Κατασκευή Barrel of Kong Cocktail Cab

bastef2

RetroWannaBe
Joined
19 Ιαν 2010
Μηνύματα
86
Αντιδράσεις
25
Κατασκευή Barrel of KongCocktail Cab

 




Γεια χαρά σε όλους τους λάτρεις τον Arcade καμπίνων, εδώ και λίγες μέρες έχω ξεκινήσει την κατασκευή μιας καμπίνας τύπου Barrel of Kong Cocktail Cab.

Προβολή συνημμένου 87676

Την κεντρική ιδέα την έχω πάρει από εδώ http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=131202.0;all

αλλά έχω σχεδιάσει μερικές αλλαγές που πιστεύω ότι θα το βελτιώσουν και θα το ομορφύνουν κατά πολύ.

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στην περισυλλογή όλων τον εξαρτημάτων και μερών που χρειάζονται για την κατασκευή του, έχω αγοράσει ήδη το βαρέλι που περιμένει τις εργασίες για την μετατροπή του σε Cocktail Cab.

Προβολή συνημμένου 87677

Προβολή συνημμένου 87678

Περιμένω να παραλάβω όλα τα υλικά που χρειάζονται, π.χ χειριστήρια κουμπιά κάρτες ενισχυτή ήχου κ.λ.π.

Όταν θα έρθουν θα ξεκινήσω ουσιαστικά την κατασκευή του project και θα παραθέσω τα βήματα της κατασκευής με τις ανάλογες φωτογραφίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aναμενουμε με ανυπομονησια!
 
Και όχι μόνο! :D

Και τα παρελκόμενα / παρασκήνια θέλουμε, ε! :D Φωτός, σχόλια, δυσκολίες, hints 'n' tips κτλ!

Καλή δύναμη - το project τα σπάει!!!
 
Μεγαλε! Γέμισε και με μπύρα το υπόλοιπο βαρέλι, έτσι για να έχει σταθερότητα βρε! Ποιός θα την πιει αλλωστε, ειδικά όταν παίζει παιχνίδι. :D :D
 
Rygar είπε:
(...) Ποιός θα την πιει αλλωστε, ειδικά όταν παίζει παιχνίδι. :D :D
Λανθάνεις, Ρηγανάκο! :p

Γεμάτο με μπύρα και ένα σωληνάκι κατευθείαν στο στόμα! :biglaugh:

(πλάκα με κάνεις που δε μπορείς να πιεις μπύρα ενώ παίζεις! :p Εδώ, παιδί μου, όταν κάπνιζα, έστριβα τσιγάρο με ένα χέρι! :p )
 
Μπράβο φίλε. Θέλω πολύ να δω το αποτέλεσμα. Το επόμενο βήμα είναι μια καμπίνα του Tehkan σε σχήμα μπάλας!!
 
Φανταστικό! Μερικοί άνθρωποι έχουν πολύ φαντασία :)
 
Γεια χαρά και πάλι από εμένα, λόγο φόρτου εργασίας άργησα να ξεκινήσω την κατασκευή του project και τώρα μετά από καιρό αναμονής ξεκινάω επιτέλους την κατασκευή.

Σήμερα ξεκίνησα με την αφαίρεση στο επάνω καπάκι του βαρελιού ώστε να μπορέσουν να γίνουν οι εργασίες τις επόμενες ημέρες, βάζω μερικές φωτογραφίες για το πώς είναι το βαρέλι σε αυτό το βήμα και σιγά σιγά θα παραθέτω όλα τα στάδια κατασκευής.

DSC01432.JPG

αυτά προς το παρόν, σε λίγες μέρες που θα το έχω προχωρήσει θα ανεβάσω περισσότερες φωτογραφίες.

DSC01430.JPG

DSC01431.JPG
 
Ωραιος φιλε bastef.

Μπορεις να πεις περιπου διαστασεις?

Επισης, ποσο το πηρες το βαρελι κι απο που?
 
Φίλε viking4a οι διαστάσεις του βαρελιού είναι 96Χ67 όσο για τα άλλα σου έχω στείλει πμ.
 
To project τελικά έχει αρχίσει να παίρνει μορφή, τις τελευταίες μέρες προχώρησε αρκετά, έφτιαξα την κεντρική βάση που εκεί μπαίνουν σχεδόν όλα μόνιτορ,pcb,χειριστήρια, κουμπιά, κ.λ.π ανεβάζω τα βήματα και τις φωτογραφίες από τα μέχρι τώρα βήματα.

Εδώ είναι η κατασκευή της βάσης.

DSC01440.JPG

Εδώ έχω κόψει το βαρέλι για να τοποθετηθεί η βάση.

DSC01449.JPG

Μέσα στο βαρέλι είναι και ο Τόμμυ. :)

Εδώ τοποθέτησα τσέρκια στήριξης για να γίνει ποιο σταθερή η κατασκευή.

DSC01453.JPG

και εδώ είναι με τοποθετημένη την βάση και το μόνιτορ.

DSC01443.JPG

DSC01434.JPG

DSC01435.JPG

DSC01436.JPG

DSC01437.JPG

DSC01438.JPG

DSC01444.JPG

DSC01445.JPG

DSC01447.JPG

DSC01448.JPG

DSC01451.JPG

DSC01452.JPG

DSC01441.JPG

DSC01442.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απαικτος φιλε! Εξαιρετικη ακριβεια, τα ξυλα φαινονται να καθονται καλα.

Clean work που λενε και οι "φιλοι" μας οι ξενοι! :p
 
Το σκυλακι σου ολα τα λεφτα, το κλου της φωτογραφησης!! Χαχα!!

Εξηγουσα τωρα στην γυναικα μου τι ειναι αυτο, τι φτιαχνεις και γιατι λεγεται κοκτέιλ ηλεκτρονικο, οτι βαζουμε πανω μπυρες, τασακια κτλ και της αρεσε, ενθουσιαστηκε, ενω ηταν αδιαφορη στην αρχη.. (οχι, δεν ειναι αλκοολικη)!! Χαχα!! :p

Καλη δουλεια, συνεχισε ετσι, απροσκοπτα και με παθος, κι εμεις παντα νοερα μαζι σου..!! ;)
 
Ευχαριστώ πολύ παιδια, σε λίγες μέρες θα ανεβάσω και νέες φωτογραφίες.
 
Γεια χαρά και πάλι, τα στάδια κατασκευής σιγά σιγά ολοκληρώνονται και ανεβάζω μερικές φωτογραφίες.

Εδώ κόβω τα σίδερα που στηρίζουν το βαρέλι για να περάσει η βάση της οθόνης και τον χειριστηρίων

1.jpg

μετά το κόψιμο στα σιδερένια τσέρκια του βαρελιού για να βελτιώσω την σταθερότητα του βαρελιού έβαλα μια σειρά από πριτσίνια

3.jpg

2.jpg

Εδώ φαίνεται και ο κερματοδέκτης που έβαλα για να δείχνει ακόμα ποιο ρετρό

4.jpg

και εδώ φαίνονται τα κλίπς που έβαλα για να κρατάνε το μόνιτορ σταθερό (είναι τα πορτοκαλί που φαίνονται στην φωτογραφία).

DSC01463.jpg
 
Φιλαρακι εισαι αρχοντας οτι αλλο και να πω θα ειναι πολυ λιγο :thumbup:
 
Εδώ είναι τα αυτοκόλλητα με το Barrel Top Art Work και τα 2 Control Panel που θα μπούνε στο βαρέλι.

GORILLA ART.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλεπω προοδο στο Βαρελακι και το Art Work πολυ ωραιο! Περιμενουμε την συνεχεια.
 
Με έχεις κάνει να ψάχνω για βαρέλι!

Πολύ ωραίο bastef2
 
Πίσω
Μπλουζα