Καλύτερο startup screen κονσόλας!

nicked

Immune Seven 11
Διαχειριστές
Joined
17 Μάρ 2007
Μηνύματα
192
Αντιδράσεις
37
Ποιο είναι το ομορφότερο startup screen κονσόλας κατα την γνώμη σας!??! vote! :flower:

[Admin EDIT] Ενημερωτικα, υπαρχει συναφες θεμα ΕΔΩ [/ΕDΙΤ]

Playstation

images


Dreamcast

0.jpg


Gamecube

img_18558_youtube-e280aanintendo-gamecube-japan-boot-screene280ace2808f.jpg


Xbox

hqdefault.jpg


Sega Saturn

sega-saturn-splash-screen.jpg


Neo Geo

ts


N64

0.jpg


Amiga CD32

cd32_boot-696x568.jpg


Jaguar

yjvLFMnpFgNq5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο θέμα... πραγματικά δεν ξέρω τι να διαλέξω, όλοι οι σχεδιαστές έχουν κάνει πολύ καλές δουλειές για όλα τα συστήματα. Αν και μου αρέσει πολύ το logo του N64 το σύστημα δεν έχει καποιο standard, μόνιμο startup, κάθε game έχει το δικό του, οπότε δεν νομίζω ότι μετράει. Τελικά ψήφισα Gamecube. Είμουν ανάμεσα σε αυτό και του Saturn, αν και τις πιο πολλές αναμνήσεις μου τις ξυπνάει το startup του Playstation. Πάντως και του Mega CD παλιότερα ήταν ωραίο. Α και ρίξε μία ματιά και σε αυτό του 64DD, έχει πλάκα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνδυαζονται τα screens με τις κονσολικες μας αναμνησεις βεβαιως βεβαιως,οποτε με δυσκολια βγαζω το dreamcast εξω μενω μεταξυ Gamecube και Saturn και επιλεγω με δυσκολια Sega.

 


edit:ψηφιζω cube γιατι το Saturn θα παρει ψηφους anyway.
 
Animations διαφόρων startup screens:

http://www.youtube.com/watch?v=0858ClDkCVA

64DD idle fun!:


Τελικά τώρα που ξαναείδα το animation του Saturn μετάνιωσα που δεν το ψήφισα. Είναι υπέροχο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Του Saturn μου αρέσει περισσότερο απο όλα! Αλλα λόγω αναμνήσεων και μόνο ψήφισα του Playstation...

Ήθελα να βάλω και του 3DO και του Mega Cd αλλά έπρεπε να αφήσω 10 επιλογές για να μπορεί να γίνει εύκολα poll!
 
Και μιας και αναφέραμε τα καλύτερα ας πούμε και μια κουβέντα για το χειρότερο... ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξαναδούμε βαρετά startups με warning screens σαν αυτό του Wii...
 
Δεν ηταν η αγαπημενη μου κονσολα αλλα το start up της νομιζω ηταν το πιο χαρακτηριστικο. Playstation και απο εμενα!
 
"Δυστυχως" το start-up του ps1 ειναι στον εγκεφαλο των περισσοτερων, που ασχολουνται με το αθλημα.

Μολις το βλεπω (αλλα και το ακουω κυριως), γουσταρω αφανταστα. Ψηφιζω δαγκωτο.

Αν και του dreamcast ειναι πραγματικα γλυκο, απαλο και ομορφο.
 
Αναρωτιέμαι αν το PS1 startup έχει πάρει τόσους ψήφους γιατί είναι όντως καλύτερο αισθητικά ή εντυπωσιακότερο και όχι απλά και μόνο γιατί το έχουμε συνηθίσει....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amiga cd32 η ψήφος μου, γιατί είναι μακράν η ομορφότερη ! (Οκ, λίγο σπαστική μουσικούλα αλλα οπτικά είναι κούκλα)
 
Nομιζω οτι μετα το Ιαπωνικο Saturn boot δεν χρειαζεται να αναφερθει κανενα αλλο.

Σε προιδεαζει εξ αρχης οτι σε αυτο το συστημα δεν θα ντυσεις Barbie, δεν θα κυνηγας μανιταρακια, δεν επιτρεπονται χαριτωμενιες. Απαιτει σεβασμο και dedication.

MegaCD και Dreamcast ειναι επισης υπεροχα αλλα δεν "κοβουν το βηχα" οπως το Saturn.

Δειτε αρκετα sequence μαζεμενα

http://www.youtube.com/watch?v=0858ClDkCVA&feature=related
 
Atari Jaguar! Το επιβλητικοτερο ολων :)
 
Θα συμφωνήσω με Getta Robo...

Ο επιβλητικός βρυχηθμός του ιαγουάρου έχει μείνει ακόμα χαραγμένος στα αυτιά μου... Ίσως βέβαια και γιατί ήταν άπειρες οι φορές που δεν έκανε καλή επαφή το cartridge και χρειαζόντουσαν 1315 προσπάθειες για να ξεκινήσει το εκάστοτε παιχνίδι, με εμένα να κρατάω και πιέζω το cartridge στη σχισμή (τι ωραία ήταν στο NES που απλώς φυσάγαμε για να φύγει η σκόνη από τις υποδοχές...) ευχόμενος αυτή τη φορά να μην παγώσει και γίνει ασπρόμαυρο το logo (ένδειξη ότι το παιχνίδι δεν φόρτωσε). Οπότε παρόλο που το χρησιμοποίησα ίσως λιγότερο από κάθε άλλη κονσόλα μου, είδα την startup screen του τις περισσότερες φορές...
 
Ψήφισα του Dreamcast γιατί είναι απλά πολύ όμορφο. Αμέσως μετά θα έβαζα σίγουρα του πρώτου Playstation, εξίσου ατμοσφαιρικό!

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι το αγαπημένο μου είναι το startup του devkit του Dreamcast. Enjoy!

http://www.youtube.com/watch?v=cq1UJp0_Azg&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dreamcast boot screen σε C64 :p

Νοσταλγικά ψήφισα Dreamcast.

Άλλωστε είχα κάνει και ένα joke boot screen intro για τον C64 που παρέμενε φυλαγμένο για χρόνια και μόλις τώρα αποφάσισα να το δημοσιεύσω στο youtube. Λέει βέβαια Democast αντί για Dreamcast γιατί κάποιος άλλος είχε κάνει σε demo το playstation boot να λέει demostation και εμπνεύστηκα από αυτό.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dreamcast δαγκωτό! Ακόμα και σε C64 δείχνει ωραίο... :)
 
Κρυστάλλινος ήχος Ράκης Πετράκης ! SEGA Saturn !
 
Άλλωστε είχα κάνει και ένα joke boot screen intro για τον C64 που παρέμενε φυλαγμένο για χρόνια και μόλις τώρα αποφάσισα να το δημοσιεύσω στο youtube. Λέει βέβαια Democast αντί για Dreamcast γιατί κάποιος άλλος είχε κάνει σε demo το playstation boot να λέει demostation και εμπνεύστηκα από αυτό.
Respect!!

Και ένα σε Amstrad παρακαλώ?? :) :p

Ακόμα και C64 το logo του Dreamcast διατηρεί την αίγλη του ανέπαφη!!
 
Ψήφισα κατά λάθος Nintendo 64 και μάλιστα μου κάνει εντύπωση καθώς το Ν64 δεν έχει standard startup screen. Αν είχε Mega Cd αυτό θα ψήφισα.
 
Πίσω
Μπλουζα