Καλύτερο καλώδιο εικόνας για παλιότερες κονσόλες!

jumaru17

RetroWannaBe
Joined
31 Αύγ 2007
Μηνύματα
83
Αντιδράσεις
3
Παιδία για άλλη μια φορά θέλω τα φώτα σας!

Γνωρίζω ότι για τις κονσόλες τις γενιάς μου (PS1, PS2, Saturn, Gamecube, Dreamcast,Wii(εκεί μάλλον το component) είναι το RGB ενώ στις καινούργιες το HDMI. Στις παλιότερες επειδή έχω διαβάσει διάφορα και έχω μπερδευτεί ποιά είναι για τη καθεμία;

Megadrive? Snes? Nes? N64? Master System, Turbografx?
 
Για N64 εγώ χρησιμοποιώ το κλασικό composite. Όχι η καλύτερη λύση, αλλά και με scart rgb νομίζω, ότι μου είχαν πει ότι δεν θα δω καλύτερα αποτελέσματα!!
 
Αναλογα τι δεκτη χρησιμοποιεις για τις παλιες σου κονσολες. Σε CRT υπερεχει το RGB Scart, σε TFT (HD δηλαδη) το Component.
 
Στις παλιές 8/16/32bit το RGB είναι πάντα το καλύτερο , από εκεί και πέρα πας component->hdmi ...

Το Ν64 είναι ειδική περίπτωση, εκεί είσαι μια χαρά με s-video καλώδιο (είναι λίγο καλύτερο από το απλό av μιας και έχει καθαρότερη εικόνα) ... για να βγάλεις rgb σήμα πρέπει να κάνεις ιδιοκατασκευή, να το τσιμπήσεις από την μητρική και να το ενισχύσεις. Στο τέλος - λόγω των hardware περιορισμών του Ν64 - η διαφορά είναι τόσο μικρή που πολύ απλά δεν αξίζει....

αυτό το μηχανηματάκι του Aardvark θα το δω τώρα, δεν το ξέρω :D

edit: το είδα, δουλεύει μόνο με vga σήμα... τρομερό μείον και δεν μας λένε και πουθενά αν προσθέτει και πόσο lag ... αν το βγάζανε να παίρνει rgb θα ήταν ΟΚ , αλλά έτσι δεν είναι και τόσο ελκυστικό

νομίζω η καλύτερη λύση είναι αυτό: scart->hdmi , ανάλογα με τα 50/60hz του scart σου βγάζει 50/60hz hdmi... οι περισσότεροι vga converters σε πάνε σε 60hz vga σήμα μόνο, οπότε και χάνεις το vsync
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα