Καρναβαλοχρώματα (και η πολυπόθητη μεταξένια)

maruchi

RetroNoob
Joined
29 Mαϊ 2023
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
3
Γεια σε όλους, είναι η πρώτη μου ανάρτηση οπότε συγχωρέστε με αν είναι ένα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί εδώ.

Πρόσφατα ανέπτυξα μία εμμονή με αυτή που μάλλον είναι η μακροβιότερη διαφήμιση της ελληνικής τηλεόρασης. Πήρα τηλέφωνο τις προάλλες τον αριθμό μόνο για να μου απαντήσει ένας κύριος πως δεν έχουν καρναβαλοχρώματα. Αν υπάρχει κάποιος που όντως πήρε τα καρναβαλοχρώματα θα μπορούσε να ανεβάσει φωτογραφία με τα βιβλία ζωγραφικής (που δεν φαίνεται να υπάρχουν πουθενά στο ίντερνετ);

Επίσης αν θυμάται κάποιος πότε περίπου εμφανίστηκε στη τηλεόραση το σποτάκι θα το εκτιμούσα πολύ.

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλώς ήρθες στην παρέα!

Και εμένα μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον η διαφήμιση με τα καρναβαλοχρώματα που βάφουν....ζαλίζουν...στροβιλίζουν και...μπερδεύουν, όπως έλεγε η διαφήμιση...(ή κάπως έτσι...). Στα χρωματα περιλαμβανόταν κι ενας ασπρος μαρκαδόρος με τον οποίο ζωγράφιζες στην ήδη χρωματισμένη επιφάνεια...
Έβλεπα συχνά την διαφήμιση στην τηλεόραση, οι μαρκαδόροι αυτοί κυκλοφορούσαν σε θήκη μαζί με σχέδια ζωγραφικής και συνοδεύονταν από ... ένα χνουδωτό...φιγουράκι (με το όνομα Μεταξούλης/Μεταξένια!) που έκανε...μαγικά κόλπα...Δεν θυμάμαι πότε είχε κυκλοφορήσει το προϊόν αυτό (τέλη δεκαετίας 90 ίσως...) πάντως είχε γίνει πολλή πλύση εγκεφάλου με την διαφήμιση.
Δεν είχα αποκτήσει το προϊόν αυτό, προτιμούσα τους κλασσικούς μαρκαδόρους ζωγραφικής.
Στο ίδιο concept ήταν και οι μαρκαδόροι carioca magic με πολλά χρώματα, είχαν κι ένα άσπρο μαρκαδόρο με τον οποίο ζωγράφιζες στην ήδη χρωματισμένη επιφάνεια...
Εικόνα και Βιντεάκι από το διαδίκτυο με τη διαφήμιση (δεν είναι ρετρό αλλά ειναι πολύ επεξηγηματική...)
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiHhfSlu5z_AhVNR_EDHY0GD_AQtwJ6BAgKEAI&url=https://www.youtube.com/watch?v=b81JwwsDYdw&usg=AOvVaw1lqdFcvc0r-kZ5t94_Z_r6
Μπορεί το προϊόν να μην είναι διαθέσιμο πλέον στην ελληνική αγορά...

Ένα άλλο που θυμάμαι σε διαφημιση ήταν το βαλιτσάκι ζωγραφικής (δεν θυμάμαι πότε είχε προβληθεί). Σου μάθαινε να σχεδιάζεις.
Η διαφήμιση έλεγε: “Πρώτα ένα ωμέγα, έτσι φουσκωτό, μετά ένα μεγάλο λάμδα και μέσα δυο μικρότερα. Τρεις βούλες για μάτια και μύτη, δυο αυτιά, μια γλώσσα και έτοιμος ο Πίπης”.

...κάτι που μάθαινες και χωρίς να έχεις το βαλιτσάκι αφού γινόταν πλύση εγκεφάλου στη διαφήμιση.
 

Συνημμένα

  • metaxenia.jpg
    metaxenia.jpg
    36,1 KB · Προβολές: 6
  • ΜΑΡΚΑΔΟΡΟΙ.jpeg
    ΜΑΡΚΑΔΟΡΟΙ.jpeg
    23,2 KB · Προβολές: 6
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ το θυμάμαι από τα παιδιά μου, αρχές δεκαετίας του 2000, μεταξύ 2003 και 2006.
 
Πίσω
Μπλουζα