Καψουρόσκονη

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Δε θυμάμαι αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά έφαγα ένα φλας και θέτω το θέμα.

Θυμάστε στη δεκαετία του 80', πολλά μαγαζιά που πουλάγανε "τρυκ/φάρσες" (ή και πάγκους σε πανηγύρια) , πουλάγανε "καψουρόσκονη" ;

Είχε κανείς αγοράσει ;

Άραγε, από τι αποτελείτο ;

"Έπιανε" ;
 
Δεν την έχω ξανακούσει!

Χρήσιμο, πάντως, στην εφηβεία ειδικά που ερωτεύεσαι εκείνον/εκείνη που δε σε θέλει :( !

Μου θυμίζει τη ρετροταινία "Θαλασσιές Χάντρες" όπου η Καραγιάννη έρωτεύεται τον Βουτσά, ο οποίος με τη σειρά του γλυκοκοιτάζει τη Λάσκαρη!

Σε ρετρό έκδοση ξέρω μόνο σχετικό τραγούδι του Καφάση!

Σε νέα έκδοση κυκλοφορεί spray φερορμονων-δεν είναι παιχνίδι όμως!

Σε όποιον έχει ξεμείνει υλικό πάντως, παρακαλώ να μας στείλει κάνα σακούλι, ώστε να είμαστε προετοιμασμένοι για κάθε ενδεχόμενη γεροντοκαψούρα!!! :D
 
η φαγουροσκονη μια φορα επιανε...
 
Η μόνη 100% εγγυημένη λύση ήταν οι παγκοσμίου φήμης σταγόνες Jullieta και Romeo...Φοβερή η βραδυνή telemarketing διαφήμιση στα "γνωστά" κανάλια :D
 
Εγώ ξέρω για φαγουρόσκονη. Το είχε μαγαζί με τρυκ όπως και τη τσίχλα παγίδα (άουτς) κ.α.
 
Δεν εχω ιδεα τι ηταν η καψουροσκονη και οι σταγονες και, εκτος αν ηταν καραμπινάτη απατη, αναρρωτιεμαι με ποια αρχη (υποτιθεται οτι) "δουλευαν".

Μεγαλωνοντας εμαθα οτι παιζουν καποια πραγματα με τις φερομονες και οντως εχουν καταφερει να τις απομονωσουν, αλλα και οτι επιδρουν καπως στις γυναικες που τις μυριζουν (δεν ξερω πως και κατα ποσο), αλλα αμφιβαλλω να ηταν τοσο χαι-τεκ οι κατασκευαστες της καψουροσκονης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο! Καλά, πως το θυμηθήκατε αυτό; Η καψουρόσκονη έδινε κι έπαιρνε στο σχολείο αλλα τελικά μάλλον κανένας δεν είχε αγοράσει, ήταν μόνο λόγια. Κάτι σαν τα φαντάσματα που όλοι μιλάμε γι'αυτά αλλα κανένας ποτέ δεν έχει δεί! :animlaugh:
 
Και ο Καφάσης ,έψαχνε...

 
δεν γνωριζω την...καψουρόσκονη...έριχνες σε κάποιον/καποια και μετα αυτός/αυτη σε...ερωτευόταν;;;

και πώς γινόταν αυτο; θα μου πείτε...μαγικά...
 
Υπήρχε και η μούφα συνταγή για πάρτυ. Να ρίξεις ασπιρίνη στην coca colla αυτής που γούσταρες!
 
Πρωτη φορα το ακουω αυτο.Για καψουρα δεν ξερω αλλα στομαχοπονο πιο πιθανον..
 
Και αν δε πιάσει η καψουρόσκονη για εκδίκηση πετάς ένα "σκορδάκι" στα πόδια της αγαπημένης και πέφτει ξερή :p
 
δεν ειπωθηκαν τελικα λεππτομερειες,ποια εποχη ηταν; αν κανεις την ειχε δοκιμασει; τι αποτελεσματα ;κτλ
 
takero είπε:
Υπήρχε και η μούφα συνταγή για πάρτυ. Να ρίξεις ασπιρίνη στην coca colla αυτής που γούσταρες!
Μία mentos στην coca-cola light της θα είχε καλύτερα αποτελέσματα.

Το είχα ξεχάσει τελείως πως υπήρχε αλλά το είχαμε στο δημοτικό. Δεν ήταν πραγματικό προϊόν, κάναμε πως ρίχναμε και καλά σκόνη σε κάποια για να ερωτευτεί αυτόν που της λέγαμε. Ήταν συνήθως πείραγμα γιατί αυτός που λέγαμε ήταν βλάκας ή ενοχλητικός και έπρεπε να τινάξει από πάνω της την φανταστική σκόνη για να μην της συμβεί το κακό.

Ναι, ήταν κάτι πολύ παιδιάστικο αλλά παιδάκια ήμασταν, what can you do!
 
takero είπε:
Υπήρχε και η μούφα συνταγή για πάρτυ. Να ρίξεις ασπιρίνη στην coca colla αυτής που γούσταρες!
Κοκα κολα με ασπιρινη: δεν μετατρεπεται το μειγμα αυτο σε ναρκωτικο;
 
Πίσω
Μπλουζα