Καρέζη - Λάσκαρη. Τι σχέσεις είχαν?

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.359
Αντιδράσεις
522
...εχω την αισθηση οχι και τις πιο αγαθες! Παρ οτι ηταν απο τις μεγαλυτερες σταρ του Φινου,νομιζω οτι θυμαμαι μια και μοναδικη φωτογραφια τους αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Ξερει κανεις να μας πει τι σχεσεις ειχαν (αν ειχαν)?
 
Ποτέ δεν αναρωτήθηκα, ομολογώ. :p

Μήπως...ανύπαρκτες;
 
6_1_~1.JPG βρηκα αυτη τη φωτογραφια σε ενα μπλογκ http://istorikesphotografies.blogspot.com/2010/12/blog-post_7968.htm

ειναι και οι 3 μαζι: βουγιουκλακη,καρεζη,λασκαρη(με αλφαβητικη σειρα τα εβαλα τα ονοματα),διπλα στην Αλικη ειναι ο ηθοποιος και σκηνοθετης Κωστας Μπακας (ερμηνευσε το ρολο του τοπικου αστυνομικου στην ταινια "κοριτσια στον ηλιο" )
 
Από συνεντεύξεις της Λάσκαρη, θυμάμαι πως έλεγε ότι εκτιμούσε την Καρέζη, αλλά είχε στενή φιλία με την Αλίκη.
 
Αυτή τη φωτό και ακόμα μία θυμάμαι Κατερίνα,ευχαριστώ!Αυτή είναι από την πρεμιέρα της ΚΥΡΙΑΣ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜ (1979)
 
Ήταν και τα πολιτικά που μπορεί να τις χώριζαν.
 
Σωστό κι αυτό! Από το 66 και μετά που γνώρισε τον Καζάκο η Τζένη,γιατί πριν νομίζω δεν της καιγόταν καρφι...
 
johnalepou είπε:
Σωστό κι αυτό! Από το 66 και μετά που γνώρισε τον Καζάκο η Τζένη,γιατί πριν νομίζω δεν της καιγόταν καρφι...
Εννοείται μετά το 66-70. Αλλά όταν η μία την ίδια εποχή ανέβαζε το "Μεγάλο μας Τσίρκο" και η άλλη έπαιζε στον "Αστερισμό της Παρθένου", είναι κάτι που αν μη τι άλλο δείχνει διαφορετικές επιλογές ζωής.

Και πάλι όλα αυτά εικασίες.......
 
Η Αλικη δηλαδη πηγε στο καμαρινι της Ζωης και τη συνεχαρη για την Κυρια του Μαξιμ;

Εκεινη τη χρονια, Βουγιουκλακη και Λασκαρη ανακοινωσαν επισημως οτι θα ανεβαζαν το συγκεκριμενο εργο. Αρχικα καμια δεν εκανε πισω επιλεγοντας κατι αλλο.

Τελικα, η Αλικη ανακοινωσε οτι εκεινη τη σαιζον δε θα εκανε καθολου θεατρο. Προφανως αναλογιστηκε οτι ενας τετοιος ρολος θα ταιριαζε πολυ περισσοτερο στη Ζωη, δεδομενου οτι ειχε πολλα σωματικα προσοντα για να πειθει ως γυναικα του καμπαρε και κατα πασαν πιθανοτητα η εθνικη σταρ θα ερχοταν δευτερη σε εισπραξεις. Η Αλικη φυσικα δε διαλεξε αλλο εργο, για να μην ειναι αυτη εκεινη που θα υποχωρουσε απο τις δυο. Ετσι προτιμησε να μην κανει τιποτα απο θεατρο.

Το οτι πηγε να συγχαρει τη Ζωη υστερα απο τη συγκεκριμενη παρασταση μπορει να σημαινει πολλα.

Οσον αφορα τωρα τα πολιτικα πιστευω της Τζενης Καρεζη, οντως εκανε μεγαλη αλλαγη σε αυτα. Μεχρι το 1966 ανηκε στο χωρο της δεξιας, ενω μολις γνωρισε τον Κωστα Καζακο εκεινη τη χρονια, περασε στην αντιπερα οχθη. Αυτα συμφωνα με τον Ζαχο Χατζηφωτιου στο βιβλιο του για τη Τζενη.

b5624.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό με την ΚΥΡΙΑ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜ μου κανει λιγο σαν διαφημιστικο κολπο εμενα βεβαια,υποψιαζομαι οτι ειχαν συνεννοηθει,αλλα τελος παντων! Μπορει να ειμαι καχυποπτος!
 
Τι εννοεις, john; Οτι η Βουγιουκλακη ηθελε να διαφημισει το εργο που παρ' ολιγον θα ανεβαζε η ιδια και που τελικα ανεβασε η Λασκαρη;

Εγω νομιζω πως η Αλικη εκανε μια κινηση καλης θελησεως θελοντας να δειξει οτι δεν ειχε κανενα προβλημα με την τροπη που πηρε η κατασταση.
 
Εννοω οτι ισως συνεννοηθηκαν οι 2 κολλητες οτι ταχα το διεκδικουν και οι 2, ωστε να διαφημιστει το εργο ;)

Αν ειναι οντως ετσι,η Αλικη εκανε πραγματι μια "κινηση καλης θελησης"
 
Προβολή συνημμένου 87983 βρηκα αυτη τη φωτογραφια σε ενα μπλογκ http://istorikesphotografies.blogspot.com/2010/12/blog-post_7968.htm

ειναι και οι 3 μαζι: βουγιουκλακη,καρεζη,λασκαρη(με αλφαβητικη σειρα τα εβαλα τα ονοματα),διπλα στην Αλικη ειναι ο ηθοποιος και σκηνοθετης Κωστας Μπακας (ερμηνευσε το ρολο του τοπικου αστυνομικου στην ταινια "κοριτσια στον ηλιο" )
Οι δύο Αλικη και Ζωή χαμογέλανε και ή γλώσσα του σώματος λέει πως είναι άνετες ενώ ή Καρεζη νομιζω πως δεν νιώθει το ίδιο ανετα
 
Η .Καρέζη είχε πολλα κουσουρια στον χαρακτήρα της, συμφωνα με όσα έχω ακούσει και διαβάσει. Ήταν νευρική, απότομη και είχε τουπε του στυλ "Εγώ είμαι η Καρέζη και δεν μπορείς να μου φέρεσαι έτσι". Ήταν όμως αληθινή. Αν κάτι δεν της άρεσε η αν ένιωθε αβολα, θα στο έδειχνε. Η Βουγιουκλάκη από την άλλη, ήταν ειδική περίπτωση. Δεν είχε απλώς κακό χαρακτήρα. Είχε θέματα που έχρηζαν τουλάχιστον ψυχολόγου. Ήξερε όμως να προστατεύει την εικόνα της καλύτερα κι από τα μάτια της. Οπότε το χαμόγελο και η γλώσσα του σώματος της εμένα προσωπικά δεν μου λένε απολύτως τίποτα γιατί θεωρώ αυτή τη γυναίκα ψεύτικη από την κορυφή ως τα νύχια.
 
Τότε ή Καρεζη σε αυτήν την φώτο δεν νιώθει ιδιαίτερα άνετα . Οι άλλοι τρεις είναι χαμογελαστοι. Καλά μπορεί να είναι το στιγμιότυπο απλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η .Καρέζη είχε πολλα κουσουρια στον χαρακτήρα της, συμφωνα με όσα έχω ακούσει και διαβάσει. Ήταν νευρική, απότομη και είχε τουπε του στυλ "Εγώ είμαι η Καρέζη και δεν μπορείς να μου φέρεσαι έτσι". Ήταν όμως αληθινή. Αν κάτι δεν της άρεσε η αν ένιωθε αβολα, θα στο έδειχνε. Η Βουγιουκλάκη από την άλλη, ήταν ειδική περίπτωση. Δεν είχε απλώς κακό χαρακτήρα. Είχε θέματα που έχρηζαν τουλάχιστον ψυχολόγου. Ήξερε όμως να προστατεύει την εικόνα της καλύτερα κι από τα μάτια της. Οπότε το χαμόγελο και η γλώσσα του σώματος της εμένα προσωπικά δεν μου λένε απολύτως τίποτα γιατί θεωρώ αυτή τη γυναίκα ψεύτικη από την κορυφή ως τα νύχια.
Πρώτη φορά ακούω άνθρωπο να μιλάει έτσι για τη Βουγιουκλάκη. Ανέβηκες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην εκτίμησή μου!
 
Άσχετο τωρα αλλά θυμάμαι  αμυδρά που ή Αλικη είχε πάει σε φεστιβάλ θεσσαλονικης  αρχές 90' να δώσει βραβείο και δεν της είχαν φερθεί σωστά λόγω πως υπηρετούσε το εμπορικό σινεμά αυτά αμυδρά τα χω στην μνήμη μου γιατί είχε γίνει ντορος Την Καρεζη δεν  την θυμάμαι πότε στο φεστιβάλ Θεσσαλονικης
 
Πίσω
Μπλουζα