Καλώδιο RGB to scart

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
212
Έχω την τηλεόραση-οθόνη LG M2762D-PC LCD TV και αγόρασα το παρακάτω καλώδιο:

 


http://www.ebay.co.uk/itm/COMMODORE-AMIGA-A500-RGB-SCART-TV-CABLE-2-METRE-LEAD-/390294753386?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item5adf61506a

Το μηχάνημα είναι Amiga 500 χωρίς scandoubler

Θα έχει ικανοποιητική απεικόνιση ή θα τρεμοπάιζει; Στo manual της τηλεόρασης γράφει ότι η 1η θύρα SCART (έχει 2 συνολικά) υποστηρίζει RGB. Επίσης ρώτησα τον πωλητή στο ebay και είπε οτι θα παίζει μια χαρά, αλλά είπα να ρωτήσω και εσάς για 2η γνώμη.

Ευχαριστώ


 
Μια χαρά θα παίζει, μην ανησυχεις...
 
φιλε μου συμφωνω και εγω μια χαρα θα εισαι , αλλα να ξερεις οτι δνε πεζουν ολες οι lcd tv στο rgb to scart της amiga..θεωρω πως απλα θα εχεις ικανοποιητικη εικονα στην lg , την ειχα ποιο παλια και την αλλαξα! τωρα εχω samsung και ειναι τελειο το σημα οσον αφορα σαν αποδοση εικονας.
 
Κατα 99% θα παιζει μια χαρα. Καποια ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ καλωδια rgb δεν ειχαν το "signal" που χρειαζονται οι

καινουργιες τηλεορασεις ωστε να γυρισουν σε rgb. Τοτε οι CRT τηλεορασεις εδειχναν κατευθειαν rgb,

οι σημερινες LCD πρεπει να το αντιληφθουν, μεσω του ειδικου τσιπ. Το συγκεκριμενο καλωδιο ειναι

καινουργια κατασκευης, σιγουρα θα παιζει.

Οσο για τρεμοπαιγμα, θα εχει λιγο, ειδικα στις καθετες σταθερες γραμμες, οπως στο workbench.

Δεν ειναι εντονο, δεν ενοχλει.
 
Sunday short feast... Θα το διαπιστώσω σύντομα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
 
Για την ιστορία, παρέλαβα το καλώδιο και παίζει. Σαφώς καλύτερα απο τη "θολούρα" που έβγαζε ο modulator, αλλά με ελάχιστο "χιονάκι" (φαντάζομαι οτι είναι φυσιολογικό) που δεν ενοχλεί το μάτι αν είσαι και λίγο μακριά.
 
Καλώδιο scart για Α500

καλισπερα παιδια που μπορο να βρω σχεδιο για καλοδιο scart
 
κανενα σχεδιο δεν υπαρχει βρε παιδια :cry:
 
Για δες εδω:http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/amiga_hacks/Amiga_SCART/amiga_scart.html
 
κανενα σχεδιο δεν υπαρχει βρε παιδια :cry: δεν βρισκο τιποτα
 
Παιδια,σε μια Sony του 2002-2003 οθονη θα παιξει μια χαρα επιησς αν παρω αυτο το scart?
 
Nasos Mazdaspeed 6 είπε:
Παιδια,σε μια Sony του 2002-2003 οθονη θα παιξει μια χαρα επιησς αν παρω αυτο το scart?
Λογικα ναι,αλλα εαν δεν το δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις..το μοντελλο της tv?
 
Πίσω
Μπλουζα