Καμπίνα "νανάκι" Resurrection

tpallis

RetroN00b
Joined
18 Μάρ 2014
Μηνύματα
26
Αντιδράσεις
0
Μεγάλη καψούρα από πιτσιρικάς να έχω το δικό μου Arcade, επιτέλους έφτασε η ώρα! Επειδή η κατάσταση του δεν ήταν και η καλύτερη αποφάσισα:

  • τρίψιμο,
  • στοκάρισμα,
  • βάψιμο με σπρέι μέσα, και απ' έξω
  • καθάρισμα καλό μελαμίνης,
  • στοκάρισμα χτυπημάτων,
  • αυτοκόλλητη ταπετσαρία


Επειδή θα μπει σε σαλόνι, η ταπετσαρία πρέπει να έχει και ανάλογο "χαρακτήρα" - κρατάμε καλές σχέσεις με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας :)

Ο κερματοδέκτης λειτουργικότατος, ρυθμισμένος για 50c :sealed: .

Software

Maximus Arcade MAME

Jukecade, πρόγραμμα Jukebox και online ραδιοφώνου

τη καλημέρα μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη αρχη λοιπον!
 
Μπραβο φιλε και καλη συνεχεια στο project σου.Τα arcades ειναι το μονο πραγμα στα videogames που δεν θα πεθανει ποτε :armed:
 
Hardware

Pentium Dual Core, 2GB, AsRock, Windows 7

Happ Buttons (eBay)

Αυτοκόλλητη ταινία Νίκελ Στιλ (eBay)

Ταπετσαρίες σε χρώμα μαύρο wenge και σημύδα

i-Pac Control Interface

Ηχεία 2.1 Creative

Monitor 21'' Eizo

Χρωματικά το θέλω κάπως έτσι, για να ταιριάξει και στο living room!

!Bc4L6wwCGk~$(KGrHqMOKj0ErQe8t8C5BK2eVf2D2!~~_3.JPG

$T2eC16J,!yoFId-3MOL2BSOECbkwDw~~60_35.JPG

13867_0_S.jpg.jpg

13819_0_S.jpg.jpg

ipac2_diag.jpg

eizo-flexscan-f-930-f930-f930-manuals_n.jpg

vintage_generic_arcade_cabinet_3d_model_f482f383-6b4c-49bf-a850-99e9b554ad19.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη αρχη και απο εμενα!!
 
Μπορεις να δωσεις τους κωδικους για την νικελοταινια κ τις ταπετσαριες?

Καλη αρχη στο ταξιδι σου..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστω για τις πληροφοριες.

εχω ακριβως την ιδια καμπινα και την ειχα ντυσει με κατι παρομοια αυτοκολλητα απο [edit] γνωστή αλυσίδα καταστημάτων με τιμη μολις 1 Ε.

αλλα δεν εμεινα απολυτα ικανοποιημενος και ετσι παρατησα ολο το προτζεκτ ανανεωσης της καμπινας.

ισως κοντα στο πασχα το ξαναρχισω παλι.

κρατα μας ενημερους για την ανακαινιση της καμπινας σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προχώρα φίλε, το σχέδιο είναι τέλειο!

Δεν σε παίρνει γα μεγαλύτερη οθόνη (crt tv κατά προτίμηση);
 
Έχω νανάκι ακριβώς ιδίου τύπου. Έβαλα μέσα του 28" crt άνετα και περισσεύει 1.5 εκατοστό περιμετρικά.
 
Έχω νανάκι ακριβώς ιδίου τύπου. Έχω τοποθετήσει μέσα crt 28" και περισσεύει χώρος περιμετρικά και 1.5 εκατοστό.
 
έχω το EIZO το 21'' και τσίμα τσίμα χωράει…εχει μεγάλα οπίσθια το άτιμο...
 
Φαντάζομαι πως θα τοποθετήσεις την οθόνη ακριβώς όπως είναι μέσα σωστά; Αν ναί τότε θα έχεις περισσότερο χώρο αν βγάλεις το πίσω και μπροστά πλαστικά καπάκια της οθόνης. Φαντάσου η crt τηλεόραση 28" που έβαλα στο δικό μου, όπως ήταν κανονικά ούτε για αστείο δεν χωρούσε στην καμπίνα. Δεν χωρούσε ούτε στο πλάτος αλλά έβγαινε και στο πίσω μέρος έξω από την καμπίνα. Αφού έβγαλα το πίσω και και το μπροστά περιμετρικό πλαστικό καπάκι χώρεσε μέσα στη καμπίνα μια χαρά. Επιπλέον έτσι και έχει καλύτερο αερισμό.
 
Τα εχω βγάλει τα πλαστικά καθώς και κάποια εσωτερικά μεταλλικά προστατευτικά. Εχει μεγάλο πισινό λέμε :)
 
Καλά δεν επιμένω! :D Τι να πω βρε παιδί μου, αυτές οι παλιές pc οθόνες είναι τέρατα. Εντάξει δεν την λες και μικρή 21". Μια χαρά θα είναι φαντάζομαι με ένα κατάλληλο bezel γύρω της.
 
Αυτο το bezel να δω πως θα πετύχω! Καμία ιδέα μάγκες;;;
 
Χμ προτείνω να τοποθετήσεις ένα περιμετρικό plexiglass αφού το βάψεις με σπρέυ μάυρο χρώμα. Το έχω δει πρακτικά σε καμπίνα και δεν ήταν καθόλου άσχημο.
 
tpallis είπε:
Αυτο το bezel να δω πως θα πετύχω! Καμία ιδέα μάγκες;;;
Θεόδωρε, μπορείς να βάλεις είτε πλεξιγκλας όπως λέει ο telonio, είτε κανονικό γυαλί αφού χτυπήσεις περιμετρικά αμμοβολή σε κάποιο τζαμάδικο εφόσον έχεις μονώσει το υπόλοιπο τζάμι, για να πιάσει καλύτερα η μπογιά! Μπορείς ακόμη να εκτυπώσεις κάποιο σχέδιο σε αυτοκόλλητο που κόβεται με μηχάνημα, και να το κολλήσεις, να βάψεις το αμμοβολισμένο τζάμι και να βγει το σχέδιο πάνω στο γυαλί!
 
Ηχεία που λέτε να βάλω; Από τη μαμά του είχε ένα και αυτό στο κάτω μέρος από τα κουμπιά, στα γόνατα. Δε παίζει να βάλω εκεί βεβαια, πάνω από την οθόνη το κόβω λίγο στενό για να χωρέσει. Επίσης, ηχοσύστημα από PC η αυτοκινήτου ηχεία με ένα mini ενισχυτή 12v;
 
Update

Σήμερα επιτέλους τοποθέτησα την οθόνη στη καμπίνα. Ενίσχυσα τα ξύλα από μέσα για σιγουριά (2 τάκους) καθώς και πρόσθεσα 2 βέργες μεταλλικές σε όλο το μήκος που θα δέσει η οθόνη. (είναι βαριαααά λέμε).

Τοποθέτηση ηχείων και πρόχειρη τοποθέτηση μητρικής, τροφοδοτικού και σκληρού δίσκου. Ο σκληρός θα κάθεται πάνω σε "σφουγγαράκι" ώστε να απορροφά κραδασμούς από το woofer.

σιγά σιγά έρχεται στα μέτρα του. Ανοιχτός για ιδέες και προτάσεις!

τη καλησπέρα μου

photo.jpg

photo-5.jpg

photo-4.jpg

photo-3.jpg

photo-2.jpg

photo-1.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα