Κατασκευή καλωδίου για σύνδεση floppy 3" σε PC

vangel

Banned
Joined
26 Ιαν 2009
Μηνύματα
168
Αντιδράσεις
5
Για την κατασκευή θα χρειαστούμε ένα 34pin παλιό καλώδιο και θα μετατρέψουμε τον τελευταίο ακροδέκτη του σε connector για το 3" floppy του amstrad, έτσι ώστε:

1). Να δημιουργούμε εύκολα DSK images από τις 3" δισκετούλες μας στο PC.

2). Να γράφουμε μέσα σε 26sec τα DSK μας σε δισκετούλες 3".

3). Να μεταφέρουμε τις δισκέττες μας είτε σε 3.5" είτε 5 1/4 και το αντίθετο.

4). Να γλυτώσουμε τον χρόνο μεταφοράς με ένα 3.5" floppy μέσω disckit3 ή discology.

Με το καλωδιάκι αυτό και το CPCDiskXP v2.0 καταφέρνουμε τα παραπάνω σε ελάχιστο χρόνο αν έχουμε πολλές δισκέττες 3" και θέλουμε να κάνουμε images σε DSK. Επίσης με έναν controller από external usb floppy 3.5" μπορούμε να μετατρέψουμε το 3" μας σε usb και να το συνδέουμε και στο laptop μας. Το usb conversion δεν το έχω ολοκληρώσει ακόμη γιατί πρώτα πρέπει να βρω το κατάλληλο 3.5" usb floppy για καταστροφή. :p

Αφού φτιάξουμε το καλωδιάκι, συνδέουμε το 3" drive με την motherboard και ένα εξωτερικό τροφοδοτικό. Είτε τροφοδοτικό υπολογιστή, είτε τροφοδοτικό 5/12V από external hard disk τροποποιημένο. Το 3" πρέπει να είναι σε τροφοδοσία πριν ανοίξουμε τον υπολογιστή. Μπαίνουμε στο bios του Η/Υ και ρυθμίζουμε το 3" σαν Α drive 720Κ 3.5" drive. Reboot κ έτοιμο.

Με το που θα bootαρει ο H/Y στα Windows XP, το drive μας θα μας δώσει σηματάκι ότι είναι έτοιμο. Τρέχουμε το CPCDiskXP v2.0 και αρχίζουμε το κάψιμο. Αυτά. Είναι αρκετά απλό και μιας και δεν υπήρχε στο retromaniax κατασκευή με φωτό, πιστεύω ότι θα χρειαστεί. Όλα τα pins τα έχω σημειώσει. Σώστε τη φωτο και κάντε zoom. Θα τα δείτε όλα καθαρά.

Για την τροφοδοσία του 3" drive μας, μην ξεχάσουμε να αντιστρέψουμε τα 5 με 12 volts. Γνωρίζω ότι είναι παλιά πατέντα, αλλά στο inet βρήκα μόνο φωτο χωρίς λεπτομέρειες. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο όπως κ εμένα.

Επειδή δεν βρήκα 26pin female, έβαλα στη θέση του 34pin που μπορεί να κουμπώσει στο 26pin 3" floppy drive μας. :cool:

picture.php


8cfloppytopcj
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βέβαια υπάρχει το εξής ΜΗ αμελητέο πρόβλημα. Πού θα βρεί κανείς εύκολα τέτοια καλώδια. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Rygar καλωδιοταινίες σε λογική τιμή μπορούμε να βρούμε εδώ από 1,19Εuros:

http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=floppy+cable

34pinconnector.jpg


Για την κατασκευή απλά αφαιρούμε προσεκτικά το τελευταίο connector και το επαναπροσαρμόζουμε όπως στην φωτό της κατασκευής. Τα 34 pin connectors δεν είναι fixed. Αποτελούνται από 2 μέρη. Το επάνω μέρος κουμπώνει στο κάτω με 2 clips (ένα αριστερά και ένα δεξιά) (σχ 1) έτσι ώστε να κρατούν την καλωδιοταινία μέσα τους. Αν με την μύτη ενός κοπιδιού ελευθερώσουμε τα ελασματάκια και πιέσουμε ελαφριά προς τα κάτω, θα δούμε μέσα τα μεταλικά καρφάκια που κουμπώνει το κάθε καλώδιο επάνω. Αφού λοιπόν ξεκαρφώσουμε την καλωδιοταινία και κάνουμε ανακατάταξη σε αυτήν όπως στο σχέδιο της κατασκευής, ξανακαρφώνουμε σταδιακά τα καλώδια στα αντίστοιχα καρφάκια. Επανατοποθετούμε το "καπάκι" και πιέζουμε με πολύ δύναμη, πρώτα στο κέντρο και μετά στις άκρες, ώστε να μην σπάσουμε τα 2 ποδαράκια του σχήματος 1.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τo round cable επίσης για εξοικονόμηση χώρου, αλλά αυτό θέλει κάρφωμα ένα προς ένα καλώδιο κάτι το οποίο θα πάρει πολύ ώρα.

PS: Το 5 1/4 connector στην παραπάνω καλωδιοταινία μου, δεν είναι απαραίτητο αν δεν θέλουμε 5 1/4 drive στο pc μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εφτιαξα το καλωδιο αλλα τζιφος το pc δεν βλεπει το floppy.

δουλεψε σε κανενα?
 
Nαι έχει δουλέψει σε εμένα με motherboard asus. Βγάλε καμμιά φωτο να το δούμε. Αν ο connector που καταλήγει στην motherbord έχει εξογκωματάκι (3ο post σχήμα 2) ώστε να μην μπορείς να τον βάλεις ανάποδα, κόψτο με ένα κοφτάκι και βάλτον ανάποδα.

Μην ξεχνάς και το εξής: Πρώτα το τροφοδοτείς, και μετά ανοίγεις το pc σου για την πρώτη εγκατάσταση για να το δει το bios. Αν όλα είναι ok, τότε με το που θα μπει στα xp το κόκκινο φωτάκι θα σταματήσει να είναι συνέχεια αναμμένο. Πηγαίνοντας στο "my computer" θα το δεις ως 5 1/4. Με το managedsk δεν δουλεύει. Θα πρέπει να εγκαταστήσεις το CPCdiskXP v2.0.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπόψην ότι ο κονέκτορας που έχεις βάλει πιο πάνω από το Skroutz δεν είναι το παλιό φλοποκαλώδιο με κονέκτορα για 5 1/4 φλοπι, γι'αυτό λέω πού θα βρεθεί!
 
Ο floppoconnector 5 1/4 δεν χρειάζεται :p . Η σύνδεση είναι από το 3" floppy προς την υποδοχή floppy του motherbord του pc μας. Απλά δεν τον έβγαλα απ την καλωδιοταινία γιατί μπορεί να βάλω κ κανά 5 1/4 στο pc μου..

2 connectors θέλουμε. 1 για το floppy του amstrad, έναν για την motherboard.

Στην φωτο μπορεί να υπάρχει κ ο 5 1/4 connector, δεν έχει σημασία. Μπορεί στη θέση του να ήταν 3.5" connectors. Ενδεικτικά για τα pins είναι.

Θα βγάλω και φωτο για το καλωδιάκι του skroutz, για να μην μπερδευόμαστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α οκ, νόμιζα ότι πήγαινε στον edge connector στο πίσω μερος :)
 
λοιπον το καλωδιο τελικα δουλεψε αλλα

οσο αφορα τα windows kai to bios δεν το βλεπουν απο μονα τους παρα μονο οταν το επιλεγω εγω απο το bios.

Σε περιβαλλον windows (insert a disc in drive a οταν πρσπαθω να δω περιεχομενα η να κανω pc format)

λειτουργει μονο με το cpcdiscXp αλλα και παλι δεν ειχα τυχη μιας και γραφει ολο errors οταν του ζητω να γραψει ενα .dsk σε 3 δισκετα.
 
Ναι μόνο από το bios πρέπει να το ρυθμίσεις. Δεν μπορείς να formaρεις και να δεις περιεχόμενα από το "my computer". Δεν υπάρχει περίπτωση. Δουλεύει μόνο με το cpcdiskxp και από dos είναι αρκετά πιο πολύπλοκο οπότε δεν το αναφέρω καν.

Πιθανές λύσεις:

To led του drive σβήνει όταν ξεκινούν τα windows? Έκανες εγκατάσταση το FdInstall.exe του CPCDiskXP;

Αν έχεις επιλογή από το bios δοκίμασε εναλλαγή A B. Αν έχεις άλλο floppy επάνω δοκίμασε να το βγάλεις. Επίσης μην ξεχάσεις όπως είπα παραπάνω... Για την πρώτη εγκατάσταση, πρώτα το τροφοδοτείς με ένα εξωτερικό τροφοδοτικό και μετά το κοτσάρεις στην τροφοδοσία του pc.

Δοκίμασε να formάρεις μια δισκέτα με το cpcdisckxp να δεις τι θα βγάλει. Αν αργεί ή δείχνει ότι φορμάρει αλλά δεν κινείται η κεφαλή, τότε έχεις κάποιο λάθος στα pins. Τσέκαρε το pin 1 του motherboard αν καταλήγει στο pin 1 του floppy. Ο σκοπός του σχήματος (αυτά τα 1,2 στους κύκλους) είναι για να καρφωθούν τα pins εκεί που πρέπει διαφορετικά οι γειώσεις μπαίνουν ανάποδα και το drive υπολειτουργεί, άσχετα αν αναγνωρίζεται.

Επίσης τσέκαρε αν είναι όλα τα καλωδιάκια properly καρφωμένα στους connectors.

Αν καταφέρεις και γράψεις dsk στο floppy αλλά στον amstrad βγάζει error στο loading του backup σου, τότε έχεις bad sectors στην δισκέτα. Το cpcdiskxp γράφει ακριβώς το image στην δισκέτα, και αν πέσει πάνω σε bad sector, η δισκέτα είναι άχρηστη. (αν είσαι τυχερός θα φορτώσει με ένα απλό ignore).

Το dsk για να περάσει κατευθείαν στην 3" πρέπει η δισκέτα να είναι τσεκαρισμένη και καθαρή από bad sectors, καθώς το cpcdiskxp δεν καταλαβαίνει από bad sectors και επαναφορμάρει τη δισκέτα χωρίς έλεγχο. Κάνει δηλαδή κάτι σαν fast format του discology και δεν διορθώνει.

Ελπίζω όλα τα παραπάνω να σε βοηθήσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το led αναβει μονο στο boot up και σβηνει.

τον low level driver τον εχω εγκαταστησει.

η δισκετα ειναι bad sector free.

το cpcdiskxp κανει format kanonika αλλα οταν γραφω ενα αρχειο τοτε εχω μονο errors και κανει πολυ ωρα περιπου 2 λεπτα.

σχετικα με τα pins 1 και 2 εισαι σιγουρος οτι μπαινουν στα αντιστοιχα 1 και 2 του cpc

γιατι σε ενα παλιο schematic που βρηκα τα εχει inverted?

ευχαριστω για την βοηθεια σου
 
Tα pins τα έχω τοποθετήσει όπως στο σχεδιάκι και μου δουλεύει κανονικά.

Αν κάνει format μέσα στα 26secs, το καλώδιο είναι οκ.

Επίσης κάνε ένα verify την δισκετούλα με το disckit3 του cp/m αν και θα σου πρότεινα το mark error.

Εν τω μεταξύ θα κοιτάξω και μια το δικό μου να σου πω πως ακριβώς το βλέπει στο my computer και πως το έχω ρυθμίσει στο bios.

Θα επανέλθω σύντομα. Δεν θα γίνει το δικό του :p

EDIT Λοιπόν στο bios το έχω ώς 1.44 3.5" και στο my computer το βλέπει ως 3.5".

Διάβασα κάπου ότι σε πιο παλιά μηχανήματα πρέπει να το δηλώσεις ως 360KB 5 1/4.

Στο δικό μου htpc δουλεύει πάντως κανονικότατα, όπως είναι στο σχέδιο, και δηλωμένο στο bios ως 3.5" 1.44.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NDYP8wp6VL4]YouTube - 3 inch to pc GRM
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και για όσους δεν τους βολεύει το σχέδιο της αρχικής φωτό:

Από motherboard προς floppy 3"

------------------------------

motherboard floppy

7 1

8 2

9 3

10 8

11 7

12 6

13 5

14 4

17 9

18 10

19 11

20 12

21 13

22 14

23 15

24 16

25 17

26 18

27 19

28 20

29 21

30 22

31 23

32 24

33 25

34 26

Από floppy προς motherboard

----------------------------

floppy motherboard

1 7

2 8

3 9

4 14

5 13

6 12

7 11

8 10

9 17

10 18

11 19

12 20

13 21

14 22

15 23

16 24

17 25

18 26

19 27

20 28

21 29

22 30

23 31

24 32

25 33

26 34
 
Καλησπέρα σε όλους.

Μπορεί κάποιος να μου κατασκευάσει ένα τέτοιο καλώδιο.

Με το αζημίωτο βέβαια.

Ευχαριστώ.
 
Πίσω
Μπλουζα