Καλύτερος thrash metal, δίσκος.

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.312
Αντιδράσεις
476
Σε μία συνέντευξή του ο Dave Mustaine των Megadeth δήλωσε πως η μητέρα του όταν ήταν μικρός του ζητούσε να μην κάνει headbanging γιατί θα πάθαινε κανένα κακό από το… πολύ χτύπημα. Κι όντως έπαθε (κατά δήλωσή του), από το headbanging πριν ελάχιστα χρόνια. Ευτυχώς σήμερα είναι μια χαρά.

Γιατί αυτή η εισαγωγή;

Γιατί τέτοια ώρα βγαίνουν οι βρικόλακες και τα μέταλλα.

Και γιατί είναι ώρα λοιπόν να δούμε ποιος είναι ο πιο βαρύς thrash δίσκος με τον οποίο παραλίγο να ξεκολλήσουμε εμείς το κεφάλι από το λαιμό (που θα πάει θα το καταφέρουμε).

Υπενθυμίζω από Αμερική τα groups:

Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax, Exodus, Testament, Sacred Reich, Suicidal Tendencies, Nuclear Assault κλπ. (η σειρά είναι τυχαία - μου αρέσουν περισσότεροι οι Megadeth και οι Slayer από τους Metallica).

Από Γερμανία: Kreator, Sodom. Destruction κλπ.

Βραζιλία: Sepultura.

Ελβετία: Coroner.

Είναι πολύ δύσκολη επιλογή αλλά προσωπικά το Reign in Blood των Slayer (1986), παραμένει ο αγαπημένος thrash δίσκος.

Τραγούδια που διαρκούν από ενάμιση λεπτό (Necrophobic κομματάρα) μέχρι το πολύ 4,5 λεπτά, είναι όλα ένα κι ένα. Μεταλλάς που δε γνωρίζει τα Raining Blood και Angel of Death δεν υπάρχει. Ίσως μάλιστα αυτά τα 2 να αποτελούν το σήμα κατατεθέν του thrash metal. Ιδιαίτερα για το πρώτο κομμάτι όσοι ήταν στο Rock of Gods το ʼ96 ξέρουν.

Περιμένω τις απόψεις σας που θα αποτελέσουν τουλάχιστον για μένα ευκαιρία για επανάληψη και ίσως και νέα ακούσματα τα οποία ατυχώς αγνόησα τότε.

Cheers :2beers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο το Reign in Blood αλλά πολύ κακή παραγωγή βρε αδερφάκι μου... ίσως μία από τις χειρότερες, όλα τα τραγούδια ακούγονται τελείως φλατ.

Εγώ είμαι ανάμεσα σε Master of Puppets των Metallica (αρκετά δημοφιλής επιλογή) ή Rust in Peace των Megadeth.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα δωσω ενα τοπ 10 με καποιους πολυ αγαπημενους μου ασχετα αν ειναι στανταρ σε καθε λιστα η ειναι αρκετα αδικημενοι.Ολοι εχουν σαν βαση το thrash αλλα και καποιοι εχουν και αλλα στοιχεια απο speed,death,black η ειναι crossover.Enjoy!

Razor-Evil Invaders

Exodus-Bonded by Blood

Slayer-Seasons In the Abyss

Carnivore-Retaliation

Sepultura-Beneath the Remains

Kreator-Pleasure to Kill

Sodom-Tapping the Vein

Iron Angel-Hellish Crossfire

Necronomicon-Possessed by Evil

Whiplash-Power and Pain
 
Επειδη ειναι πολυ δυσκολο να γραψουμε μονο εναν δισκο προτεινω φιλε Alucard αν συμφωνεις και συ επειδη δεικο σου ειναι το θεμα να γραφει ο καθενας το top 5 η top 10 του που ειναι πιο ευκολο πιστευω.

Το δεικο μου top ten ειναι το εξης και χωρις σειρα προτιμησης:

Dark Angel - We have arrived

Exciter - Heavy Metal Maniac

Artillery - By Inheritance

Sepultura - Arise

Metallica - And Justice For All

Sodom - Agent Orange

Overkill – Horrorscope

Anthrax - Among The Living

Megadeth - Rust In Peace

Kreator - Extreme Aggression
 
προσωπικά,αγαπημένα μου (και χιλιοπαιγμένα) είναι το Victims of Deception των Heathen και το The Years Of Decay των Overkill
 
Τους Overkill τους είχα ξεχάσει για να είμαι ειλικρινής. Ναι, ας βάλουμε και πάνω από ένα albums.
 
Ο Αlucard ηταν πολυ σαφης οταν ανοιξε το νημα.Απλα εγω ενιωσα την αναγκη να δωσω κατα τη γνωμη μου δεκα πολυ αξιολογα αλμπουμ που πρεπει να μνημονευονται ανεξαρτητα αν πηραν την ανταποκριση απο το κοινο εκεινη την εποχη η οχι.Σιγουρα δεκα ειναι μονο λιγα θα επρεπε να γραψουμε ο καθενας μια εικοσαδα σιγουρα.Τεσπα συμφωνω με τον Imgema πως το Μaster of Puppets ειναι το καλυτερο thrash αλμπουμ και οχι μονο.Επισης συμφωνω και με τα σχολια για το Reign in Blood.Kατα την γνωμη μου το Seasons in the Abyss ειναι το πληρεστερο αλμπουμ τους με πολυ δυνατη παραγωγη και επιτελους εγραψαν εδω και καποια σολο της προκοπης.

Παντως μου κανει εντυπωση σε απειρες θρασοσυζητησεις που εχω κανει κανεις να μην μνημονευει τους Destruction :headbang: .Γιατι αραγε; :xm: :what:
 
Κανένας άλλος thrash δίσκος δεν μου έκανε τόση εντύπωση όσο το Beneath the Remains των Sepultura.

Αμέσως μετά έρχεται το The Legacy από Testament, αλλά δυστυχώς είχε κακή παραγωγή
 
Έχω ακούσει πως θεωρούνται πατέρες του είδους. Ακόμη και οι Slayer και οι Metallica επηρεάστηκαν από αυτούς.

Και η αλήθεια είναι πως πιο thrash... πεθαίνεις. Μπορεί και κυριολεκτικά lool.

[video=youtube;-fK2vFhu3iQ]

 
Aυτο το βιντεο πρεπει να το βλεπουν οι σημερινοι ''μεταλλαδες'' οπου πανε στις συναυλειες για να τραβουν φωτογραφιες χαμηλοτατης ποιοτητας με τα κινητα.Το Bonded by Blood το θεωρω πληρεστερο και πιο λυσσαλεο απο το Reign in Blood των Slayer το οποιο βγηκε σχεδον ενα χρονο αργοτερα παρακαλω!

Μαλιστα ο Κing ειχε δηλωσει οτι μονο αυτοι μπορουσαν να τους φτασουν σε δημοτικοτητα αν δεν ειχαν πολλα στραβοπατηματα ως γκρουπ.
 
Φοβερό τόπικ!Deathshadow, απλά εκπληκτικό τοπ-10! Ορίστε το δικό μου:

Sepultura - 'Morbid Visions/Bestial Devastation'

Slayer - 'Hell Awaits'

Exorcist - 'Nightmare Theatre'

Kreator - 'Pleasure To Kill'

Dark Angel - 'Darkness Descends

Sodom - 'Agent Orange'

Destruction - 'Eternal Devastation'

Whiplash - 'Power And Pain'

Sacrilege - 'Behind The Realm Of Madness

Megadeth - 'Peace Sells'

Aν και μάλλον βγαίνει άνετα ένα τοπ-20 :supergrin:

edit: Δεν έβαλα Bonded By Blood :banghead:
 
Δεν ήμουν τόσο του Thrash, όσο του Progressive κ του Power. Παρολαυτά, στις επαφες που ειχα με το Thrash, ξεχωρισα τους εξης:

Metallica - Ride The Lightning (το θεωρω ισαξιο με το Master of Puppets αλλά θα το προτιμήσω λόγω του εξαιρετικού "Call of Cthulhu")

Sepultura - Beneath The Remains

Slayer - Reign in Blood

Megadeth - Peace Sells

Sodom - Agent Orange

Kreator - Pleasure to Kill
 
Άκουσα ξανά όλο το Among the living. Απίστευτο, δεν έχει άσχημο κομμάτι ο δίσκος. Να ήταν καλύτερη και η παραγωγή....
 
..ενα μηνα για καινουριο θεμα στο Η.Μ.??ντροπη μας..

Flotsam & Jetsam -no place for disgrace..το καλυτερο κατ εμε..

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DRI - Thrash Zone


SOD - Speak English or Die


Sepultura - Beneath the Remains


Sepultura - Arise



Metallica - Master of Puppets



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Slayer-Show no mercy

Megadeth-rust in peace

metallica-and justice for all
 
Hands Down....

SODOM-PERSECUTION MANIA Απιστευτη δισκαρα, τιτανειων διαστασεων. ΜΑΚΡΑΝ κατ' εμε ο καλυτερος thrash metal δισκος.. Ειδικα η εκδοση που ειχε και το Expurse of Sodomy ηταν Α-ΣΥ-ΛΛΥ-ΠΤΗ!!!!!!!!!! Και αυτο το Christ Passion.... Τι επος.....

Περαν τουτου:

Celtic Frost - To Megatherion

Sepultura - Schizophrenia

Destruction - Infernal Overkill

Kαι φυσικα KREATOR - Pleasure to kill....

Oχι δεν αγαπαμε Slayer....

Αριστουργηματικος δισκος για τους γνωστες αν και deathmetalιζει.... Possessed - Seven Churches..... Τι να πεις..... Βορβορωδες μεχρι και σημερα.....
 
Ιnfernal Majesty"Unholier Than Thou" και Sepultura "Schizophrenia","Beneath The Remains","Arise".
 
Πίσω
Μπλουζα