Καλύτερο Παιχνίδι της Χρονιάς [2011]

keropi είπε:
Έτσι να βλέπω την αγάπη για το Dark Souls να εκδηλώνεται σιγα-σιγά!
In FROM we trust :D
Πραγματικά έλιωσα με το Dark Souls και δεν το περίμενα να παίζω έτσι ένα παιχνίδι μανιωδώς. Είχε πολύ καιρό να μου ξανασυμβεί. Δηλαδή όχι και παρά πολύ καιρό.. :D κανά χρόνο από το Dead Rising 2 και δύο χρόνια πριν με το Demon's Souls.

pitsunami είπε:
Μια χρονιά γεμάτη με rpgαρες...yeah!!! :)
1) Elder scrolls : Skyrim

2) Witcher 2

3) Dragon age II
Από περιέργεια το Elder Scrolls το αγόρασες από κατάστημα; Γιατί εγω που έχω επισκεφθει δυο τρεις φορές μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών στην Αθήνα δεν το βρήκα πουθενά και μου έκανε εντύπωση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Rheinmetall :

Praise the sun!

30crmly.jpg


επίσης το Skyrim το είχα προπαραγγείλει από το shopto.net
 
keropi είπε:
@Rheinmetall :
Praise the sun!

30crmly.jpg


επίσης το Skyrim το είχα προπαραγγείλει από το shopto.net
Χα χα! καταπληκτικό. Πολύ λυπήθηκα όταν στο τέλος μου επιτέθηκε και αναγκάστηκα να τον σφάξω.. :cool: Τον είχα συμπαθήσει πολύ τον κ. "Praise the sun". Τον χαιρετούσα καθε φορά που τον έβλεπα.
 
^ εγώ πάντως τον έσωσα και έχει summon για τον Gwyn.... δεν μου πάει η καρδιά να τον παρατήσω ακόμα και στα NG+ ...

edit:

Κώδικας:
http://www.youtube.com/watch?v=Ra5FFVSNOrA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά, Dead Space 2 κανένας; Για την 3άδα δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
 
Rheinmetall είπε:
Από περιέργεια το Elder Scrolls το αγόρασες από κατάστημα; Γιατί εγω που έχω επισκεφθει δυο τρεις φορές μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών στην Αθήνα δεν το βρήκα πουθενά και μου έκανε εντύπωση.
Είχα παραγγείλει απο όξω το collectors edition. :)
 
Χωρίς αμφιβολία και με τεράστια διαφορά διαλέγω Portal 2. Το single player ήταν συναρπαστικό για μένα ενώ το mulltiplayer μαζί με τις πιο δύσκολες πίστες του δωρεάν DLC βάζει πραγματικά το μυαλό να δουλέψει (not for casuals, sorry). Ισως το μόνο game (μαζί με το πρώτο) που θα έχω να θυμάμαι σαν κλασσικό από την μετριότατη αυτή γενιά.

Το Dead Space 2 πάντως μου άρεσε πολύ και μένα, πολύ περισσότερο από σχεδόν όλα τα παιχνίδια που αναφέρονται σε αυτό το topic (κυρίως για την ατμόσφαιρα και τον σχεδιασμό του). Τώρα παίζω και το Zelda και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά αλλά είμαι ακόμα στην αρχή και δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

To Dark Souls δεν το έχω παίξει ακόμα, μου το έχει δανείσει ένας φίλος αλλά περιμένω πρώτα να τελειώσω το Zelda. Από αυτά που ακούω πάντως, ότι δηλαδή δεν σε πιάνει από το χεράκι για να το τελειώσεις όπως όλα τα σύγχρονα games (μάλιστα αν πας να το απλώσεις μπορεί να στο κόψει κιόλας :p ) μάλλον θα μου αρέσει πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλος ένας υπέρ του Skyrim για παιχνίδι της χρονιάς. Τρελό κόλλημα από την εποχή του morrowind με όλα τα elder scrolls rpg. Το μοναδικό παιχνίδι φέτος που με κόλλησε κι ασχολήθηκα παραπάνω απ'ότι συνήθως επειδή δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο ελεύθερο..

Επίσης σαν δεύτερο προτείνω το Forza 4 καθώς έχει φτάσει την τεχνολογία του xbox στα όριά της και για την τεράστια ποικιλία των οχημάτων που προσφέρει.

Τρίτο δεν έχει καθώς.. μηδέν χρόνος ν'ασχοληθώ!! :)

Μιχάλης
 
Έχουμε και λέμε:

1. Elder Scrolls V : Skyrim (φοβερό sequel, μετά από κανα-δυο patches θα αγγίζει την τελειότητα)

2. Serious Sam 3 : BFE (επιστροφή στα παλιά καλά FPS)

3. The Binding Of Isaac (κάψιμο από ένα φαινομενικά απλό game : τρελό replayability)
 
Αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι για αλλη μια χρονια δεν νομιζω να δουμε δημιουργια της iD σε κανενα "top ten".

Δεν ξερω τι συνεβει με αυτους. Μηπως υπερεβαλαν χρονου και κοπου για το nextgen tech ωστε εχασαν το τρενο των πωλησεων? Μηπως το μυαλο του Carmack ειναι focused στην επομενη γενια? Μηπως ο κοσμος δεν ηθελε απο την iD ενα νεο IP? Μηπως απο game studio εγιναν tech lab?

Ή μηπως ανεπτυξαν τον τιτλο αλλαζονικα πιστευοντας πως οτι και να ριξουν μεσα θα παρει βαθμολογιες και πωλησεις? Το καθολου ευφανταστο πλεον post-apocalyptic σκηνικο, η αποπειρα sandbox combat, τα driving κομματια, το regenerating health και τοσα αλλα εχουν ηδη γινει και εχουν γινει και καλυτερα.

Αφου το Rage "μετραει" στα γραφικα, αρκουσε μια νεα τιμια εκδοχη της παλιας-καλης συνταγης της iD. Ενα παιχνιδι φιλοσοφιας Q2 με τη νεα μηχανη και με καινοτομιες που θα δικαιολογουσαν την "χειμερια ναρκη" και παραλληλα θα σεβοντουσαν τη παρακαθηκη της εταιριας...

Δεν περιμενουμε Bioshock-ια και Borderlands-ια απο τον Carmack!
 
Wally είπε:
Δεν περιμενουμε Bioshock-ια και Borderlands-ια απο τον Carmack!
Συμφωνώ. Το RAGE μου ήταν αδιάφορο από την πρώτη στιγμή που είδα εικόνες. Περίμενα κάτι πιο πρωτότυπο από την ID όσων αφορά το setting και το design και όχι άλλο ένα post apocalyptic παιχνίδι επειδή ήταν της μόδας λόγο Boarderlands και Fallout 3.
 
Και αφου ειμαι σε "γκρινια-mode"...ειναι λυπηρο να παρατηρω το συνεχη καταποντισμο του Ιαπωνικου development στους AAA τιτλους!

Φετος η τιμη των "Σαμουραι" σωθηκε απο Dark Souls, Xenoblade, Zelda, Catherine, Ace Combat και El Shaddai (θα ξεχναω κανα δυο)
 
Το El Shaddai είναι εκπληκτικό παιχνίδι. ΟΚ, ίσως όχι groundbreaking, αλλα φαντασμαγορικό. Αυτό είναι που κάνουν οι Γιαπωνέζοι ! Το Child Of Eden επίσης, είναι Japanese, όπως και το Pro Evolution 2012 (απο πλευράς μεγέθους τουλάχιστον, είναι κάτι). Μήν ξεχνάμε τί πάθανε φέτος οι Ιάπωνες, και φυσικά τον αντίκτυπο που είχε αυτό σε όλο το φάσμα της Ιαπωνικής βιομηχανίας.
 
Συμφωνω για το El Shadai! Φοβαμαι παντως οτι δεν "περπατησε" στη Δυση (δυστυχως).

Το Child of Eden δεν το εβαλα αν και το εχω συμπεριελαβει στο προσωπικο μου top3! :)
 
Wally είπε:
Αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι για αλλη μια χρονια δεν νομιζω να δουμε δημιουργια της iD σε κανενα "top ten".
Μα τι λες τώρα...

Παίρνουν άνετα και με διαφορά το νούμερο 1 στα εξής top ten:

-Προσβολή χρηστών PC

-Αριθμού προβλημάτων σε παιχνίδι

-Μεγάλης ιδέας για τον εαυτό τους...
 
Wally είπε:
Φετος η τιμη των "Σαμουραι" σωθηκε...
Μόνο με sepuku σώζεται η τιμή τους φίλε μου μετά από τον ξεφτιλισμό της σειράς Metroid με το OtherM πέρυσι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Μόνο με sepuku σώζεται η τιμή τους φίλε μου μετά από τον ξεφτιλισμό της σειράς Metroid με το OtherM πέρυσι...
Και τον ξεφτυλισμό της σειράς Final Fantasy να προσθέσω - και αυτό το λέω με πολύ πόνο.

Πάντως όσο κι αν έχουν πάρει την κάτω βόλτα οι Ιάπωνες, μέσα από το σωρό των "emo-καταστάσεων", βγάζουν και κάτι παιχνιδάρες κάθε χρόνο που το σώζουν το πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rheinmetall είπε:
Και τον ξεφτυλισμό της σειράς Final Fantasy να προσθέσω - και αυτό το λέω με πολύ πόνο.Πάντως όσο κι αν έχουν πάρει την κάτω βόλτα οι Ιάπωνες, μέσα από το σωρό των "emo-καταστάσεων", βγάζουν και κάτι παιχνιδάρες κάθε χρόνο που το σώζουν το πράγμα.
Tα Final Fantasy ξευτιληστηκαν απο το final fantasy X και μετα γιατι το μονο αξιολογο που ειχε ηταν τα γραφικα του που αυτα ηταν που τραβηξαν τον κοσμο.Το παιχνιδι γενικα ηταν ενα γραμικο και πανευκολο παιχνιδι και τιποτα παραπανω.Για τα ΧΙ,ΧΙΙ,ΧΙΙΙ ας μην αναφερω καλητερα.Dragon Quest και παλι Dragon Quest το μονο που παραμενει αναλοιωτο :award:
 
Πίσω
Μπλουζα