Καλύτερο Παιχνίδι της Χρονιάς [2011]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Μπηκε Δεκεμβρης και δεν θα ξεφυγουμε απο την παραδοση...

Ας ψηφισουμε τα 3 (τρια) καλυτερα (φετινα) παιχνιδια που παιξαμε (ανεξαρτητου πλατφορμας-genre κτλ).

Παραθετω μια ενδεικτικη λιστα των παιχνιδιων που βγηκαν φετος ωστε να βοηθηθουμε στην επιλογη.

Στο τελος οι απαντησεις θα αθροιστουν - αναλογα και με τη σειρα προτιμησης (1,2,3) - και θα βγαλουμε το RetroManiax GOTY 2011
 
Τα δικα μου 3 ειναι τα εξης:

1.Τhe Legend of Zelda Skyward Sword

2.Xenoblade Chronicles

3.Τreasure Adventure Game (Thanks Nemo:D)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη φαση θα ηταν να γραφαμε και δυο λογια ;)

1. Halo: Combat Evolved Anniversary

10 χρονια μετα και αυτο το μαγικο campaign συνεχιζει οχι μονο να μην κουραζει αλλα να φαινεται φρεσκοτερο απο το 99% των νεων FPS. Πολυ καλο λιφτινγκ στα γραφικα, εντυπωσιακο re-arange του soundtrack, γρηγοροτερα loading times, το μαγικο κουμπακι Back που σε ταξιδευει on the fly 10 χρονια πισω, το πιστολι-κανονι, μια επιτυχημενη ψευδαισθηση ελευθεριας, trial-and-error progress και μια A.I που ακομα και μετα απο μια δεκαετια συνεχιζει να εκπλησσει...επος

2. Child of Eden

Πολλα kudos στον Tetsuya Mizuguchi που καταφερε να βελτιωσει την αριστη συνταγη του REZ. Πραγματικο ταξιδι αισθησεων.

3. Forza MotorSport 4

Ο Dan Greenwald και η παρεα του εχουν παθος για το video gaming και ανοιχτα αυτια προς την κοινοτητα. Καμια σχεση με τα περισοτερα αποστειρωμενα development studios. Το Forza4 ειναι αλλο ενα αποτελεσμα αυτου του παθους. Το καλυτερο μεχρι στιγμης...
 
Μεχρι την κυκλοφορια του Sturmwind για Dreamcast δεν ψηφιζω τιποτα! (22/12/2011 release) :p

Θα ειναι το παιχνιδι της χρονιας! :p
 
1. Little Big Planet 2 - (Το πρώτο ήταν αξεπέραστο, οπότε το δεύτερο... δεν υπάρχει!!!!)

2. Killzone 3 - (Από τα καλύτερα FPS στο PS3... fact!)

3. Dead Island (Λάτρης των zombies μες στο ντάλα ήλιο του καλοκαιριού)
 
PSP Patapon 3 : Ακόμα τραγουδάω "Πατα Πατα Πατα Ποοον". Αυτά τα χαριτωμένα Patapons με έχουν ξετρελλάνει :D

PC The Witcher 2: Assassins of Kings. Φανταστικό από όλες τις απόψεις!!! Gameplay, γραφικά, διάλογοι....

PC The Elder Scrolls V: Skyrim.
 
1). The Elder Scrolls V:Skyrim.

 


2). Forza Motorsport 4.


 


3). Halo: Combat Evolved Anniversary.


όλα στο 360 (που αλλού άλλωστε; )
 
1 - Little Big Planet 2

Πραγματικά απολαυστικό, με απίστευτο online περιεχόμενο που σε κάνει να ξαναγυρνάς πίσω για λίγο ακόμα.

2- L.A Noire

Είχε τα κότσια να συνδυάσει Heavy rain με Grand Theft Auto, χωρίς να είναι τίποτα από τα δύο ! Εξαιρετική σκηνοθεσία, φανταστικό facial animation και πραγματικά immersive, τόσο που σε κάνει να θέλεις να ντυθείς Humphrey Bogart και να πάς στο jazz bar της γειτονιάς σου !

3 - Child Of Eden

Συμφωνώ με Wally. Φαντάζομαι καλύτερα στο kinect απ'ότι με το move, όμως ακόμα και έτσι είναι απίστευτο. Όσοι αγαπήσανε το Rez, δεν παίζει να μην αγαπήσανε και αυτό, γιατί απλά είναι η φυσική του συνέχεια.

Φυσικά παίζουν και επιλαχόντες, αφού φέτος είχε πράμα. Ο λόγος που δεν έβαλα Skyrim, είναι ότι πολύ απλά δεν έχω προλάβει να το λιώσω όπως του αρμόζει, ενώ το Deus Ex μου την έκανε στη στροφή και πάει για την πεντάδα, αφού κάποια κολληματάκια του με προβλημάτισαν.
 
Λοιπον εχουμε και λεμε...1:MARVEL vs CAPCOM 3:Fate of Two Worlds 2:MORTAL KOMBAT 3:BATMAN:Arkham City.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μένα τα καλύτερα, μεταξύ άλλων ήταν:

1. Assassin's Creed: Brotherhood

2. Crysis 2

3. Dead Island

Θα έβαζα και το Star Wars: The Old Republic αλλά δεν έχει κυκλοφορησει ακόμη.
 
1.Τhe Legend of Zelda Skyward Sword

2.Xenoblade Chronicles

3.Mortal Kombat

(τα 2 πρωτα ειναι ιδια με του φιλου metalcandyman .... αλλα τι να κανουμε κοινα γουστα :D )
 
Μετά από πολλήηηη σκέψη και με δεδομένο ότι φέτος πέρασαν από τα χέρια μου μόλις ένα 5-10% των τίτλων που έπαιζα τα προηγούμενα 2-3 χρόνια, ελέω ακαδημαϊκων/μπασκετικών υποχρεώσεων και ξενιτιάς (και δεν θα ήθελα να συμπεριλάβω προφανώς παιχνίδια που δεν έπαιξα)...

2011 Τορ-3:

  1. Saints Row: The Third: Τα SR είναι η προσωπική "guilty pleasure" μου... Έχω μια απίστευτη αδυναμία στα sandbox παιχνίδια και δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τίτλος που να δικαιολογεί καλύτερα τον όρο αυτό από το SR3. Όπως επίσης δεν υπάρχει άλλος τίτλος που να ξεχειλίζει περισσότερη καφρίλα και over-the-top, μη-politically correct χιούμορ (άντε ίσως τα Postal). Αν θεωρείτε πως το GTA παραέγινε σοβαρό με τη... "στροφή στην ποιότητα", δώστε μια ευκαιρία στο SR3 και σας εγγυώμαι πως με αυτά που θα δείτε, θα έχετε αμέτρητες απίστευτες ιστορίες να λέτε στους φίλους σας...
  2. LittleBigPlanet 2: Ο μόνος λόγος που σκεφτόμουν να μην το βάλω στο ΤΟΡ-3 είναι ότι το έπαιξα μόλις για 2-3 μέρες και -το κυριότερο- πριν κυκλοφορήσει (για τις ανάγκες του review), οπότε δεν υπήρχε ακόμα διαθέσιμο custom υλικό. Η επιτομή του user-generated content.
  3. L.A. Noire: Ίσως σε κάποιους τομείς να μην εκπλήρωσε τις -υπερβολικά υψηλές, είναι αλήθεια- προσδοκίες που είχαμε και σίγουρα δεν κατορθώνει να τα κάνει όλα τέλεια. Ωστόσο, είναι πρωτοποριακό σε πολλούς τομείς και ό,τι πιο κοντινό θα μπορούσαμε να ζήσουμε στην εξιχνίαση μιας υπόθεσης στην εν λόγω εποχή, ενώ θετικό είναι πως προσπαθεί να αποφύγει τη γραμμικότητα όσο μπορεί με εναλλάκτικές επιλύσεις κ.λπ. Το facial animation θέτει νέα στάνταρ για τις επόμενες γενιές παιχνιδιών (έστω και αν τα υπολοιπα γραφικά του παιχνιδιού ήταν επιεικώς μέτρια). Αν δεν είχαν βγει κι αυτές οι αποκαλύψεις για το ότι ο McNamara συμπεριφερόταν στους υπαλλήλους του σαν να ήταν σκλάβοι, ίσως να το είχα σε ακόμα μεγαλύτερη εκτίμηση...





Έχασαν το βάθρο στο τσακ:


  • Okamiden: Δεν θα μπορούσα να μην αναφερθώ στο sequel του πιο αγαπημένου μου παιχνιδιού evah, έστω και αν η οθονούλες και η ανάλυση του DS δεν μπορούν να αποδώσουν πλήρως τη μαγεία του κόσμου του...
  • Professor Layton and the Last Specter: Είναι Professor Layton. Έχω κόλημμα. Τελεία...
  • Ghost Trick: Phantom Detective: Από τα τελευταία φρέσκα και έξυπνα παιχνίδια στο DS
  • The Ico & Shadow of the Colossus Collection: Δεν ξέρω αν είναι 100% δίκαιο να το συμπεριλάβω, αλλά έστω και αν είναι απλώς HD remakes, πρόκειται για δυο εκ των κορυφαίων τίτλων όλων των εποχών



Μπορεί και να έμπαιναν στη λίστα αν είχα λεφτά να τα αγοράσω/χρόνο να τα ξεκινήσω:

  • Assassin's Creed: Revelations: Άλλο ένα franchise που μετά το χλιαρό πρώτο μέρος βελτιώνεται συνεχώς και το έχω λατρέψει, αν και από συναδέλφους με τους οποίους συνομίλησα μου λένε πως είναι ίσως το πρώτο μέρος της σειράς το οποίο δεν έχει να επιδείξει κάποια σημαντική/ουσιαστική εξέλιξη. Έστω κι έτσι όμως και μόνο για την ιστορία (και το gameplay που είναι αν μη τι άλλο διασκεαστικό), θα ασχοληθώ στάνταρ κάποια στιγμή στο μέλλον...
  • Batman Arkham City: Κι εδώ ενθουσιάστηκα με το πρώτο μέρος (όντας και φαν του κόμικ ούτως ή άλλως) και από όσο είδα το παιχνίδι στην Ε3, ακολουθεί επάξια τον προκάτοχό του, οπότε στα υπ'όψη...
  • Zelda Skyward Sword: Καινούριο Zelda και δεν το έχω δει ακόμα; Πάει χάλασε ο κόσμος... :(
  • ΝΒΑ 2Κ12: Περίεργη υπόθεση τα αθλητικά παιχνίδια. Κάποιοι λένε πως δεν έχει νόημα να μπαίνουν σε αυτές τις λίστες γιατί οι αλλαγές κάθε ετησιας "αναβάθμισης" είναι λιγοστές. Όταν όμως μιλάμε για το κορυφαίο αθλητικό παιχνίδι όλων των εποχών κατά πολλούς (όπως και το απίστευτο ΝΒΑ 2Κ11 φυσικά) και από τη στιγμή μάλιστα που... εχμ... έχω μια κάπως άμεση σχέση με το άθλημα, δεν γίνεται να μην το συμπεριλάβω.
  • FIFA 2012: Ομοίως με το παραπάνω. Το κορυφαίο σύγχρονο ποδοσφαιράκι, ακόμα καλύτερο. Απορώ πως δεν έχω υποκύψει στον πειρασμό ακόμα...
  • Portal 2: Αν και λάτρεψα το πρώτο, περιμένω να πέσει λίγο ακόμα η τιμή (αν και έχει ήδη πάει κάτω από 20άρικο εδώ) ή/και να βρω χρόνο...
  • Child of Eden: Ντεν έκω Κινέκτ, καρντιά μου... (ναι, οκ, μπορώ και χωρίς Kinect, αλλά δεν θα είναι το ίδιο...)
  • Bastion: Εχμ, δεν έχω ιδέα γιατί δεν το έχω αγοράσει ακόμα... Όλο το έχω στο μυαλό μου και όλο κάτι συμβαίνει όταν πάω σπίτι και το ξεχνάω εδώ και μήνες... Μόλις πάω σπίτι απόψε θα το κατεβάσω (αν μέχρι αύριο δεν έχει μεταφερθεί σε κάποιο από τα δυο πιο πάνω γκρουπ, σημαίνει ότι κάτι συνέβη και πάλι το ξέχασα...)
  • Rayman Origins: Απίστευτο σχέδιο, διασκεδαστικό old-school 2D platform gameplay, αλλά για μένα ήταν αυτοκτονία που η Ubisoft το έβγαλε full-priced, ενώ μέχρι πριν από λίγο καιρό το προόριζε για downloadable. Θα το πάρω μεν σίγουρα, αλλά σε καμία περίπτωση όσο έχει 40 λίρες...
  • Trine 2: Δεν το έχω πάρει ακόμα γιατί... βγαίνει αύριο! :p
  • Minecraft: Θεωρητικά είναι του 2011, αφού επίσημα βγήκε πριν κάτι μέρες. Δυστυχώς, όσο ελκυστικό και αν είναι το κόνσεπτ του και όσο και αν έχω ενθουσιαστεί βλέποντας το καλοκαίρι συμφοιτητές να κολλάνε επί ώρες στο εργαστήριο, δεν νομίζω ότι θα έχω τον απαιτούμενο χρόνο να εντρυφήσω όσο χρειάζεται...
  • Super Mario 3D Land: Δεν είναι Galaxy ίσως ούτε καν NSMB DS, αλλά δεν παύει να έχει ουκ ολίγες ολόφρεσκες ιδέες level design που μόνο οι haters θα μισήσουν...


//Σίγουρα κάτι θα έχω ξεχάσει, οπότε επιφυλάσσομαι για update εντός της προθεσμίας... ;) #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1 the elder scrolls skyrim

2 assasins creed revelation

3 dark souls

απλα και ομορφα οτι καλυτερο επαιξα φετος
 
1). The Elder Scrolls V:Skyrim.

 


2).
Deus Ex : Human Revolution




3). The Witcher 2: Assassins of Kings
 
1.The Elder Scrolls V: Skyrim απιστευτο game.

2. Batman arkham city
 
Τα κορυφαία παιχνίδια για μένα, είναι τα εξής:

α) Patapon 3 (έχω καείίίίί!!!....)

Αν και δεν το έχω τερματίσει ακόμα, πολύ απλό gameplay, που απλά επιβεβαιώνει ότι για να είναι κάτι καλό, δε σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να είναι και "πιασάρικο"!

Η δε μουσική του, απλά θεϊκή! (part, μ' έκαψες!.....)

β) Assassin's Creed: Brotherhood

Γενικά έχω μια αδυναμία στον τίτλο "Assassin's Creed". Προσπαθώ να παίζω ό,τι έχει βγει -όπως κάνω και Tomb Raider & τα Prince Of Persia series...

Το εν λόγω παιχνίδι το είχα παίξει το καλοκαίρι, σε υπολογιστή φίλου μου (οι δικοί μου δεν είχαν τις προδιαγραφές!) και μάλιστα πριν από ένα μήνα, το έπαιξα σε 3D! Δε μπορώ να σας το περιγράψω με λόγια!

Κορυφαίο παιχνίδι, που παραμένει στο γνωστό (και πετυχημένο) storyline - με έναν Ezio.... ερωτεύσιμο!.... :)

γ) Lego Pirates of the Carribean: The video game

Το ίδιο ακριβώς με το από πάνω! Θα παίξω ό,τι γράφει απ' έξω "Lego"! :D

Όχι μόνο για το retro-κόλλημά μου με τα τουβλάκια, αλλά γιατί το 1ο lego game που έπαιξα ήταν το story με τον Indiana Jones (και πάλι, με παρότρυνση της Κάμπιας!) κι έκτοτε έχω πάθει εθισμό! :)

Το παιχνίδι πήρε αμφιλεγόμενες κριτικές, αλλά για μένα, έχει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται, για να το ευχαριστηθώ! :)

Αυτά!
 
pc: Witcher 2

ps3: Dark Souls

360: Rayman Origins

wii: Τhe Legend of Zelda Skyward Sword
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DarkSynbios είπε:
Μεχρι την κυκλοφορια του Sturmwind για Dreamcast δεν ψηφιζω τιποτα! (22/12/2011 release) :p Θα ειναι το παιχνιδι της χρονιας! :p
Μου φαίνεται απίστευτο και την ίδια στιγμή πάρα πολύ ευχάριστο ότι συνεχίζουν να βγαίνουν παιχνίδια για το Dreamcast. (Μακάρι να ίσχυε το ίδιο και για την δική μου αγαπημένη γκρι κονσόλα το Playstation)

Τα δικά μου 3 καλύτερα παιχνίδια:

1. Dark Souls. Πρώτο και με διαφορά. Ένα από τα αρτιότερα rpg που έχω παίξει, ίσως και το καλύτερο που έχει βγει ποτέ. Το ίδιο εθιστικό και ατμοσφαιρικό όπως το Demon's Souls, αλλα και με μια αίσθηση λαβύρινθου σε στυλ Castlevania: Symphony of the Night. Το έπαιζα ασταμάτητα και για ώρες για ένα μήνα περίπου και εφάρμοσα ειδικό πρόγραμμα απεξάρτησης για να ξεκολλήσω. :D

2. Uncharted 3. Πολύ καλό, αλλά δεν τρελλάθηκα είναι η αλήθεια. (και για 70 Ευρώ καινούργιο) Το τελείωσα μια φορά και μετά το άφησα. Έχει απίστευτα γραφικά και σκηνές δράσης που σου κόβουν την ανάσα, ή μένεις με το στόμα ανοιχτό. Όμως η πλοκή του έχει πολλές αδυναμίες και το συστημα ελέγχου με κούρασε κάπως.

3. inFamous 2. Ελλείψει τρίτου. Επίσης δεν ξετρελάθηκα, το πρώτο inFamous μου άρεσε πολύ περισσότερο. Πάντως γενικά ήταν ένα καλό παιχνιδι δράσης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι να βλέπω την αγάπη για το Dark Souls να εκδηλώνεται σιγα-σιγά!

In FROM we trust :D
 
Μια χρονιά γεμάτη με rpgαρες...yeah!!! :)

1) Elder scrolls : Skyrim

2) Witcher 2

3) Dragon age II
 
Πίσω
Μπλουζα