Καταγραφή Ελληνικών σνάκς (γαριδάκια, τσιπς κτλ)

mitsakos

RetroWannaBe
Joined
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
84
Αντιδράσεις
7
Θα αναφέρω εδώ τα γαριδάκια που έχω στη συλλογή αλλα και όλα οσα θυμήθηκα (με κόκκινo χρώμα) παρατηρώντας τις πίσω όψεις έτσι ωστε να γίνει μια ωραία λίστα με όλα τα γαριδάκια που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, Αν θυμηθείτε κάποια συγκεκριμένα που δεν αναγράφω, αναφέρετε τα να κάνω edit και να προστεθούν. :cool:

1975-1979

Μπόζο

Κατσουλίνος

Χοντρός και λιγνός

1980-1984

1985-1989

Μελένια

Eurobasket 87

Ο γύρος του κόσμου με τον Willy Fog

Τραγανά Sticks

Video snack

Popeye

στριφτούλια

Φλωρίνια

Μπλά μπλά

Ο Ιππότης της λακούβας

Basketinia

Φατσούλες

Χρυσό γαριδάκι

Κομπιουτεράκια

Πονυρά

Τα κουφά

Farma

Ο χρυσός τυροσούζας

Τυροσούζας

Super No1

Μπάνι

Κρικάκια

Tsipers

Ωραίες πατάτες

Στρούμφ

Extra No 101

Extra No 120

Extra No 1300

Pizza mexicana

Dallas

Δρακουμέλ Tortilla

mexico 86

Snack 73

Μανούλια

Fistinia

Ρίκι Τίκι

Πιτσίνια

Φρού φρού

Ζαπάτα

Καβουράκια

φουντούνια


Φοφίκο



Cheetos Δαχτυλάκια με τυρί

Cheetos Μπαλονάκια με τυρί


Cheetos Στριφτάκια με τυρί



Rock



Best speciall



Kit 2000



Pizza madera



φυστικάκος



Turbo



Τυρολίνια



Φιλάκια



Λιονταράκια



Ti και Ti



Πυραυλάκια super



Καρδούλες


1990-1995

pizza mexicana

Δακγώνια

πακοτίνια

Pacotinia κέτσαπ

Φλώρινα

Pizza βλάχα

Gustos chips

Tasty (cheetos)

Batman

Pac-man

Ευρωπάκια

Δρακουλίνια

Φλώρινα πατατάκια

Pizza italiana

Lambada

Χελωνάκια

χρυσό γαριδάκι

Τολμη και γοητεία - Κάρολαιν

Τόλμη και γοητεία - Ρίτζ

Ο επιμένων Ελληνικά

Ruffles

Εxtra Νο 1200

Extra No1500

Αγρίμια

Tsakiris tsips

Tasty potato chips

3d's

Crunchy

Farma snack Φαμίλιας

Chipita spesial
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις Καρδούλες τις θυμάμαι από το σλόγκαν "Αγνές και νοστιμούλες, από την Best Foods".
 
stakovios είπε:
Τις Καρδούλες τις θυμάμαι από το σλόγκαν "Αγνές και νοστιμούλες, από την Best Foods".
Μπράβο stakovios, θυμάσαι αρκετά, αν θυμηθείς κιαλλα σλόγκαν ή γαριδάκια γράψτα να περαστούν :D :D:D
 
Υπήρχαν και τα Καραβιδάκια, τα θυμάμαι και σε μια διαφήμιση . που υποτίθεται κάποιος ήταν χωριάτης και έλεγε: "Καραβιδάκια, Φουφίκου...."
 
εγω ετρωγα οταν ερχομουν διακοπες ελλαδα τα γαριδακια με 2-5 δραχμες.

ξερει κανεις ποια ηταν?
 
Από τα σλόγκαν που κυκλοφορούσαν αυτό που θυμάμαι γιατί είχε πλάκα η διαφήμιση ήταν το:

"Ο καθένας το βιολί του και αυτός το Τι και Τι του"

Τέλεια συλλογή!! Αχ τι χρόνια!! Μέσα στο jank food και την άγνοια για χοληστερίνη , τριγλυκερίδια και συναφή...ευτυχισμένα χρόνια!!!! :D ;) :D

Βρήκα και το παρακάτω: "Ανοίγω το video, παίρνω το snack και το μάτι μου γαρίδα!!...''

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω ακομη τα τρωω με δουλευις?

λολ

220 χοληστερινη
 
KINGLUCAS είπε:
εγω ακομη τα τρωω με δουλευις?
λολ

220 χοληστερινη
Και εγώ το ίδιο KINGLUCAS με τη διαφορά ότι τώρα ξέρω και χαλάει όλη την ευχαρίστηση!!! Με 220 χοληστερίνη τι να σου ευχηθώ; Και εις...κατώτερα!!! lol :D
 
Μια και το'φερε η κουβέντα... 330!!!! :(

:acoustic: Κι είμαστε ακόμα ζωντανοιιιιιιι... :acoustic:
 
220 ειχα πριν καιρο , δεν ξερω φετος

λολ
 
Παιδες το θρεντ τραβαει τα μαλλια του.

Παμε στα γαριδακια please.
 
Καλέ μη βαράτε μια πλάκα κάναμε :cry: lol

Και για αποζημίωση αφιερωμένο το επόμενο... για να μην ξεμαλλιάζεται το θρεντ! lol

'' ...Κ αν ποτέ τ' άλλαζα πάλι φουντούνια θα παιρνα να ουμε... ''

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμήθηκα κάτι γαριδάκια, τα Lotto... Ήταν μεγάλα, πορτοκαλί κ πολύ βρωμερά :p
 
εγω απαισια και να βρωμανε θυμαμαι μονο τα cheetos μπαλινια ειχαν γευση πουρε καροτου νομιζω
 
Πρίν απο λίγες μερες είδα ενα προιον στο lidl το οποιο μου θυμυσε ενα παλιο σνακ απο πατάτα ,το ''Τι και Τι'' βέβεα το ''Τι και Τι'' είταν πολύ ανωτερο σε ποιότητα,και κακώς αναφέρθηκε στην αρχή του Τhread οτι ειταν της περιοδου 1990-1995 ,ειμαι 1000 % σύγουρος οτι ειναι παλιότερο.

Εγώ το συναντησα καπου στις αρχές του 87 αν θυμάμε καλα η τιμή του είταν 35 ή 40 δρχ.(ακριβα για την εποχή), ειναι ενα νοστιμότατο σνακ απο πατάτα ως εναλακτική(για να μην φάς πατατάκια),εκανε θραύση στο χωριο μου στα τελη της δεκαετίας του 80.

Το θυμάτε κανεις απο σάς? Και θα ειθελα να μου πειτε οποιος ξέρει εαν συνεχίζει να βγένει ακομα και σημερα(αν και χλωμό!)
 
Butterfly είπε:
Θυμήθηκα κάτι γαριδάκια, τα Lotto... Ήταν μεγάλα, πορτοκαλί κ πολύ βρωμερά :
Εμένα πάντως μου άρεσαν αυτά τα γαριδάκια και αργότερα θυμάμαι που είχαν βγει τα Lotto crunchy (πολύ τραγανά)...
 
Butterfly είπε:
Θυμήθηκα κάτι γαριδάκια, τα Lotto... Ήταν μεγάλα, πορτοκαλί κ πολύ βρωμερά :p
Εμένα πάντως μου άρεσαν τα γαριδάκια Lotto. Αργότερα είχαν βγει τα Lotto crunchy που ήταν πιο τραγανά και τα Lotto τεράστιο που ήταν πιο μεγάλα από τα κανονικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Εμένα πάντως μου άρεσαν τα γαριδάκια Lotto. Αργότερα είχαν βγει τα Lotto crunchy που ήταν πιο τραγανά και τα Lotto τεράστιο που ήταν πιο μεγάλα από τα κανονικά...
τα θυμαμαι αυτα τα lotto crunchy ειχαν πολυ πιο εντονη την γευση του τυριου ομως εχουν σταματησει εδω και αρκετα χρονια νομιζω
 
Πίσω
Μπλουζα