Καράτε games

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.049
Όταν είχε πρωτοκυκλόφορήσει ο Amstrad 464 στην Ελλάδα ,ήταν πολύ της μόδας, τα παιχνίδια "karate".

Θυμάμαι ότι είχα τα παρακάτω :

BRUCE LEE


KUNG FU MASTER



THE WAY OF THE DRAGON



INTERNATIONAL KARATE



YE-AR KUNG FU (ή κάπως έτσι)
 
αλλα 8 bit που θυμαμαι να αξιζουν αναφορας:

The way of the exploding fist (1,2) (το πρωτο ηταν respect!)

The way of the tiger (OOT απιστευτο speccy-game)

Human Killing Machine

Sai Combat

Uchi Mata

Ninja Hamster

Τα saboteur-renegade-last ninja series,Samurai Trilogy,Bruce Lee etc δεν τα θεωρω αμιγως Karate....
 
Το International Karate + ήταν κορυφαίο στον Amstrad!

Επίσης αγαπημένο (και ξεχασμένο) το "Chambers of Shaolin" της 500αρας!!
 
keeper7k είπε:
Το International Karate + ήταν κορυφαίο στον Amstrad!
Αν θυμάμαι καλά, έπρεπε να νικήσεις κάποιους αντιπάλους, για να πάρεις ΝΤΑΝ.

Μετά τα 10 ΝΤΑΝ, έπρεπε να νικήσεις έναν ταύρο !

Δεν είχα φτάσει ποτέ 10 ΝΤΑΝ, οπότε ποτέ δεν έμαθα αν ήταν αλήθεια τα περί-ταύρου ! :confused:
 
Στα 8-bit το Dragon Ninja που αργότερα ακολούθησε και η έκδοση στα 16-bit.
 
exetlaios είπε:
Αν θυμάμαι καλά, έπρεπε να νικήσεις κάποιους αντιπάλους, για να πάρεις ΝΤΑΝ.

Μετά τα 10 ΝΤΑΝ, έπρεπε να νικήσεις έναν ταύρο !

Δεν είχα φτάσει ποτέ 10 ΝΤΑΝ, οπότε ποτέ δεν έμαθα αν ήταν αλήθεια τα περί-ταύρου
...αυτό πρώτη φορά το ακούω για το ΙΚ+ !! ...αν υπήρχε πράγματι κάτι τέτοιο, θα ήταν εκπληκτικό !!

Πάντως εγώ, ο μόνος ταύρος που θυμάμαι σε παιχνίδι καράτε, ήταν σε bonus stage του Karate Champ (το πρώτο παιχνίδι καράτε που έπαιξα στα ηλεκτρονικά, στο οποίο μoιάζουν αρκετά τα Exploding Fist & International Karate).
 
ik+ ειχες 2 αντιπαλους ταυτοχρονα...

Archer McLean αρχηγος!!!
 
Ας μας πει κάποιος που είχε "τερματίσει" το IK+ :

ΥΠΗΡΧΕ ΤΑΥΡΟΣ, Ή ΟΧΙ ; :confused:
 
Wally είπε:
ik+ ειχες 2 αντιπαλους ταυτοχρονα...Archer McLean αρχηγος!!!
...τι αρχηγός... MEΓΑΣ ΗΓΕΤΗΣ και βάλε !! :D

Eυτυχώς που όπως είπε και ο keeper7k, το IK+ στον amstrad ήταν υπέροχο, διότι αρχικά φοβόμουν μήπως είχαμε τα χάλια του πρώτου (που δεν έπιανε μία μπροστά στην τελειότητα της C64 & Atari version...)

exetlaios είπε:
Ας μας πει κάποιος που είχε "τερματίσει" το IK+ :

ΥΠΗΡΧΕ ΤΑΥΡΟΣ, Ή ΟΧΙ ;
...παλι καλά που "κυκλοφορεί" και σπασμένη εκδόσή του !! :D ...όποιος έχει χρόνο, ας το δοκιμάσει...
 
...είσαι σωτήρας. :D

...φόρτωσα το save-state, αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να βρώ τα πλήκτρα χειρισμού !! (θα προσπαθήσω πάλι πιό μετά).
 
Wally τι μου θύμισες με το Human Killing Machine. Ακόμα θυμάμαι την πίστα στην Μόσχα. Μεγάλα sprites και πολλές κινήσεις. Είχε λιώσει ο Speccy...
 
Final fight

Punisher

Human Killing Machine(Εδω υπαρχει ΣΙΓΟΥΡΑ ταυρος)

Dragon Ninga

Ninja Gaiden

και φυσικα...Double fucking Dragon
 
Εγώ θυμάμαι ήμουν φανατικός του KUNG FU MASTER πολύ τρέλλα!!

Το περίμενα πως και πως να βγει!!Θυμάμαι το σοκ που έπαθα όταν

το είδα στον Spectrum οημε :confused: !!!Απογοήτευση....οδυνηρή...:animrolleyes:
 
θυμάται κανείς άραγε το KARATEKA ??

Αψογο απο τεχνικής άποψης, ίσως για μένα πολύ δύσκολο... :confused:

Βγήκε λίγο πριν το τέλειο Prince of Persia :rolleyes: και μοιάζει λίγο -μόνο που το Karateka έχει scrolling..

Γενικώς, το όνομα Microids = εγγύηση στον CPC !!!

z1435.png


z1436.png
 
...το Karateka το είχα δεί αρχικά σε Apple, και μετά σε Commodore (με είχε εντυπωσιάσει το φοβερό animation - μετέπειτα "σήμα κατατεθέν" του Jordan Mechner).

Δυστυχώς, την έκδοση για amstrad δεν την είχα εκείνη την εποχή (πάντως το όνομα της Microids είναι όντως εγγύηση για τους amstrad. Απο τα πολύ καλά γαλλικά software houses). :thumbup:
 
way of the tiger

γεια χαρα..ρε παιδιά δεν μπορώ να βρω ενά rom για το way of the tiger που να λειτουργεί στο caprice..μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?? μιλάμε για παιχνιδάρα ε? και τα έσπαγε ακόμα και στον 464 :rolleyes:
 
Bushido: The Way of the Warrior

Developed by

Ebenel Enterprises

Released

1983

Platform

DOS

bushido.png
 
keeper7k το Chambers of Shaolin ηταν το αγαπημενο μου game μπραβο που μου το θυμισες
 
Πίσω
Μπλουζα