Κιθαριστικη Disco

cultilas

RetroWannaBe
Joined
5 Δεκ 2007
Μηνύματα
81
Αντιδράσεις
4
Παιδες εδω και καποιο καιρο εχω αρχισει να ψαχνω ενα πολυ συγκεκριμενο στυλ 80s disco, το οποιο δεν ξερω αν υπαρχει επισημα σαν ορος οπως πχ italo disco ή space disco. Εγω το ονομαζω κιθαριστικη disco μιας και οι κεντρικες μελωδιες δεν ειναι απο πληκτρα αλλα απο κιθαρα.

Εννοω κομματια σαν το Lost in Tokyo του Peter Randell ---> [ame=http://www.youtube.com/watch?v=3bK5j_tX5rc]YouTube - Peter Randell - Lost in Tokyo (1985)

[edit by paspartoo]

Γενικα απο οτι εχω παρατηρησει τετοια κομματια παιζανε πολυ συχνα σε ελληνικες ταινιες του '80.

Αν καποιος μπορει να βοηθησει, οποιαδηποτε πληροφορια θα ειναι χρησιμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν νομιζω να εχει συγκεκριμενη ονομασια. Ειναι απλα disco που τυχαινει η κιθαρα να παιζει καποιο πιο σημαντικο ρολο, αν και οντως σπανιο σε αυτο το ειδος.

Οριστε μερικα κομματια που ισως σε ενδιαφερουν

Romantics - Talking In your sleep

Nena - 99 red balloons

Chic - Le Freak

Baltimora - Tarzan Boy

Frida - I Know There's Something Going On

Donna Summer - Hot stuff

CC Catch - Cause we are young

CC Catch - Strangers By Night

Nik Kershaw - Wouldn't It Be Good

Hall And Oates - Man Eater

Cutting Crew - I just Died In Your Arms

Cyndi Lauper - Girls Just Wanna Have Fun

Δεν ξερω αν ολα μπορουν να χαρακτηριστουν αυστηρα "disco" αλλα σιγουρα ολα κολλανε μεσα σε ενα disco ρεπερτοριο
 
Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι italodiscο όπου απλώς κυριαρχεί η ηλεκτρική κιθάρα. Ηλεκτρική κιθάρα επίσης ακούει κανείς στο 80% των επιτυχιών των Modern Talking. Να ένα ωραίο παράδειγμα! Επίσης ορισμένα κομμάτια της CC. Catch κινούνται στο ίδιο μοτίβο. Μιλάμε όμως για italodisco! Πάντως δεν ταιριάζει ιδιαίτερα τέτοιο όργανο σε κομμάτια ντίσκο, γιατί είναι συνυφασμένη με ροκ/μεταλ μουσική, με εξαίρεση τα ροκ/μεταλ κομματια που ακούγαμε στις ντισκο, χωρίς τα κομμάτια αυτά να μπορούν επ ουδενί να χαρακτηριστούν ως disco (π.χ. Bon Jovi - You give love a bad name). Πιθανότατα να εννοείς αυτού του είδους τη μουσική, δηλαδή non-disco που παιζόταν κατ'εξαίρεση σε ντισκοτεκ εκείνη την περίοδο. Πιστεύω να σε κάλυψα.
 
Τα μισα περιπου απο αυτα τα κομματια τα ξερω, τα υπολοιπα που τα κοιταξα μια γρηγορη ματια, καποια μου αρεσουν και ειναι στο στυλ που ζηταω.

Ξεχασα ομως να αναφερω και κατι. Ψαχνω και για instrumental κομματια Pop/Rock/Disco (τα βαζω μαζι γιατι απο καποιο σημειο και μετα δεν μπορεις να πεις τι ειναι και τι δεν ειναι διοτι υπαρχουν πολλα κοινα στον ηχο) τα οποια χρησιμοποιουν κανονικα πληκτρα αλλα συνοδευονται και απο εκτεταμενη χρηση κιθαρας, η οποια δεν εμφανιζεται μονο για ενα μικρο σολο.

Για να καταλαβετε τι εννοω θα σας βαλω ενα συνημμενο αρχειο mp3 για να το ακουσετε (λογω του μικρου μεγεθους ειναι σε χαμηλο bit rate). Η κιθαρα σε αυτο το κομματι δεν πεταγεται σε ενα σημειο ξεκαρφωτα και αυτο ειναι ολο, υπαρχει σε ολο το κομματι απλα εγω ανεβασα ενα πολυ μικρο αποσπασμα.
 
Ο ορισμός για μένα της "Κιθαριστικής Disco" :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RArBR5b-h_0]YouTube - Saphir - Shot in the Night (Live '85)
 
Επαυξάνω!!!!! :thumbup:
 
Rygar είπε:
Ηλεκτρική κιθάρα επίσης ακούει κανείς στο 80% των επιτυχιών των Modern Talking. Να ένα ωραίο παράδειγμα! Επίσης ορισμένα κομμάτια της CC. Catch κινούνται στο ίδιο μοτίβο.
Τα τραγουδια της CC Catch τα εγραφε ενα μελος των Modern talking by the way

Το μονο ορχηστρικό disco που ξερω ειναι το song for denise απο piano fantasia. Δεν εχει κιθαρα δυστυχως, αλλα αν δεν το ξερεις ψαξτο οπωσδηποτε

Βρηκα μερικα ακομα που εχουν κιθαρα μεσα. Προσθεσα και καποια που δεν ειναι disco (αφου ειπες οτι και pop/rock με πληκτρα ειναι δεκτα) αλλα κανουν για ενα ρεπερτοριο απο χορευτικα

samantha fox - touch me

sandra - everlasting love

spagna - call me

taylor dayne - tell it to my heart

thompson twins - doctor doctor, hold me now

pat benatar - love is a battlefield

olivia newton-john - physical

laura branigan - gloria, self control

opus - live is life

after the fire - der commisar

Alcazar - Crying at the discotheque

bananarama - venus, cruel summer

billy idol - flesh for fantasy

billy ocean - when the going gets tough

billy squier - rock me tonite

boney m - ma baker

camouflage - the great commandment

radiorama - desire (δεν ξερω αν εχει κιθαρα γιατι δεν το εχω προχειρο), chance to desire (αλλο ειναι αυτο), manitu, yeti

Καποια ειναι πασιγνωστα και θα τα ξερεις σιγουρα, αλλα σιγουρα και καποια θα σου εχουν ξεφυγει.

Παντως ο ορος που θετεις οτι πρεπει η κιθαρα να παιζει σημαντικο ρολο ειναι πιο περιοριστικος απ'οτι νομιζα στην αρχη. Οριστε και μια λιστα απο κομματια που θα προτεινα αλλα οταν τα εβαλα να τα ακουσω παρατηρησα οτι τελικα δεν ειχαν κιθαρα. Μπορει να σου αρεσουν ομως ετσι και αλλιως

alphaville - big in japan, sounds like a melody

den harrow - catch the fox, bad boy, mad desire

gazebo - lunatic, I like chopin, love in your eyes

eddy huntington - USSR

fair control - symphony of love

michael cretu - samurai

sandra - maria magdalena, in the heat of the night

heaven 17 - let me go

real life - send me an angel

falco - rock me amadeus
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρε παιδες..μην τα ισοπεδωνουμε ολα..κατ αρχην ο ορος ειναι αδοκιμος..δεν υπαρχει κιθαριστικη ντισκο..η ειναι ντισκο η οχι!επειδη καποια κομματια εχουν ρυθμο,σε συναρτηση με τα κελευσματα της (τοτε) εποχης και της (τοτε)μουσικης βιομηχανιας,αιντε βρηκαμε παπα,να θαψουμε πεντεξι?κοιτατε συνολικα την παρουσια καποιων καλλιτεχνων και την πορεια τους μεσα στο χρονο..thompson twins heaven 17 ντισκο??laura branigan pat benatar Frida(απο ABBA,ναι..) ντισκο??Cutting Crew billy idol alphaville ΝΤΙΣΚΟ???ΕΛΕΟΣ που λεει κ ο τετοιος!επειδη ετυχε να τα ακουγατε καποτε σε ντισκοτεκ?? για blitz,new wave,romantism, A.O.R,lite A.O.R, FUNK!! κλπ κλπ δεν εχετε ακουστα??απο οσα αναφερθηκαν παραπανω,ελαχιστα θεωρουνται ντισκο...ο falco ??πρωην πανκης??θα τριζουν τα κοκκαλακια του!!oi alphaville?που καθε νταρκοβιος που σεβεται τον εαυτο του τους λατρευει??(εχει κι αλλα κομματια ο δισκος,οχι μονο 3..)για ψαχτειτε λιγο να δειτε τι ειναι ντισκο και πως ξεκινησε στις αρχες των 70ς και μπορει να βρειτε κι αυτο που ζητατε ως κιθαριστικη ντισκο..δεν εχω ορεξη να διαφωνησω ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!τι λεω τωρα..εδω ακουσαμε τους Metallica ,ACDC ροκ συγκροτηματα και τον Στινγκ βασιλια..της ποπ!αιμτε παρτε κι απο μενα λιγη "ντισκο"με αυτες τις προδιαγραφες [ame=http://www.youtube.com/watch?v=HnqUAbGMjLI]YouTube - KISS I WAS MADE FOR LOVING YOU [ame=http://www.youtube.com/watch?v=L-4vMQOOiUY]YouTube - New York Groove-Ace Frehley [ame=http://www.youtube.com/watch?v=2-yyJOydrM0&feature=PlayList&p=B2287E31532DAC11&playnext=1&playnext_from=PL&index=1]YouTube - Dan Reed Network - "Get To You" on The Late Show 1988 [ame=http://www.youtube.com/watch?v=2pyoKOdQ5rM]YouTube - Glass Tiger - Don't forget me (when i'm gone) 1986 και για τελος...[ame=http://www.youtube.com/watch?v=rY6TpHBRAcs]YouTube - Suicidal Tendencies - Discos out, murders in ΧΑΧΑΑ....
 
Φιλτατε Don Dokken ή κατα κοσμον Mr. "Breaking the chains" ο ορος που χρησιμοποιηθηκε στο τοπικ ειναι αδοκιμος και αυτο το ξεκαθαρισα απο την αρχη. Αλλωστε αυτο που περιγραφω δεν ειναι και τοσο συγκεκριμενο γιαυτο συμπεριελαβα τις κατηγοριες Pop/Rock/Disco, αφου υπαρχουν πολλα κοινα.

Απλα ειναι λιγο δυσκολο δωσω στον καθενα να καταλαβει τι ακριβως εννοω γιαυτο και εβαλα το Lost in Tokyo του Peter Randell θεωρωντας πως ειναι ενα χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα του τι ακριβως ψαχνω.

Προφανως και οι Cutting Crew δεν ειναι disco, προφανως και η Pat Benatar δεν ειναι disco και προφανως οι Kiss δεν ειναι disco ασχετως του οτι το κλασικο hitακι τους εχει ακουστει σε καθε παρτυ, σε καθε discotheque, σε καθε club κτλ.

Παρατηρω παντως πως υστερα απο τοσα χρονια, ολα αυτα τα μουσικα ρευματα που τοτε ηταν στο απογειο τους, οπως italo disco, pop-rock κτλ δεν μπορεις να τα ενταξεις σε καποια κατηγορια οντας σιγουρος οτι ανηκουν σε αυτην οπως για παραδειγμα το Samurai του Michael Cretu. Αλλος θα πει οτι ειναι pop εποχης αλλος θα σου πει italo disco.

Αυτα οσον αφορα το ενα σκελος. Για τα instrumental κομματια Pop/Rock/Disco? Ακουμε γνωμες.

Τσεκαρετε και το συvημμενο αρχειο που εχω βαλει για να καταλαβετε σε τι κλιμα παιζουμε μιας και δεν μπορω να αναρτησω link απο rapidshare.
 
Θα πρέπει να ξεκαθαριστεί κάτι. Ντίσκο είναι η μουσική που παιζόταν κατα κόρον στις ντισκοτέκ. O όρος ντισκο δε χαρακτηρίζει τόσο το στυλ της μουσικής, αλλά το πού παιζόταν και για τί σκοπό, για να χορέψει ο κόσμος άσχετα από το είδος της μουσικής. Φιλε Don_dokken είσαι λίγο απόλυτος. Οι alphaville δεν ξέρω αν χαρακτηρίζονται νταρκόβιοι. Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει, εάν εγώ τους χαρακτηρίσω νταρκόβιους και ο ΧΨ τους χαρακτηρίσει ντισκόβιους. Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος, είναι ότι κατά 99.9999999% τους άκουγα ΜΟΝΟ σε ντισκοτέκ. Δε σημαίνει όμως ότι είναι και ντίσκο. θα τους χαρακτήριζα Electropop. Joan Jett, ροκού, αλλά την ακούγαμε συνέχεια σε ντίσκο. Τεσπα, το θέμα μας δεν είναι αυτό. Το θέμα μας είναι να απαντήσουμε στο παληκάρι που ρώτησε στην αρχή, σωστά;

Παιδιά, πάντα stick to the point, διαβάστε το πρώτο ποστ του θρεντ, και μην πιάνεστε από μια λέξη ή φράση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
don dokken είπε:
ρε παιδες..μην τα ισοπεδωνουμε ολα..κατ αρχην ο ορος ειναι αδοκιμος..δεν υπαρχει κιθαριστικη ντισκο..η ειναι ντισκο η οχι!επειδη καποια κομματια εχουν ρυθμο,σε συναρτηση με τα κελευσματα της (τοτε) εποχης και της (τοτε)μουσικης βιομηχανιας,αιντε βρηκαμε παπα,να θαψουμε πεντεξι?κοιτατε συνολικα την παρουσια καποιων καλλιτεχνων και την πορεια τους μεσα στο χρονο..thompson twins heaven 17 ντισκο??laura branigan pat benatar Frida(απο ABBA,ναι..) ντισκο??Cutting Crew billy idol alphaville ΝΤΙΣΚΟ???ΕΛΕΟΣ που λεει κ ο τετοιος!επειδη ετυχε να τα ακουγατε καποτε σε ντισκοτεκ?? για blitz,new wave,romantism, A.O.R,lite A.O.R, FUNK!! κλπ κλπ δεν εχετε ακουστα??απο οσα αναφερθηκαν παραπανω,ελαχιστα θεωρουνται ντισκο...ο falco ??πρωην πανκης??θα τριζουν τα κοκκαλακια του!!oi alphaville?που καθε νταρκοβιος που σεβεται τον εαυτο του τους λατρευει??(εχει κι αλλα κομματια ο δισκος,οχι μονο 3..)για ψαχτειτε λιγο να δειτε τι ειναι ντισκο και πως ξεκινησε στις αρχες των 70ς και μπορει να βρειτε κι αυτο που ζητατε ως κιθαριστικη ντισκο

Κοιτα, συμφωνα με τη δικη μου επιστημονικη προσεγγιση, αν ειναι κομματι που μπορει να παιχτει στο Vinylio μπορει να χαρακτηριστει disco. Αν εχει και λιγο κιθαρουλα παραπανω, μπορει να ενδιαφερει τον cultilas. Για romantism, AOR και τα συναφη δηλωνω πληρη αγνοια.

Τωρα αν αυτη η λογικη σου φαινεται ελεινη, δικαιωμα σου. Αλλα δε βλεπω να προτεινεις και κανενα κομματι εσυ που να ειναι μεσα στα πλαισια που τον ενδιαφερουν.

Απο κει και περα, εφοσον ειπε οτι και ποπ/ροκ του κανουν γιατι να μην προτεινω και billy idol (αληθεια ο billy squier γιατι δεν σε ενοχλησε)?

Και εφοσον ειναι δεδομενο οτι τα κομματια που ψαχνει δεν ειναι πολλα, προσπαθω να μαντεψω τι αλλο μπορει να τον ενδιαφερει για να το ψαξει αν δεν το ξερει. Αν κολλουσα σε ταμπελες θα επρεπε να μεινω σε 2-3 κομματια
 
Παιδιά, πλιζ, μη συνεχίσετε! Στο θέμα μας!!
 
bspus είπε:
Κοιτα, συμφωνα με τη δικη μου επιστημονικη προσεγγιση, αν ειναι κομματι που μπορει να παιχτει στο Vinylio μπορει να χαρακτηριστει disco. Αν εχει και λιγο κιθαρουλα παραπανω, μπορει να ενδιαφερει τον cultilas. Για romantism, AOR και τα συναφη δηλωνω πληρη αγνοια.Τωρα αν αυτη η λογικη σου φαινεται ελεινη, δικαιωμα σου. Αλλα δε βλεπω να προτεινεις και κανενα κομματι εσυ που να ειναι μεσα στα πλαισια που τον ενδιαφερουν.

Απο κει και περα, εφοσον ειπε οτι και ποπ/ροκ του κανουν γιατι να μην προτεινω και billy idol (αληθεια ο billy squier γιατι δεν σε ενοχλησε)?

Και εφοσον ειναι δεδομενο οτι τα κομματια που ψαχνει δεν ειναι πολλα, προσπαθω να μαντεψω τι αλλο μπορει να τον ενδιαφερει για να το ψαξει αν δεν το ξερει. Αν κολλουσα σε ταμπελες θα επρεπε να μεινω σε 2-3 κομματια
αν δεις παρακατω απο τα γραφομενα μου τα βιντεακια,θα δεις οτι οχι μονο προτεινω,αλλα καλυπτω πληρως..εκτος suicidal που το βαλα για πλακα..μπηκες στον κοπο να δεις/ακουσεις? κι ο squier με ενοχλησε ναι..απο την προσεγγιση "οτι μπορει να παιχτει στο vinylio ειναι ντισκο",καταλαβαινω,μπλακ μιντναιτ..ετσι?...και τα κομματια σ αυτο το στυλακι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πιστεψε με..ευτυχως την κρισιμη ηλικια δεν στηριζα τις μουσικες μου αναζητησεις στο.. Γιωργο Γκουτη.."ελεεινη "λογικη??ΜΟΙ??(μουα,γαλλιστι?)που το λεω αυτο ρε παιδια??οποιος θελει να διαφωνει για την διαφωνια,δικαιωμα του..οι αλλοι ,ξαναδιαβαστε αυτα που εγραψα,λιγο προσεκτικα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Domino Dancing/Petshop Boys που ειχε ενα solάκι με ακουστικη κιθαρα χωραει εδω ???
 
Πίσω
Μπλουζα