Κασσετοφωνο Commodore 1530 σε ZX Spectrum;;

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Καλημερα και χρονια πολλα! Μπορω να χρησιμοποιησω το κασσετοφωνο του Commodore στον γομολαστιχα Spectrum? Αποφασισα να μην κανω καμια κινηση "αναβαθμισης" του ΖΧ με καρτες, ανταπτορες και τα συναφη, αλλα να τον συνδεσω σε μια οθονη και να του βρω ενα κασσετοφωνο.

Τι κασσετοφωνα μπορω να χρησιμοποιησω και με τι καλωδια;

Το προαναφερομενο κασσετοφωνο μπορω να το εχω αμεσα, γι'αυτο και ρωτησα για το συγκεκριμενο (επειδη δεν παραγγελνω απο νετ ...-ακομα-).

Αν οχι, τοτε τι;
 
Απλά jack 3.5mm (ακριβώς αυτό που χρησιμοποιούν τα συνηθισμένα ακουστικά)

Για load συνδέεις την έξοδο του mp3-όφωνου ή κασετόφωνου με την είσοδο "EAR" του Spectrum. Για save πρέπει να συνδέσεις την έξοδο "MIC" του Spectrum με την αντίστοιχη είσοδο του κασετοφώνου (πολλά δεν έχουν όμως...)
 
Maddog είπε:
Απλά jack 3.5mm (ακριβώς αυτό που χρησιμοποιούν τα συνηθισμένα ακουστικά)
Για load συνδέεις την έξοδο του mp3-όφωνου ή κασετόφωνου με την είσοδο "EAR" του Spectrum. Για save πρέπει να συνδέσεις την έξοδο "MIC" του Spectrum με την αντίστοιχη είσοδο του κασετοφώνου (πολλά δεν έχουν όμως...)
Toσο απλο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :thanx2: :headbang:
 
Έχω πάψει να χρησιμοποιώ Spectrum εδώ και πολλά χρόνια.

Ό'τι παιχνίδι θέλω να παίξω το βρίσκω μέσω Internet σε μορφή TZX, TAP, Z80, SNA & RZX και το τρέχω μέσω ενός emulator για PC και Mac.
 
Εγω παλι οχι. Αλλωστε δεν εχει ακομα επιτευχθει 100% emulation (και εννοω και στην απεικονιση!).

Σοβαρα βηματα σε αυτο κανει ο νεος emulator Sinclairean ο οποιος αν και αγουρος ακομα, ο συγγραφεας του εχει ανακοινωσει ως στοχο του την απολυτη εξομειωση (θα μου πει καποιος οτι τα ιδια λεγανε και για τον αιωνιως "επερχομενο" RealX...)
 
το κασσετόφωνο αυτό δεν έχει ενσωματωμένο ενισχυτή και παίρνει και την τροφοδοσία του 5 βόλτ απο τον Commodore...
 
Πίσω
Μπλουζα