Κατασκευή Bartop arcade emulator

bastef2

RetroWannaBe
Joined
19 Ιαν 2010
Μηνύματα
86
Αντιδράσεις
25
Γεια σας παιδιά και από εμένα , μετά από αρκετές μέρες σκέψης σήμερα ξεκίνησα να κατασκευάζω και την δική μου καμπίνα, αυτή την στιγμή είμαι στο εύκολο κομμάτι για εμένα στην κατασκευή του ξύλινου μέρους, και λέω εύκολο γιατί είμαι ξυλουργός.

DSC00693.JPG.html


picture.php


Αυτή είναι η πρώτη φώτο που ανεβάζω, σύντομα πιστεύω να ανεβάσω και άλλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλωσήρθες. Καλύτερα να ανεβάσεις τη φωτογραφία σου σε ενα άλμπουμ στο προφίλ σου εδώ μεσα για να την έχεις μόνιμα. Οπως και τις μελλοντικές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημερα Bastef2 και καλως ορισες, την φωτογραφια μπορεις να την βαλεις στο προφιλ σου φτιαχνοντας ενα αλμπουμ για να δουμε το εργο σου,γιατι το rapidshare δεν την εμφανιζει

edit: Rygar ταυτοχρονα τα ειπαμε :D
 
Το έκανα παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια.
 
καλη αρχη! αντε να δουμε ποτε θα αρχισω και εγω!
 
Παιδιά αισίως έφτασα εδώ, άλλα τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντυπωσιακο!! κουραγιο και ορεξη θελει, αλλα το αποτελεσμα μετραει!
 
ίσα ίσα τωρα ειναι τα εύκολα! Αν ξέρεις να βάζεις ενα καλώδιο σε ντουι με βιδακι τελειωσες. Αυτο ειναι ολο.
 
masbass είπε:
ίσα ίσα τωρα ειναι τα εύκολα! Αν ξέρεις να βάζεις ενα καλώδιο σε ντουι με βιδακι τελειωσες. Αυτο ειναι ολο.
Θα συμφωνήσω με το παραπάνω. Το κουτί είναι το δυσκολότερο μέρος. Πλακέτες, κουμπιά, κλπ είναι το πιο εύκολο.

Τελειώνω ένα arcade stick σε ξύλινο κουτί, και μου βγήκε το λάδι να το φέρω στα ίσα του με τα δικά μου εργαλεία.

Καλή επιτυχία και αναμένουμε φωτό...
 
Δύσκολο γιατί πρέπει να βρω και να παραγγείλω αρκετά πράγματα.

Σας ευχαριστώ πάντως και σύντομα θα βάλω νέες Φώτο
 
bastef2 είπε:
Δύσκολο γιατί πρέπει να βρω και να παραγγείλω αρκετά πράγματα.Σας ευχαριστώ πάντως και σύντομα θα βάλω νέες Φώτο
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, το δύσκολο είναι αυτό που έκανες...τα υπόλοιπα δεν είναι τίποτα.

Αν έφτιαχνες καμπίνα κανονικού μεγέθους θα ήταν λίγο ζόρι, αλλά με το minicab όλα είναι πιο εύκολα και πιο φθηνά, καθώς όλα τα parts είναι σύγχρονα και δεν χρειάζεσαι ακριβούς μετατροπής σήματος για την οθόνη ;)

πλάκα πλάκα αν μου κάνεις δώρο ένα κομπλέ case ...σου κάνω δώρο το μοντάρισμα του μηχανήματος χεχε... ;)
 
Plink είπε:
πλάκα πλάκα αν μου κάνεις δώρο ένα κομπλέ case ...σου κάνω δώρο το μοντάρισμα του μηχανήματος χεχε... ;)
Και που είναι η χαρά της δημιουργίας. Αν δεν το φτιάξεις όλο μόνος σου, να το καμαρώνεις σαν παιδί σου δεν έχει νόημα.
 
Φίλε Plink δεν είναι καθόλου πρόβλημα για εμένα να σου φτιάξω το case το θεωρό κάτι πολύ απλό μια και είμαι της δουλειάς… αν το θές πραγματικά στείλε μου PM.
 
vorlon είπε:
Και που είναι η χαρά της δημιουργίας. Αν δεν το φτιάξεις όλο μόνος σου, να το καμαρώνεις σαν παιδί σου δεν έχει νόημα.
Όταν δεν έχεις χρόνο για πέταμα και δεν έχεις γνώσεις για ένα αντικείμενο....μπορείς να συμβιβάσεις τη χαρά τη δημιουργίας...γιατί διαφορετικά είναι πολύ εύκολο να καταλήξεις να έχεις επί αρκετούς μήνες ένα ατέλειωτο κουφάρι από καμπίνα χωρίς να μπορείς να το απολαύσεις.

Ο καθένας δημιουργεί στον τομέα του...

Ο φίλος ασχολείται με ξυλουργική και δημιουργεί εκεί...και από εκεί παίρνει ευχαρίστηση.

Εγώ αντίστοιχα..παίρνω ευχαρίστηση από το να παλεύω με καλώδια...

Αν προσπαθήσω να δουλέψω σε κάτι που δεν το ξέρω και έχω αρκετό διαθέσιμο χρόνο για να ασχοληθώ...φοβάμαι πως το μόνο που θα καταφέρω είναι να μου σπάσουν τα νεύρα....

Πάντως...ή πρότασή μου ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου...καμπίνα έχω άλλωστε...

αν και η αλήθεια είναι ότι πάντα με έψηνε και η ιδέα ενός μονταρισμένου minicab πιο ευέλικτου από ότι η καμπίνα...αλλά πάντα με απωθούσε η ιδέα της κατασκευής του case....
 
Μπραβο στον φιλο καλη αρχη και καλο αποτελεσμα.

Επειτρεψτε μου να διαφωνησω σε αυτο που λετε οτι τα δυσκολα τελειωσαν.

Και εγω το ιδιο ελεγα αλλα δεν ειναι ετσι.

Δεν ειμαι ξυλουργος αλλα ηλεκτρολογος.

Νομιζα οτι μολις φτιαξω το κουτι ολα θα ειναι παιχνιδι.

Ελα μου ντε που εκανα λαθος.Η καλωδιωση οντως δεν ειναι πολυ δυσκολη απλα ειναι λιγο κουραστικη διοτι ειναι μονοτονη και αρκετα χρονοβορα.

Η πιο μεγαλη δυσκολια για εμενα ηταν οτι ειχε να κανει με το θεμα χωρου ο οποιος σε αυτο το case ειναι υπερβολικα περιορισμενος.

Αν το ειχα συνειδητοποιησει πριν ξεκινησω να φτιαχνω το case πιστεψτε με θα εφτιαχνα μια μεγαλη καμπινα γιατι πραγματικα η μικρη ειναι σπαζοκεφαλια.

Το πιο δυσκολο πραγμα που συναντησα καθολη την κατασκευη ηταν πως στο καλο θα καταφερω να κεντραρω την οθονη μεσα στο case απολυτα στους οξονες z,y,x.

Ακουγετε ευκολο αλλα δεν ειναι καθολου. Δεν το ειχα σκεφτει οτι θα ειναι τοσο δυσκολο διοτι λογο του μικρου χωρου και μια μοιρα λαθος καπου να κανεις το μονιτορ φαινεται θεοστραβο και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην κλεινει ουτε καν η καμπινα απο πισω.

Φιλε και παλι καλο κουραγιο, μην εκνευριζεσαι κατα την κατασκευη (εγω σε μια δοση ημουν ετοιμος να την σπασω) κανε την σιγα σιγα για τελειο αποτελεσμα και ευχομαι να την χαρεις με ολους τους κολλητους
 
Καλησπέρα φίλε dkssprs και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, και θέλω να σε συγχαρώ και εσένα για την δουλειά που έχεις κάνει, ήταν μία από τις αφορμές που με έκαναν να ξεκινήσω την κατασκευή αυτή...

πάντως και εγώ δεν είμαι άσχετος στα ηλεκτρονικά αλλά γνωρίζω πάντα πως τέτοια εγχειρήματα κρύβουν αρκετές κρυφές δυσκολίες.
 
Γεια σας παιδιά και πάλι από εμένα...

Ανέβασα μερικές Φώτο γιατί το μωρό μου άρχισε να παίρνει μορφή...

picture.php
[/img]

picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελειο, μονο πες μου οτι δεν εχεις κολλησει το μπροστα πανελ εκει που θα μπουν τα κουμπια (πιθανοτατα οχι, ακομα δεν εχεις ανοιξει καν τρυπες). Αφου ανοιξεις τρυπες, κανεις φινιρισμα με μπογια η αυτοκολλητο, καλυτερα βρες μια λυση που να μπορεις ευκολα να το σηκωσεις απο τη θεση του για να μπορεσεις ν'αλλαξεις καποιο switch αν χαλασει.
 
Φίλε masbass αν παρατηρήσεις στην τελευταία Φώτο πού φαίνεται η κάτω πλευρά, θα δεις ότι το μεταλλικό μέρος το έχω κάνει χωνευτό και βγαίνει πανεύκολα...
 
Πίσω
Μπλουζα