darkhado

RetroN00b
Joined
17 Αύγ 2012
Μηνύματα
474
Αντιδράσεις
732
Τον θυμάστε;

Έβγαινε κάθε χρόνο λίγο πριν τα χριστούγεννα όπως βγαίνει στις μέρες μας ο κατάλογος του ΙΚΕΑ η ο κατάλογος του OTTO.Διαφήμιζε έπιπλα,μπιμπελό,ρούχα, εσώρουχα,κατσαρολικά,μηχανήματα κουζίνας, χριστουγεννιάτικα, παιχνίδια κ.τ.λ.Τον έπαιρνε η μάνα μου και όταν τελείωνε το διάβασμα το έπαιρνα εγώ και το ξεφύλλιζα κατευθείαν στις τελευταίες σελίδες όπου είχε τα παιχνίδια.Πόσο άχτι είχα τοτε το ηλεκτρικό αυτοκινητόδρομο με τα τέσσερα αμαξάκια και τους δρόμους κολοτούμπες.Στις τέσσερις τελευταίες σελίδες είχε κάτι κουπόνια που έγραφες τα στοιχεία σου, το κωδικό προιόντος και τη διεύθηνση αποστολής.Μόλις τα συμπλήρωνες τα έβαζες σε ένα φάκελο και τα ταχυδρομούσες.
 
όλα τα αγόρια στα '80ς δεν λαχταρούσαμε έναν αυτοκινητόδρομο:) 

τέτοιο κατάλογο εγώ δεν θυμάμαι πάντως. ίσως κυκλοφορούσε μόνο Αθήνα;
 
Τον θυμάστε;

Έβγαινε κάθε χρόνο λίγο πριν τα χριστούγεννα όπως βγαίνει στις μέρες μας ο κατάλογος του ΙΚΕΑ η ο κατάλογος του OTTO.Διαφήμιζε έπιπλα,μπιμπελό,ρούχα, εσώρουχα,κατσαρολικά,μηχανήματα κουζίνας, χριστουγεννιάτικα, παιχνίδια κ.τ.λ.Τον έπαιρνε η μάνα μου και όταν τελείωνε το διάβασμα το έπαιρνα εγώ και το ξεφύλλιζα κατευθείαν στις τελευταίες σελίδες όπου είχε τα παιχνίδια.Πόσο άχτι είχα τοτε το ηλεκτρικό αυτοκινητόδρομο με τα τέσσερα αμαξάκια και τους δρόμους κολοτούμπες.Στις τέσσερις τελευταίες σελίδες είχε κάτι κουπόνια που έγραφες τα στοιχεία σου, το κωδικό προιόντος και τη διεύθηνση αποστολής.Μόλις τα συμπλήρωνες τα έβαζες σε ένα φάκελο και τα ταχυδρομούσες.
Ο αγαπημένος κατάλογος της μαμάς μου ήταν ο krini κ ο γερμανικός quelle .Ο krini είχε 400 δρχ στο περίπτερο.
 
Γυρω στο 91 ειχα δει μια διαφημιση τιζερ την τηλεοραση, μια τυπισα που παει σε ενα περιπτερο και ζηταει ενα φορεμα, και εκει λει "ερχεται η κρινι". Στην κυριως διαφημιση ο περιπτερας βλεπει που ερχονται οι καταλογοι και επιτελους καταλαβαινει τι ηταν. Το θυμαμαι επειδημου την εσπαγε η διαφημιση. Δεν ειχα προσεξει ομως αν βγαινουν καθε χρονο η καθε χριστουγεννα
 
Πίσω
Μπλουζα