Κατασκευή bartop

Alexanderthegr8

RetroN00b
Joined
25 Μάρ 2014
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σας ,

Ύστερα από αρκετό διάβασμα εδώ αλλά και γενικά αποφάσισα να ξεκινήσω την δική μου κατασκευή.

Προβολή συνημμένου 103893

Η αρχική μου σκέψη ήταν να κάνω σαν την παραπάνω φώτο.

Θα σας ενημερώσω με φωτογραφίες για τα βήματα που κάνω.

Εδώ θα σας παραθέσω τι υλικά έχω.

Προβολή συνημμένου 103894 joypad έτοιμο και με τα καλώδια του επάνω ( το είχα ετοιμάσει για άλλη κατασκευή )

Προβολή συνημμένου 103895Προβολή συνημμένου 103896Προβολή συνημμένου 103897Προβολή συνημμένου 103898Προβολή συνημμένου 103899

το σύστημα θα αποτελείτε από core duo 2,6 με 8giga ddr2 , hard disk 320gb+500gb 620w τροφοδοτικό και 1 gb κάρτα γραφικών.

Προβολή συνημμένου 103900Προβολή συνημμένου 103901Προβολή συνημμένου 103902

από το σχέδιο στο κόψιμο των ξύλων mdf 12mm ( σε ξυλουργό έδωσα τα 2 πλαϊνά ώστε να μου τα κόψει )

Προβολή συνημμένου 103903Προβολή συνημμένου 103904Προβολή συνημμένου 103905Προβολή συνημμένου 103906Προβολή συνημμένου 103907

τα πρώτα βήματα της κατασκευής.

Δοκίμασα αν δουλεύει .

Προβολή συνημμένου 103910Προβολή συνημμένου 103909Προβολή συνημμένου 103908

Αυτά τα μπουτόν έχω για αρχή . Σίγουρα θα προχωρήσω σε αγορά φωτιζόμενων μπουτόν.
 
Αρκετα δυνατο μηχανημα θα βαλεις μεσα για τα Δεδομενα του Mame! Καλη αρχη λοιπον.

update: τι καλη αρχη, βλεπω εχεις προχωρησει αρκετα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
IMG_0576.jpg

το χρώμα και ο το υπόστρωμα και γωνίες.

edit : ενώ βλέπω οκ τις φώτος ( ίσιες δηλαδή ) όταν τις ανεβάζω μου τις εμφανίζει ανάποδα .

IMG_0574.jpg

IMG_0575.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια που το ειδαμε και μια που το ειδαμε σχεδον τελειωμενο... :D

Καλοπαιχτο!

Ανεβαζε τις φωτογραφιες σωστα...μερικες ειναι αναποδα...
 
Ναι θα είναι δυνατό γιατί θα βάλω μέσα εκτός απο mame και άλλα emulator.

Ajax87 είπε:
Αρκετα δυνατο μηχανημα θα βαλεις μεσα για τα Δεδομενα του Mame! Καλη αρχη λοιπον.
Είδες ένα πολύ γρήγορο θέμα :)

Περίπου 1 μήνα μου πήρε μέχρι τώρα αλλά χωρίς φουλ εργασία επάνω του.

Κυρίως ΣΚ μπορώ να κάνω δουλειά και αυτό 4 ώρες το πολύ στο σύνολο του κάθε ΣΚ.

pardalotzatziki είπε:
Μια που το ειδαμε και μια που το ειδαμε σχεδον τελειωμενο... :D
Καλοπαιχτο!
IMG_0583.jpg

εδώ έχω έτοιμα και τα 3 τεμ πλέξι γκλάς.

μαζί με φωτισμό led στην μαρκίζα.

IMG_0590.jpg

τα ηχεία usb και η κατασκευή προχωράει.

έχω ετοιμάσει την βάση των joy & μπουτόν και έχω βάψει 2 στρώσεις τα ξύλα για να δεχτεί την μπογιά μετά.

IMG_0593.jpg

Κάπου εδώ τελειώνουν και οι φώτος για την ώρα.

Χθες έκανα μια στρώση με μπογιά. Σήμερα όμως δεν πρόσεξα και δεν είχε στεγνώσει καλά με αποτέλεσμα να κάνω τα πλαινά άστα να πάνε.

Έκανα ένα χέρι ακόμα μήπως και διορθωθεί αλλα χλωμό.

Στην ουσία έκανε σαν ζάρες η μπογιά.

Λέω το Σάββατο να το τρίψω και μετά να το ξανά βάψω αλλά δεν ξέρω πως θα γίνει.

για πείτε γνώμες...

Η οθόνη είναι 20" LG . Δεν είχε υποδοχές για να την βιδώσω και έτσι έκανα βάση δική μου που φωλιάζει μια χαρά.

IMG_0577.jpg

IMG_0578.jpg

IMG_0585.jpg

IMG_0589.jpg

IMG_0591.jpg

IMG_0592.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alexanderthegr8 είπε:
Λέω το Σάββατο να το τρίψω και μετά να το ξανά βάψω αλλά δεν ξέρω πως θα γίνει.

για πείτε γνώμες...
Αν το τριψεις καλα να γινει λειο μια χαρα θα γινει...

Αλλα μην τριψεις μεχρι ξυλο, ας μεινει και λιγο χρωμα δεν πειραζει. Απλα να γινει λειο το σημειο που εχει ζαρες και με το χερι να καταλαβαινεις ολη την επιφανεια το ιδιο.

Μπορεις επισης μετα να ριξεις λιγο χρωμα εκει που ηταν οι ζαρες, να το αφησεις να στεγνωσει και μετα να το ξανατριψεις για να γινει λειο.

Ετσι οταν θα ριχνεις τα νεα χερια με χρωμα δεν θα εχεις "τρυπες" που θα φαινεται το ξυλο απο κατω. Οι "τρυπες" μπορει να σε αναγκασουν να ριξεις πολλα χερια για να μην φαινονται.
 
σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Θα σας ενημερώσω αν το "έσπασα" ή όχι χαχαχχαχ

Επίσης θα βάλω και http://www.ebay.com/itm/Car-Chrome-Styling-Strip-Trim-Moulding-Detail-10m-12mm-/170548838238?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27b580bf5e

και τα νέα μου μπουτόν λογικά θα είναι αυτά : http://www.ebay.co.uk/itm/271448594350

ή αυτά http://www.arcadeworlduk.com/products/arcade-world-uk-ultimate-illuminated-button.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alexanderthegr8 είπε:
σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Θα σας ενημερώσω αν το "έσπασα" ή όχι χαχαχχαχ
Επίσης θα βάλω και http://www.ebay.com/itm/Car-Chrome-Styling-Strip-Trim-Moulding-Detail-10m-12mm-/170548838238?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27b580bf5e
Σιγα...το πολυ να παιδευτεις στο τριψιμο :D

Αυτη η ταινια ειναι πλαστικη;
 
Στο artwork τελικά αποφάσισες, θα έχεις το Bobble Bubble δηλαδή? Καλά τελειώματα.
 
Όχι δεν αποφάσισα ακόμα. Σίγουρα θα είναι σε λευκό γυαλιστερό χρώμα όλο η κατασκευή και ενδεχομένως να μπούνε στοιχεία bobble.
 
Πάντως φίλε μου, αν κάνεις το artwork όπως στη φωτό που έχεις με Bobble Bubble θα φαίνεται πολύ όμορφο!!!
 
Ωραιως φιλε μου αντε να το τελειωσεις να τη λιωσεις στο παιξιμο!
 
IMG_0611.jpg

Σχεδόν έτοιμο . Έκανα κάποια test και πάει καλά. Θέλει διορθώσεις αλλά για πρώτη φορά καλά νομίζω είναι.

Μια ερώτηση τώρα όμως .

Τα συρτάρια απο κάτω θα τα βγάλω και θα βάλω νέο γραφείο που δεν θέλω να το βάλω επάνω.

Υπάρχουν 2 σκέψεις : 1. να κάνω μια βάση απο κάτω και να γίνει σαν νανάκι 2. Να κάνω νανάκι σε αυτές τις διαστάσεις κοντά. Δηλαδή 160cm ύψος , 60cm πλάτος και 50cm βάθος.

Για πείτε γνώμες?

IMG_0609.jpg

IMG_0621.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρά είναι η καμπινούλα σου.

Τώρα για αυτό που ρωτάς. Το να κάνεις νανάκι από την αρχή πάει χαμένος ο κόπος σου για ότι έκανες μέχρι τώρα.

Κάνε μια βάση και ένωσε την καμπίνα σου σε αυτήν. Με ένα καλό στοκάρισμα και ένα καλό αυτοκόλλητο / artwork στο πλάι θα φαίνεται ενιαίο. Σαν νανάκι :)
 
Θα είναι όμως ωραίο? εμένα αυτό με ενδιαφέρει. Ο κόπος ναι είναι ένα θέμα αλλά λόγω ότι πάλι και σε αυτό θα έκανα μικροαλλαγές.

IMG_0634.jpg έτσι είναι στο πλάι. Αν βάλω βάση νομίζω θα είναι χάλια.

Απλά τα νανάκια έχουν πολύ βάθος λόγω ότι έβαζαν τις τηλεοράσεις με τον μεγάλο καθοδικό σωλήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η "βάση" σου θα έχει και "πλάτη" ώστε στις συνολικές διαστάσεις της (με τη συγχώνευση του bartop) να μοιάζει με νανάκι.

Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα :)
 
τελικά μπαίνω σε νέα κατασκευή σε νανάκι :) . Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Στόκος και μπογιά ή στόκος και σπρέι? . Στο bartop έβαλα στόκο και μπογιά και μπορεί να γδαρθεί εύκολα το χρώμα :(
 
Alexanderthegr8 είπε:
έβαλα στόκο και μπογιά και μπορεί να γδαρθεί εύκολα το χρώμα :(
Βαλε βερνικι....2 χερια...

Με δοκιμη καπου αλλου μην σου χαλασει το χρωμα.

Ή πηγαινε σε εναν επιπλά να το ριξει. Και θα γυαλιζει... ;)
 
Βερνίκη επάνω απο την μπογιά?

Ξεκινάω νέα κατασκευή σε νανάκι.

Περιμένω ipac και φωτειζόμενα μπουτόν .
 
Πίσω
Μπλουζα