Καραμέλες με ψεύτικα μανικιούρ

fani_grgr

Retro Member
Joined
22 Αύγ 2012
Μηνύματα
178
Αντιδράσεις
129
Στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού (1985-1988) στο κυλικείο του σχολείου μας πουλούσαν καραμέλες(?) οι οποίες είχαν στην συσκευασία και ένα νύχι (!) Φυσικά ψεύτικο νύχι με μακρύ μανικιούρ το οποίο ήταν σαν θήκη, καπάκι για τα δάχτυλα. Κάθε συσκευασία είχε ένα διαφορετικού χρώματος και σχήματος μανικιούρ, πράγμα που σημαίνει πως έπρεπε να φας πολλά καραμελάκια για να μαζέψεις ένα πλήρες σετ (10 τμχ) για όλα τα δάχτυλα με το ίδιο χρώμα! Τόσο πολύ με ενδιέφερε το δωράκι της συσκευασίας και όχι το ίδιο το προϊόν, που μπορεί και να μην ήταν καραμέλες αλλά κάτι άλλο!!! Θυμάται κανείς ?
 
δεν θυμάμαι το προιόν...τα ψεύτικα νυχάκια ήταν διαφορετικού χρώματος και έπρεπε να αγοράσεις πολλές συσκευασίες μέχρι να πετυχεις το ίδιο χρώμα ή ήταν όλα ένα χρώμα;
 
Διαφορετικού χρώματος!
 
Εγω τα θυμαμαι πολυ καλα αυτα ομως οχι απο κυλικεια του δημοτικου ασχετα που δεν ειχαμε κυλικειο στο δημοτικο αλλα απο τα περιπτερα και τα ψιλικατζιδηκα.Ειδικα αρχες της δεκαετιας του 90 ηταν πολυ της μοδας τουλαχιστον στο χωριο μου οπως το βιωσα εγω.Αυτα που λεω εγω ειχαν μεσα στην θηκη απο το νυχι μια μεγαλη μακροστενη καραμελα και τα πουλουσαν σε σακουλακια .
 
Το θυμάμαι πολύ αραιά. Αν είχαμε και καμία φώτο ίσως να έχω καλύτερη εικόνα.
 
Στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού (1985-1988) στο κυλικείο του σχολείου μας πουλούσαν καραμέλες(?) οι οποίες είχαν στην συσκευασία και ένα νύχι (!) Φυσικά ψεύτικο νύχι με μακρύ μανικιούρ το οποίο ήταν σαν θήκη, καπάκι για τα δάχτυλα. Κάθε συσκευασία είχε ένα διαφορετικού χρώματος και σχήματος μανικιούρ, πράγμα που σημαίνει πως έπρεπε να φας πολλά καραμελάκια για να μαζέψεις ένα πλήρες σετ (10 τμχ) για όλα τα δάχτυλα με το ίδιο χρώμα! Τόσο πολύ με ενδιέφερε το δωράκι της συσκευασίας και όχι το ίδιο το προϊόν, που μπορεί και να μην ήταν καραμέλες αλλά κάτι άλλο!!! Θυμάται κανείς ?
Πω, πω τι μου θύμισες! Έπαιρνα κ γω από τα ζαχαρώδη της γειτονιάς… Η γεύση ήταν αξιοπρεπής, αλλά όχι επιπέδου ΛΑΒΔΑΣ
 
Πίσω
Μπλουζα