδιαστικα κολπα και τα τερτιπια ειναι αδυνατον να τον κατακτησει, τοτε μεταμορφωνεται σε γυναικα. Μια γυναικα πανεμορφη και θελκτικη οπως ειναι και οι συμπρωταγωνιστριες του αντρα με τον οποιον ειναι ερωτευμενη. Το ασχημοπαπο που γινεται κυκνος.
Ερμηνευτικα ομως, η Αννα ειναι κατα πολυ καλυτερη στο Ολοι οι αντρες ειναι ιδιοι. Οχι μονο οσον αφορα τις ταινιες της λιστας, αλλα και ολες τις ταινιες της καριερας της. Ηταν ο ρολος που της ταιριασε απολυτα και που η Αννα εδωσε σ' αυτον τον καλυτερο εαυτο της.
 
Πίσω
Μπλουζα