Κατάλληλη Σύνδεση Sound Bar - TV - PS3?

dkssprs

RetroActive
Joined
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
594
Αντιδράσεις
332
Καλησπέρα σε όλους.

Δηστυχώς δεν έχω και πολλές γνώσεις επί του θέματος και θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Λοιπόν έχω τα παρακάτω

- Ηχόμπαρα Samsung hw-350 με εισόδους/εξόδους όπως περιγράονται στην παρακάτω εικόνα

5UPqyDVuCsXq9UqnLL89X5t5Ua41aIihBAydIaw66cMcRNCCCEkxEErNAaTQ8vCCSGEEAIOVKExlGpN0BJCCCHE5TCdbUUIIYQcHajQhBBCSB6hQhNCCCF5hApNCCGE5BEqNCGEEJJHqNCEEEJIHqFCE0IIIXmECk0IIYTkESo0IYQQkkf+P5SjoAO1qRYJAAAAAElFTkSuQmCC
Προβολή συνημμένου 64083

- TV LG 37LH3000 με εισόδους εξόδους όπως περιγραφονται παρακάτω

k0ln8KoETnbGOagn0sOQM1CwdkoPApkwtwSANmG9MUlFtgBiovjD7sm5b63rAHKFQ4vZimYJh5Z6B17B+IRgszXwZaJ26ildRs1e+sCVAun3tMU7Cn2WegsYw7F5hZgNGZpmBcMtBHY80IZhZgIqYpGJEMBADUSAYCAGokAwEANZKBAIAayUAAQI1KMxAAwJL8P2KM96DyljzfAAAAAElFTkSuQmCC
Προβολή συνημμένου 64084

- PS3 με εισόδους εξόδους (γνωστές σε όλους)

HDMI, ethernet, Digital Out (Optical), A/V Multi,

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποιος ειναι ο καλλιτερος τρόπος σύνδεσης των τριών συσκευών μεταξύ τους προκειμένου να

1) Βλέπω ταινία στο PS3 και να έχω ήχο με όλα τα "καλούδια" της ηχόμπαρας όπως dts

2) Να βλέπω τηλεόραση και να έχω ήχο από την ηχόμπαρα.

και αυτά (άν ειναι δυνατόν) με σταθερή καλωδίωση και όχι να αλλάζω συνέχεια καλώδια.

Δυστηχώς για σύνδεση με hdmi η ηχόμπαρα απαιτείται τηλεόραση με arc (κάτι που το έχουν οι samsung).

Έχω βρεί δίαφορα σενάρια αλλά δεν μπορώ να τα "παντρέψω" και για τις 3εις συσκευές.

πχ να αγοράσω μετατροπέα optical to rca για την σύνδεση της τηλ. με την ηχόμπαρα

πχ να δώσω από την θήρα για τα ακουστικά της τηλ. στην ηχόμπαρα με καρφί (το έκανα αλλά νομίζω ότι χάνει σε ποιότητα)

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εψαχνα εχτες διοτι οι AV συνδεσεις ως θεμα μου αρεσουν.

Χωρις να ειμαι ειδικος, δεν βρισκω καποιον ορθοδοξο τροπο.

Η λειτουργια ARC πρεπει να ειναι πολυ φρεσκια διοτι η Samsung μου ειναι διετιας και κατι και δεν μπορει KAN απο την οπτικη της ινα να στειλει 5.1 στον ενισχυτη που λμβανει απο το HDMI!
 
Γενικα με αυτα που λες μαλλον δεν εχεις και πολλες επιλογες..οptical to rca δεν χρειαζεται γιατι μπορεις να βγαλεις τον ηχο απο το scart με κατι τετοιο

connecting-video-source-3.jpg

Επομενως:

συνδεεις το ps3 μεσω HDMI

συνδεεις την τηλεοραση με το scart to rca στο aux in και βλεπεις τι γινεται..
 
Χανεις το 5.1 ετσι ομως
 
Μια ζωη τον σνομπαρα τον ηχο,ολο το βαρος το ειχα ριξει στην εικονα,full hd ,bluray κτλ κτλ...τι αλλαξε τωρα ,τιποτα ,ετυχε να βαλω ενα ζευγαρι ακουστικα και την ειδα μαλλον την ακουσα αλλιως και μου μπηκαν σκεψεις οτι χανεις πραματα..


Anyway στο προκειμενο,σκεφτομαι για soundbar ,στην TV που θελω να μπει εχει μια HDMI (της εχω βαλει splitter για πιο πολλες θυρες),δεν εχει optical,τωρα η ερωτηση ειναι η μπαρα εχει optical ,το ps3 και το ps4 εχουν και αυτα optical,συνδεεται κατευθειαν μπαρα -κονσολες μεσω optical για ηχο (και εικονα κονσολα>TV μεσω HDMI) η αναγκαστικα για να λειτουργησει η μπαρα πρεπει να συνδεθει με την TV που οπως ειπα δεν εχει optical.
 
Πίσω
Μπλουζα