Καμπινάκι "ξαπλωτό" (μετά από 2 Tehkan World Cup)

fonis

RetroActive
Joined
1 Φεβ 2011
Μηνύματα
219
Αντιδράσεις
12
καταρχην χρονια πολλα σε ολουσ..

μετα απο τα δυο χειρηστηρια που εφτιαξα περυσι αυτοσχεδια arcade κ πηγαν ολα καλα φετοσ αποφασισα να φτιαξω αυτο το μαραφετι που εφαγε πολλα πολλα πολλα δεκαρικα τη δεκαετια του 80...μιλαω για το tehkan world cup....το ...''ξαπλωτο η καθηστο ποδοσφαιρακι''το απιστευτο αυτο καμπινακι ασ το πω ετσι που ηταν ο λογοσ που γινονταν ομηρικεσ μαχες στα ουφαδικα-μπιμπλικια-ηλεκτρονικα...εκεινη την αξεχαστη αυθεντικη αλησμονητη εποχη...

εχω σχεδιασει στο μυαλο μου ΤΑ βασικα δλδ.... οθονη????λεω για 28 αν κ αν θυμαμαι καλα τοτε οταν παιζαμε ηταν ποιο μικρη κ ισωσ μακροστενη οπωσ στα ''αεροπλανακια''τησ εποχης...για μοχλουσ κ κουμπια εχω πρισευμα κ θα χρειαστω μονο πλακετες...ωστε να κανω κ τα κουμπια φωτιζομενα...ps εχω ενα αθλιο αλλα φιλοτιμο celeron παλιο κ για ξυλα λεω για μελαμινη μαυρη παχουσ 25 χιλιοστων...το πανω κοματι ισωσ κ ποιο παχυ αν εκει στηριχτει η οθονη...αντι για τζαμι θα βαλω πλεξι γκλασ 3χιλιοστα..διαστασεισ ??? δεν ξερω δεν θυμαμαι.... τοτε ειμαστε μικροι κ μασ φαινονταν ολα τα ηλεκτρονικα τεραστια ,,χαχα..καθε παρατηρηση βοηθεια κ συμβουλη καλοδεχουμενη...αυχαριστω πολυ...
 
Αντιγράφω από το wiki. http://en.wikipedia.org/wiki/Tehkan_World_Cup

Display and graphics

The screen is a horizontally mounted 20" color raster CRT monitor fed at 256x224 to 256x256 pixels display resolution with 60 Hz refresh rate. The pallete memory can display up to 768 colors on screen, selectable from a 4096 (12-BIT RGB) color pallete. Two tilemap planes are displayed on screen, one for the foreground and one for the background, with each tile being 8x8 or 16x8 pixels in size and displaying 16 colors (4-BIT color). Each sprite is 16x16 pixels in size and displays 16 colors. The hardware supports scrolling in vertical and horizontal directions.

Συνεπώς είχε οθόνη 20 ιντσών. Από κάτω έχει άπλετο χώρο να βάλεις crt οθόνη.
 
Δες εδω το project του maxouli που ειναι μια πολυ καλη (και φτηνη) λυση
 
Μαύρη μελαμίνη εντάξει...αλλά 25 χιλιοστά γιατί; Πολύ χοντρή! Νομίζω το πάχος της μελαμίνης των καμπινών ήταν στα 16 χιλιοστά που είναι και το πιο ευρέως χρησιμοποιούμενο στο εμπόριο!
 
Το γνήσιο νανάκι που έχω έχει 20 χιλιοστά πάχος ξύλων.
 
mαυρη μελαμινη βρεθηκε 16 χιλιοστα...4 ξυλα χοντρα στισ γωνιεσ να δεσει το ολο πλαισιο κ βασεισ για το μονιτορ....

ερωτηση crt τελικα να βαλω η tft τηλεοραση? κ καλωδιο που να συνδεει το πσ με την τηλεοραση που θα βρω η μαλλον ΠΟΙΟ θα χρειαστω...εφτασασν κ τα λεντ κουμπια κ προχωραμε αργα κ σταθερα...συμβουλεσ απο εσασ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕς..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Πίσω
Μπλουζα