Καμπίνα arcade ok baby & οθόνη

paolo21r

RetroN00b
Joined
16 Νοέ 2014
Μηνύματα
16
Αντιδράσεις
0
γεια σας ,μετα απο πολυ ψαξιμο για καμπινα βρηκα Ελληνα κατασκευαστη να μου φτιαξει μια καμπινα οκ βαβυ με pc,αυτο που ηθελα να ρωτησω το εξης,η οθονη που μου ειπε οτι θα βαλει ειναι GGA 28"29",απο οτι διαβασα ειναι απο τις καλυτερες για arcade το θεμα ειναι οτι η καμπινα θα ειναι 50-50 χρηση και σαν pc μονο για σερφαρισμα και μουσικη αντε και να συνδεσω και το ps3,οποτε θελω να ρωτησω θα τις καλυψει αυτες τις αναγκες μου?επισης αν πρεπει να προσεξω κατι αλλο?ευχαριστω εκ των προτερων
 
cga οθονη σημαινει οτι σηκωνει αναλυση μεχρι 320x240 progressive η 640x480 interlaced οποτε δεν κανει για χρηση pc ουτε και για ps3.απο την αλλη ειναι η ιδανικη οθονη για τα arcade παιχνιδια γιατι θα τα απεικονιζει στις σωστες αναλυσεις τους.προσωπικα θα διαλεγα την cga οθονη και θα εβαζα το ps3 και την δευτερη εξοδο της καρτας γραφικων του pc σε μια lcd οθονη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οταν λες οτι δεν κανει χρηση pc εννοεις ουτε κανα απλο σερφαρισμα?ενταξει το to ps3 δεν με ενδιαφερει τοσο οσο να μπορω να σερφαρω και να ακουω μουσικη
 
δεν κανει για καμια χρηση pc εκτος emulation για arcade και παλια console games μεχρι και ps2 εποχης.ομως οπως προειπα προσφερουν την μακραν καλυτερη απεικονιση γι'αυτα τα παιχνιδια
 
Ακριβώς όπως τα αναφέρει ο trooper13 είναι τα πράγματα. Εγω στην καμπίνα μου κατέβασα την ανάλυση 320x240 και στα πρώτα 2 λεπτά μου βγήκαν τα μάτια έξω. Που να σερφάρεις στο internet και που να συνδέσεις ps3. Ούτε καν για πλάκα στην 640x480.
 
Κατανοώ οτι μπορεί να έχεις έλλεψη χώρου, αλλα σερφάρισμα στην καμπίνα, όσο νά'ναι, είναι λιγο ιδιαίτερη απαίτηση. Και μουσική απο τα arcade speakers, επίσης λίγο φετιχιστικό μου ακούγεται. Φυσικά γούστο σου και καπέλο σου, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κάνει κάποιος οτιδήποτε άλλο πέραν του arcade gaming στην καμπίνα. Ιδιαίτερα στην OK baby, που τυχαίνει να έχω, και δεν έχει χώρο το panel ούτε για να ακουμπήσεις το ποντίκι, μιας και καλύπτεται απο τα πλήκτρα και τα χειρηστήρια. Εκτός αν έχεις μονάχα για ένα παίκτη controls στο κέντρο, και αλλαγμένο panel απο το default της OK Baby.

Άν θες PS3 και PC, τότε αναγκαστικά VGA panel, αν θες μονάχα arcade games, cga γενικώς αν και προσωπικα θα έψαχνα για 28άρα Hantarex Polo arcade CRT, με τις οποίες έτσι και αλλιώς "έρχονταν" οι OK Baby.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια που βλεπω αρκετους κατοχους της συγκεκριμενης καμπινας τι λεει απο πλευρας εικονας καθως και χειριστηριων;
 
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,απο εκει και περα μενει μονο το στησιμο του software,η καμπινα θα ειναι με pc dell core 2 duo,4g ram και καρτα γραφικων ατι, τι windows προτεινετε?xp που πολλοι προτινουν αρκει?hyperspin θα σηκωνει χωρις προβληματα?και κατι ακομα αν θελησω μελλοντικα μπορω να βαλω tft χωρις να εχω θεματα και ποσο ευκολο θα ειναι?
 
Αν βγάλεις την crt οθόνη των 28-29" και βάλεις οποιαδήποτε tft θα μείνει ένα κενό να με το συμπάθειο. Ξεχασέ τις tft αν βάλεις crt.
 
trooper13 είπε:
μια που βλεπω αρκετους κατοχους της συγκεκριμενης καμπινας τι λεει απο πλευρας εικονας καθως και χειριστηριων;
Οτι μονιτορ θες, και οτι χειρηστηρια θες βαζεις. Η στανταρ οθονη στην ευρωπη ειναι συνηθως η hantarex polo 28, φοβερη αν ειναι καλοσυντηρημενη. Αυτην εχω και εγω αλλα την εχω επισκευασει και συντηρησει. Αν θες ποσταρω εικονες καποια στιγμη. Τα κουμπια και οι μοχλοι θελουν αλλαγμα ετσι και αλλιως αν την παρεις απο ουφαδικο. Παιρνει τα παντα. Σαν στυλ μου αρεσει γιατι ειναι candy, αντιγραφη του στυλ της sega στις astro/blast city. Επισης εχει ομορφα τοποθετημενα τα ηχεια και την φωτεινη μαρκιζα.
 
το κενο το καλυπτω με καποιο artwork το θεμα ειναι ποσο ευκολο ειναι να αλλαξεις οθπονη απο αποψη συμβατοτητας και οχι τοποθετησης
 
Αφου θα πας σε pc και οχι arcade hardware, οποιοδηποτε vga monitor θα δουλεψει. Αν βαλεις pc καταργεις την jamma καλωδιωση σε ολα
 
απο οτι μου ειπε θα μπορω πολυ ευκολα να προσθεσω αν θελω μια jamma καρτα βεβαια το ευκολο του καθενος αλλαζει απο προσωπο σε προσωπο
 
paolo21r είπε:
απο οτι μου ειπε θα μπορω πολυ ευκολα να προσθεσω αν θελω μια jamma καρτα βεβαια το ευκολο του καθενος αλλαζει απο προσωπο σε προσωπο
Δεν γνωριζω τυχον πατεντες γιατι δεν εχω ασχοληθει με το emulation στην καμπινα, απο αυτα που ξερω το pc εχει αλλο τροφοδοτικο, αλλη καλωδιωση στα controls, αλλη καλωδιωση στον ηχο και αλλη στην εικονα απο τη jamma. Δεν ξερω ευκολη πατεντα που να τα υποστηριζει και τα δυο, αλλα ενδεχεται να υπαρχει τροπος πιυ να μην τον ξερω. Εγω τοσα χρονια ηξερα οτι ισχυει η το ενα η το αλλο.
 
επισης θα χρειαστω την βοηθεια σας οσον αφορα το setup καποιου frontend οπως το maximus γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη
 
υπαρχει καποιος να με βοηθησει να σεταρω το maximus,βαζω τα path με το μαμε και τα ρομς,επιλεγω το μαμε αλλα δεν τρεχει μου βγαζει error καμμια ιδεα?
 
Ti error σου βγάζει?
 
τελικα καταφερα και σεταρα το hyperspin,to maximus με τπτ δεν ετρεχε,το μονο προβλημα ειναι και εχω κολησει οτι δεν μπορω να περασω αλλους emulators και να τους τρεξω πχ Ν64
 
Ωραια καμπινα την ειχα κγω αλλα λογου ογκου την εδωσα κ παιζω τωρα σε αυτη του avatar μου.
 
τελικα θα την αφησω μονο για arcade αντε και μουσικη,τωρα ηθελα να ρωτησω υπαρχει καπου αν εχετε βρει με ολοκληρωμενη σειρα μαμε και διαφορους emulators μαζι με τa artworks τους?ευχαριστω εκ των προτερων!!!

DREDD είπε:
Ωραια καμπινα την ειχα κγω αλλα λογου ογκου την εδωσα κ παιζω τωρα σε αυτη του avatar μου.
εμεινες ευχαριστημενος?την ειχες με pc η με jamma?βασικα την ειχες μονταρει εσυ?αμα θες δωσε μερικες πληροφοριες για το hardware και το software που την ειχες στησει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα