Κατασκευή Arcade Controller

Ο Κινέζος ακόμη δε μου έστειλε τα κουμπιά. Ήταν να έρθουν στις 17 Μαρτίου αλλά τίποτα.

Τώρα πήρα 28mm τρυπάνι φτερού και ταιριάζει γάντι με το ένα button που έχω. Ελπίζω να είναι και τα άλλα στο ίδιο μέγεθος. Αν είχα τα κουμπιά θα είχα αρχίσει την κατασκευή. Προς το παρόν περιμένουμε...
 
Περίμενε, εγώ έλαβα από Κίνα ένα μικρό δέμα μετά από δυο μήνες με τα αθάνατα ελτά. Για ένα άλλο έχουν περάσει τρεις μήνες και ακόμη περιμένω.
 
telonio είπε:
Περίμενε, εγώ έλαβα από Κίνα ένα μικρό δέμα μετά από δυο μήνες με τα αθάνατα ελτά. Για ένα άλλο έχουν περάσει τρεις μήνες και ακόμη περιμένω.
Και να φανταστείς το tracking no. δείχνει ότι είναι στην Αθήνα από τις 17 Μαρτίου. Δηλαδή ο Κινέζος τα έστειλε στο τσακ-μπαμ από τις 10/3 και σε μια βδομάδα ήταν Αθήνα. 4 ώρες δρόμο μας χωρίζουν από την πρωτεύουσα. Τι να πω. Όπως είπες αθάνατα ΕΛΤΑ.

Στην ουσία αυτά περιμένω για να φτιάξω την κατασκευή. Έκανα και κάποιες δοκιμές με το μοχλό και το κουμπί που έχω στη διάθεσή μου.

Τελικά με βολεύει περισσότερο ο μοχλός στα δεξιά, δεν ξέρω γιατί. ScreenHunter_100 Apr. 08 13.10.jpg

EDIT:

Λοιπόν έκανα τις συνδέσεις μου, πήγα στον πίνακα ελέγχου και λειτουργεί κανονικά ο μοχλός. Οι 8 κατευθύνσεις και το 1 κουμπί που έχω. Όμως όταν πάω στα mame να ορίσω τον μοχλό, δεν αναγνωρίζεται. Πάω να θέσω μια κατεύθυνση ή το κουμπί, αλλά δεν ανταποκρίνεται. Όμως στον πίνακα ελέγχου λειτουργεί κανονικά. Πίσω ο encoder έχει 2 λαμπάκια. Πράσινο και κόκκινο. Όταν το συνδέω ανάβει μόνο το κόκκινο. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?
20170408_141446.jpg


EDIT 2:

Ο μοχλός παίζει και ανταποκρίνεται μια χαρά σε άλλο παιχνίδι που δοκίμασα στο pc, καθώς και στο retropie. Οπότε κάτι παίζει με τα mame στο pc.

EDIT 3:

Όπως ήταν αναμενόμενο ήταν ρύθμιση μέσα από τα mame. Πάντα έπαιζα τα mame με πληκτρολόγιο και δεν είχε χρειαστεί να βάλω μοχλό. Όλα οκ.

Κοινώς τώρα περιμένω μόνο τον Κινέζο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Joysticks δοκιμασμένα, περασμένα από στίβο μάχης και γνήσια sanwa ή seimitsu και με το ανάλογο ελατήριο σκληρότητας ανάλογα το γούστο, τέλος.
Επαναφέρω το συγκεκριμένο ποστ για να πω ότι η αίσθηση του generic μοχλού που πήρα είναι μέτρια. Καλή ανταπόκριση έχει, αυτό όμως που με χαλάει κάπως είναι ότι είναι πολύ μαλακός στην κίνηση. Ή αλλιώς χαλαρός. Να φανταστώ σε αυτούς τους μοχλούς δε μπορούμε να ρυθμίσουμε τη σκληρότητα στην κίνηση.
 
Βασικά η αίσθηση οφείλεται στη σκληρότητα του ελατηρίου που είναι περιμετρικά του μοχλού (στο κάτω μέρος). Στα επώνυμα joystick αλλάζει το ελατήριο, μπορεί και στο δικό σου δεν ξέρω.
 
Όπως είχα αναφέρει στην αρχή, έχω σκοπό να φτιάξω έναν ακομη arcade controller. Ο zero delay encoder νομίζω ειναι μια χαρά. Κουμπιά αυτή τη φορά ίσως επιλέξω αυτού του τύπου (ίσως) http://www.ebay.com/itm/Japan-Sanwa-Mix-Push-Buttons-Black-Orange-Color-X-6-pcs-Video-Game-Arcade-Parts-/172116723022?hash=item2812f4c54e:g:3kQAAOSw42JWEqLx

Έχει κανείς άποψη γι αυτά τα κουμπάκια;

Τώρα για joystick θα επενδύσω σε Sanwa ή seimitsu. Τείνω προς τον δεύτερο γιατί λίγο που είδα σε βίντεο, φαινεται πιο σφιχτός και το dead zone πιο μικρό. Έχει κανείς εμπειρία από αυτούς τους 2 να πει μερικά πράγματα;
 
Επιτέλους μου έστειλε ο Κινεζος τα κουμπιά. Μέσα στην εβδομάδα θα τον έχω τελειώσει. Λέτε να ισχύει "το καλό πράγμα αργεί"?
 
Πίσω
Μπλουζα