Καμπίνα EXERION, καμπίνα TRON ή απλά καμπίνα EXERITRON?

Fred Madison

RetroMaNiaC
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
654
Αντιδράσεις
105
Σιγά σιγά ξεκινάω να δουλεύω το επόμενο πρότζεκτ μου και είμαι κομμάτι διχασμένος.

Η αρχική μου πρόθεση ήταν αν φτιάξω μια καμπίνα επίσης dedicated για το πολυαγαπημένο μου Exerion.

Δεν έχω καταφέρει δυστυχώς όμως να βρω side art, τα σχέδια του control panel κλπ οπότε μάλλον

αυτή η ιδέα δε θα πραγματοποιηθεί. Το μόνο που έχω καταφέρει να βρω είναι η μαρκίζα αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκεί.

Μετέπεια άρχισα να σκέφτομαι το εικαστικό θέμα που είχε ντύσει την καμπίνα από το Discs of Tron που θεωρώ πως είναι

ότι πιο ωραίο έχει γίνει ποτέ από άποψης artwork και γενικότερης ιδέας με blacklight κλπ.

Όσο το γυρνούσα στο μυαλό μου λέω... μωρέ δε κάνεις μια μίξη των δυο αυτών παιχνιδιών;

Εν ολίγης το εξωτερικό να είναι σαφέστατα από το Discs of Tron με κάποιες μικροπαρεμβάσεις

που να παραπέμπουν και στο Exerion και στο εσωτερικό να είναι η πλακέτα του Exerion...

Το όνομα αυτού... EXERITRON !

Ξεκινάω το θέμα για να ακούσω και γνώμες... Νομίζω πως θα έχει ενδιαφέρον και πλάκα να γίνει κάτι τέτοιο.

Έκατσα και δούλεψα τη μαρκίζα και βγήκε κάτι καλό πιστεύω...

Η γνώμη σας;

Καλό σαν εγχείρημα ή μπούρδα ; :)

Προβολή συνημμένου 128954
 
Όσο αφορά το side art του exerion και από όσο θυμάμαι το site του geonanas, την έχει την καμπίνα (ας με διορθώσει ο Γιώργος αν κάνω λάθος). Πάντως πιστεύω πως αν πάρεις μια φωτογραφία από τα πλαινά με φωτογραφική μηχανή - με τρίποδο με dslr μηχανή στα 300dpi, μπορείς άνετα να τυπώσεις τις διαστάσεις που χρειάζεται. Πρόσφατα τράβηξα φωτογραφία με την sony a58k που έχω και την έκανα αφίσα. Λίγο πιο μικρή σε μέγεθος από καμπίνα arcade και το αποτέλεσμα είναι τέλειο. Φαντάσου τράβηξα σε jpeg (όχι σε raw) ανάλυση 5456x3632 300 dpi. Δεν πιστεύω να μην γίνεται και σε αυτοκόλλητο. Πιθανόν βέβαια να έχει άλλο κόστος.

Να με συμπαθάς, αλλά τέτοιου είδους παντρέματα δεν μου αρέσουν. Προσωπικά θα επέμενα σε dedicated καμπίνα και θα έβαζα μέσα και τα δύο board των παιχνιδιών. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Η μαρκίζα πάντως είναι πολύ καλή.
 
Σεβαστή απόλυτα η γνώμη σου... άλλωστε γι' αυτό ξεκίνησα και το θέμα... δεν έχω καταλήξει στο πως θα το πάω το πράγμα.

Σαφέστατα και θα μπορούσα να έκανα μια πολύ καλή αναπαραγωγή από το side art αλλά αφ' ενός δε μπόρεσα να βρω κάτι καλής ποιότητας για να το αναπαράξω

και αφ' ετέρου δε μπορώ να ζητήσω κάτι τέτοιο από τον Γιώργο. Να είμασταν κοντά να πω ναι, να μου διαθέσει μισή ώρα να βρώ φωτογραφική να το κάνω. Αλλά αφού έχουμε μεγάλη διαφορά

χιλιομετρική δε μπορώ να ζητήσω από τον άλλον να μου βγάλει φωτογραφίες κλπ. Δε ξέρω...

Σε ευχαριστώ για τη παρατήρηση πάντως... :)

Α και κάτι ακόμη... Τα συγκεκριμένα αυτά παιχνίδια ακόμη και αν είχα την πλακέτα του Discs of Tron δε θα μπορούσα να τα έβαζα παρέα μιας και το ένα παίζει οριζόντια και το άλλο κάθετα.

Αλλά ναι, κατάλαβα τι θες να πεις...
 
Έλα βρε εδώ είμαι :D

Βασίλη θα πρότεινα να κάνεις την καμπίνα dedicated μόνο σε ένα παιχνίδι. Το Disc of TRON είναι πολύ cool... με πολύ unique joystick !

Γνωρίζεις ότι το πολυαγαπημένο μου είναι το Εxerion και θα σου πρότεινα να ασχοληθείς μόνο με αυτό,έτσι δεν είναι ? ;)

Από βοήθεια, όση θέλεις... απλά πες μου τι χρειάζεσαι :D (Δυστυχώς μην περιμένεις πολλά από την φωτογραφική μου μηχανή / ικανότητες :p )

Αυτοί οι τύποι εδώ πρέπει να κάναν καλή δουλειά σχετικά με το σκανάρισμα της side art....δεν προσπαθείς να επικοινωνήσεις ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O τύπος εδώ έχει το marquee του exerion για κατέβασμα στα 300dpi http://artwork.joymonkey.com/index.php?d=448

Περιμένω να με κάνει register και θα το κατεβάσω και θα στο στείλω αν το θέλεις. Απλά πες μου.
 
Πίσω
Μπλουζα