Καραγκιόζης

ΘΑΛΑΣΣΗΣ

RetroN00b
Joined
22 Αύγ 2007
Μηνύματα
13
Αντιδράσεις
2
αγαπητοί φίλοι

κυκλοφορεί ευρέως στην επαρχία το περιοδικό ο "Καραγκιόζης Υπάλληλος στην ΨΗΜΕΝΣ" ΄και στην Αθήνα από 1.9.2008 σε περιορισμένα αντίτυπα.

Το σενάριο είναι του Ν. Ζώη και η εικονογράφηση του Π. Λύρη.

ευχαριστώ

Νίκος
 
Χμ μιας και ανοιξες την κουβεντα...

στην αρχη νομιζα θα ανεφερες ενα περιοδικο ελληνικης (φυσικα) εκδοσης που κυκλοφορησε τη δεκαετια του 80. Νομιζω εχουν κυκλοφορησει μονο 2 τευχη... αυτα ηξερα τουλαχιστον (και τα εχω ακομα :) )

Το μονο που ξερω ειναι οτι κυκλοφορουσαν απο τις εκδοσεις "Βυρων" και οι ιστοριες και τα σχεδια ηταν του ιδιου του Βυρωνα Κατι (δε θυμαμαι επιθετο) οποτε μαλλον προκειται για ατομικη επιχειρηση :Ρ

Τα τευχη που εχω ειναι 'Ο Καραγκιόζης Μάγερας (sic)' και 'Ο Καραγκιόζης Προξενητής'. Αυτο το δευτερο, διαφημίζει το επόμενο τέυχος 'Ο Καραγκιόζης στον Άρη' το οποιο μαλλον δεν κυκλοφορησε.

Τα σχεδια ηταν παντως αρκετα καλα και αναρωτιεμαι γιατι δεν ξανακουσα ποτε για αυτον τον κυριο Βυρωνα μιας και θα μπορουσε να κανει μεγαλο εργο στο χωρο του Ελληνικου κομικ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έχω από τις εκδόσεις Πατάκη τον Λήσταρχο Αρπάχτρα σε κείμενα Β. Χατζηβασιλείου και σχέδια Ν. Τσαρούχα...

Φυσικά μην ξεχάσω να ευχαριστήσω τον φίλο Θαλασσή για την ενημέρωση για το νέο κόμικ.
 
ΘΑΛΑΣΣΗΣ είπε:
αγαπητοί φίλοι
Το σενάριο είναι του Ν. Ζώη και η εικονογράφηση του Π. Λύρη.

[οφ τόπικ] Αν λέμε για τον ίδιο, ο Παναγιώτης Λύρης είναι από τους νέους εικονογράφους της Σχολής Ορνεράκη και από τους πάρα πολλά υποσχόμενους.

Έχει δημοσιεύσει κόμικς στο PC Master και έχει διακριθεί αρκετές φορές.

Για μένα είναι ο νέος Αρκάς... [/οφ τόπικ]
 
Rakeesh είπε:
Χμ μιας και ανοιξες την κουβεντα...
Το μονο που ξερω ειναι οτι κυκλοφορουσαν απο τις εκδοσεις "Βυρων" και οι ιστοριες και τα σχεδια ηταν του ιδιου του Βυρωνα Κατι (δε θυμαμαι επιθετο) οποτε μαλλον προκειται για ατομικη επιχειρηση :Ρ

Τα τευχη που εχω ειναι 'Ο Καραγκιόζης Μάγερας (sic)' και 'Ο Καραγκιόζης Προξενητής'. Αυτο το δευτερο, διαφημίζει το επόμενο τέυχος 'Ο Καραγκιόζης στον Άρη' το οποιο μαλλον δεν κυκλοφορησε.

Τα σχεδια ηταν παντως αρκετα καλα και αναρωτιεμαι γιατι δεν ξανακουσα ποτε για αυτον τον κυριο Βυρωνα μιας και θα μπορουσε να κανει μεγαλο εργο στο χωρο του Ελληνικου κομικ
O "Βύρων" είναι ο Βύρωνας Απτόσογλου, γνωστότερος ως Byron εκ της υπογραφής του.

Εμβληματική μορφή της Ελληνικής παραγωγής κόμικ και παραλογοτεχνικών (ή λαϊκων αναγνωσμάτων). Είναι, μεταξύ πολλών άλλων, υπεύθυνος για σχεδόν όλα τα εξώφυλλα του Μικρού Ήρωα.

Περισσότερα μπορείς να βρεις με αναζήτηση στο google ..
 
Εισαι σιγουρος γιαυτο; Δε ακουσα ποτε ο Βυρωνας του Μικρου Ηρωα να ειχε ανοιξει εκδοτικο οικο ονοματι 'Βυρων'.

Επισης νομιζω οτι τελευταια φορα που ειδα το περιοδικο Καραγκιοζη, το επιθετο του εκδοτη δεν ηταν αυτο. Φυσικα μπορει να θυμαμαι και λαθος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Εισαι σιγουρος γιαυτο; Δε ακουσα ποτε ο Βυρωνας του Μικρου Ηρωα να ειχε ανοιξει εκδοτικο οικο ονοματι 'Βυρων'.
Επισης νομιζω οτι τελευταια φορα που ειδα το περιοδικο Καραγκιοζη, το επιθετο του εκδοτη δεν ηταν αυτο. Φυσικα μπορει να θυμαμαι και λαθος

Ο Απτόσογλου έχει ζωγραφίσει σίγουρα Καραγκιόζη σε διάφορες εκδοχές του. Δεν ήταν σπάνιο κατά τις δεκαετίες 60-70 περιοδικά να εκδίδονται για 2-3 τεύχη και μετά να σταματάνε. Με διάφορα ονόματα εκδοτικών και επωνυμίες.

Όταν έγραψες "Βύρωνας" το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στον Byron.

Έπρεπε πρώτα να σε ρωτήσω τι εποχής ήταν το περιοδικό που ανέφερες και μετά να απαντήσω. Λοιπόν από πότε είναι ? έχεις να ανεβάσεις κάποιο πάνελ να σιγουρευτούμε ? Το σχέδιο του Byron ήταν αν μη τι άλλο χαρακτηριστικό..
 
Υποθετω κυκλοφορησε στα μεσα της δεκαετιας '80. Τωρα αν ηταν τιποτα αναδημοσιευσεις απο το 60-70 δεν ξερω. Δυστυχως τα εχω στο εξοχικο οποτε οποιαδηποτε φωτο-σκαναρισμα, θα πρεπει να περιμενει μεχρι να ξαναπαω :Ρ

Αν εχεις δειγμα ονλαιν απο καποιο κομιξιστικο σχεδιο του Βυρωνα (αλλα καλο, οχι τις καρικατουρες του Μικρου Ηρωα) νομιζω θα μπορουσα να το αναγνωρισω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δες αν σου θυμίζουν τίποτα.. :xm:
 
Χαιρετω απο το νησι οπου εχω τα συγκεκριμενα τευχη που ανεφερα. Τελικα οντως μιλαμε για τον Βυρωνα Απτόσογλου. Οποτε η φραση μου

αναρωτιεμαι γιατι δεν ξανακουσα ποτε για αυτον τον κυριο Βυρωνα μιας και θα μπορουσε να κανει μεγαλο εργο στο χωρο του Ελληνικου κομικ
...αυτοματα καθισταται πολυ ακυρη και αστεια :points:

Πουθενα παντως δεν ειχα ακουσει οτι ανοιξε εκδοτικη εταιρεια με το ονομα του

Οριστε 2 χαλια φωτογραφιες μηπως σας θυμιζει κατι (συγνωμη για τις πολυ μεγαλες διαστασεις)

picture.php


picture.php
 
Παιδιά οι πληροφορίες και το υλικό που έχετε μαζέψει είναι πολύ όμορφο και χρήσιμο. Θα σας πρότεινα να μιλήσετε και στο φόρουμ του http://www.greekcomics.gr και να αναρτήσετε τα θεματάκια σας κι εκεί. Είναι σπάνια και πολύ σημαντικά για την έρευνα που γίνεται για τα κόμικς εκεί. :)
 
Είδα πολύ πρόσφατα μερικά αναδημοσιευμένα τεύχη του Καραγκιόζη. Και μερικά του Γκαούρ Ταρζάν. Για ρωτήστε στα βιβλιοπωλεία...
 
Rakeesh είπε:
Οριστε 2 χαλια φωτογραφιες μηπως σας θυμιζει κατι (συγνωμη για τις πολυ μεγαλες διαστασεις)
Και βεβαια μου θυμιζει, το συγκεκριμενο τευχος το ειχα κι εγω (ισως και αλλα της σειρας, μιλαμε για πολλα χρονια πριν). Μαλιστα ειχα εντυπωσιαστει γιατι ηταν η πρωτη φορα που εβλεπα φιγουρες του Καραγκιοζη σε φας και 3/4!
 
Για περαστε απο το Μοναστηρακι στο καταστημα που βρισκεται στην οδο Άστιγγος.. Εκει οχι μονο θα βρειτε ολα τα παλια τευχη του Καραγκιοζη αλλα και τις χαρτοκοπτικες τις Αγκυρας που ολοι αγαπησαν τοτε!
 
Σημερα βρηκα και αγορασα 4 αρκετά συλλεκτικά/ρετρο τευχη απο βιβλιαράκια με τις περιπέτειες του Καραγκιόζη, η συγκεκριμενη σειρά πρωτοκυκλοφόρησε το 1975 απο τις εκδοσεις "Delco" (Δημόπουλος) ενω η εικονογράφηση ειναι του δημοφιλούς σκιτσογράφου Μιχάλη Βενετούλια (γνωστου κι απο τις εικονογραφησεις στα 70's και 80's ρετρο παιδικα βιβλια με παραμυθια!)

DSCN1385.jpg

DSCN1382.jpg

DSCN1383.jpg

DSCN1384.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο για την αγορα Jackie dragon!!Καποια απο αυτα τα ειχα κι εγω.Εξαιρετικη η εικονογραφηση τους.
 
Εγώ έχω ένα μόνο -δυστυχώς- τεύχος του Καραγκιόζη από τη δεκαετία του '60. Είναι από τις εκδόσεις Ρέκου, Τεύχος 26, ο Καραγκιόζης Μάγερας, τα δε κείμενα έγραφε ο Νίκος Ρούτσος. Είδα στην αρχή αυτού του θέματος, ότι το μέλος Rakeesh έχει κάτι αντίστοιχο από τις εκδόσεις Βύρων, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο περιεχόμενο.

Κυκλοφορούσε κάθε Παρασκευή, όμως, όπως αναγράφεται σε υποσημείωση, μόνο στις διακοπές των σχολείων. Στους άλλους μήνες κυκλοφορούσε κάθε 14 ημέρες. Το χαρτί και η ποιότητα γενικά (κοπή κλπ) δεν ήταν η καλύτερη. Το οπισθόφυλλο ήταν αφιερωμένη σε ήρωες του 1821 με σύντομο βιογραφικό εσωτερικά. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες.

Με την ευκαιρία που μιλάμε για Καραγκιόζη, παραθέτω φωτογραφίες του πίνακα του μεγάλου καραγκιοζοπαίκτη Χαρίδημου (ήταν επίσης στην εποχή Σπαθάρη), που έχω στην κατοχή μου. Έχει μέγεθος 70 x 60 εκατ. και χρησιμοποιείτο ως διαφήμιση για την παράσταση που επρόκειτο να δώσει (συνήθως στο καφενείο του χωριού). Σε κάποιο χωριό τον ξέχασε και τον βρήκα σε παλαιοπωλείο στην επαρχία το 1990.

















Ο πίνακας του Χαρίδημου





20160306_125431.jpg

20160306_125706.jpg

20160306_125416.jpg

20160306_125606.jpg

20160306_125351.jpg

20160306_125740.jpg

20160306_125820.jpg

20160306_125755.jpg

20160306_130541.jpg

Karagkiozis1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα