Καρτέλες αποσκευών Olympic Airways

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
338
Ρετρο-θησαυρος...

Καρτελες αποσκευων απο ταξιδι στην Αγγλια που ειχαν παει οι γονεις μου..

Olympic Airways 1981

Ρωτησα τον πατερα μου και ειπε οτι ειναι απο το 1981, θυμαται που ειχε παρει πολλες.

Τωρα αν καποιος εχει αλλες πληροφοριες...ας συμπληρωσει...

:wave:
 
Έχω την εντύπωση ότι ακριβώς το ίδιο σχεδιασμό είχαν και μέχρι το 1994 τουλάχιστον, που μπήκα πρώτη φορά σε αεροπλάνο και βγήκα στο εξωτερικό.

Απλά, το λαστιχάκι αντικαταστάθηκε με το αυτοκόλλητο που κολλά τις 2 επιφάνειες!....

Μετά, άλλαξε και το γραφιστικό και στο τέλος έμεινε μόνο η εκτύπωση του barcode με το ασπρόμαυρο logo...

Πάρα πολύ ωραίο εύρημα, παρδαλέ! :thumbup:
 
D@redevil είπε:
Έχω την εντύπωση ότι ακριβώς το ίδιο σχεδιασμό είχαν και μέχρι το 1994 τουλάχιστον, που μπήκα πρώτη φορά σε αεροπλάνο και βγήκα στο εξωτερικό.
Απλά, το λαστιχάκι αντικαταστάθηκε με το αυτοκόλλητο που κολλά τις 2 επιφάνειες!....

Μετά, άλλαξε και το γραφιστικό και στο τέλος έμεινε μόνο η εκτύπωση του barcode με το ασπρόμαυρο logo...

Πάρα πολύ ωραίο εύρημα, παρδαλέ! :thumbup:

Θενξ!!

Αυτο που λες που κολλαει τις δυο επιφανεις, ισως υπαρχει σε καμια βαλιτσα...

Ειχανε ξαναταξιδεψει οι γονεις, οποτε ισως βρω...
 
παρδαλόγιαουρτοσκόρδιο,βρήκα κι εγώ ένα,αρκετά μεταγενέστερο.

οι διαφορές είναι ότι πρώτα είναι τα αγγλικά και μετά τα ελληνικά και έχει και μεταλλικό κρίκο,στην εγκοπή για το λαστιχάκι.

Το λαδί είναι μετά το 2005.

Όπως διάβασα στο http://en.wikipedia.org μεχρι το 2003 υπήρχε σαν ονομασία το "Olympic Airways",άλλαξε σε "Olympic Airlines" και απ το 2009 είναι το "Olympic Air" με αλλαγές και στο λογότυπο με τους πέντε κύκλους.

P3090233.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα