Καλώδιο επέκτασης σε θύρα USB 3.0

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Σε θύρα USB 3.0 μπορεί να χρησιμοποιηθεί καλώδιο επέκτασης ; Απ'όσο μου είπαν , όχι , διότι μειώνεται η ταχύτητα . Ωστόσω , είπα να ρωτήσω και του ειδικούς του Retromaniax πρωτού το λάβω ως δεδομένο :) !
 
Τελικά το βρήκα . Υπάρχει .
 
Παει προφανώς ανάλογα το μήκος του καλωδίου , αν πχ ειναι 5 μέτρα ε ισως να υπάρχει καποια απώλεια αλλα για φυσιολογικά πράγματα δεν νομίζω
 
προέκταση μπορεί να μπει, αλλά όπως και στη μετάβαση από USB 1.0 σε USB 2.0 το νέο καλώδιο πρέπει να είναι εξ αρχής κατασκευασμένο και πιστοποιημένο για το αντίστοιχο πρότυπο. Μια απλή προέκταση USB δεν θα κάνει δουλειά και μια καλή και συμβατή προέκταση δεν θα είναι δυστυχώς φθηνή, ειδικά στις πρώτες μέρες καθιέρωσης ενός νέου προτύπου ή ενός προτύπου που δεν έχει διαδοθεί-καθιερωθεί ακόμα. Θυμάμαι παλιότερα κάποιοι κατασκευαστές δεν έβαζαν καθόλου καλώδιο USB 2.0 στην συσκευασία εκτυπωτή ή σκάνερ, για να μειώσουν το κόστος = το μετακυλίσουν στον τελικό χρήστη. Δεν ξέρω αν το κάνουν ακόμα, αλλά η δικαιολογία ήταν ότι δεν ήταν απαραίτητο για να λειτουργήσει η συσκευή, και με παλαιότερο θα δούλευε...
 
Πίσω
Μπλουζα