Κινγκ Κονγκ - King Kong (1976)

Artemis

Banned
Joined
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
191
Αντιδράσεις
22
Παιζουν: Τζεφ Μπριτζες, Τσαρλς Γκροντιν, Τζεσικα Λανγκ

Σκηνοθεσια: Τζον Γκιουλερμιν

Υποθεση:

Ο Φρεντ Ουιλσον αδιστακτο στελεχοςω εταιρειας πετρελαιου ηγειται μιας αποστολης με στοχο την ανευρεση νεων κοιτασματων σ'ενα απομονωμενο νησι του Ειρηνικου. Μαζι του ταξιδευει ο παλαιοντολογος Τζακ Πρεσκοτ που εχει ακουσει οτι στο νησι αυτο κυκλοφορουν ελευθερα προιστορικα τερατα και μια νεαρη σταρλετ η Ντουαν που η τυχη φαινεται να την εχει εγκαταλειψει οταν ναυαγει στη μεση του ωκεανου. Οταν καταφθανουν στο νησι ερχονται αντιμετωποι με τον υπερφυσικο γοριλα Κονγκ. Ο Ουιλσον που βλεπειν στον Κινγκ Κονγκ την πιθανοτητα αμυθητων κερδων τον παγιδευει στο αμπαρι του πλοιου και τον μεταφερει στη Νεα Υορκη. Ο Κινγκ Κονγκ δραπετευει, απαγαγει την Ντουαν και σπερνει τον πανικο στο δρομο του!

img_kingkong2.jpg
Προβολή συνημμένου 130878

JessicaLangeKingKong.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία ταινία και πολύ καλογυρισμένη! Είχαν ανακατευτεί ο Jeffirelli και τα στούντιο του κι έγινε υπερπαραγωγή. Ειδικά για τα εφέ είχαν κάνει τρομερή δουλειά. Είχαν κατασκευάσει χέρια του Κονγκ σε φυσικό μέγεθος ηλεκτρικά για τις διάφορες σκηνές (όταν πιάνει τη Ντουάν, όταν πέφτει στο λάκο με το χλωροφόρμιο κλπ) κι ενα ολοκληρο σε φυσικό μέγεθος για μια σκηνή δευτερολέπτων (στο κλουβί)

Η Τζέσικα Λανγκ μεγάλη αποκάλυψη

Επίσης εκπληκτική η μουσική

Εδώ βρήκα μερικές ακόμα φωτό

7.jpg


kingkong1976_b1.jpg


King-Kong-1976-photo-7.jpg
King-Kong-1976-photo-7.jpg

Ακολούθησε αδιάφορο σηκουελ με τη Λίντα Χάμιλτον
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρα πολυ ωραια ταινια!!

Με ειχε στιγματσει το τελος της ταινιας σε τετοιο σημειο που οταν την ειχα δει μικρος και οποτε την ξαναβλεπα στην τηλεοραση αλλαζα καναλι

γιατι στεναχωριομουν με το τελος, γιατι με στο μυαλο μου τοτε ολα ειχαν ενα ωραιο τελος με μπολικη δοση αγαπης.
 
Από τις ωραιότερες ταινίες που έχουν γυριστεί ποτέ με εξισσοροπημένο την φαντασία, το χιουμορ, το συναίσθημα, η Λανκ απλά θεά , ο δεύτερος καλυτερος ρόλος της ζωής της, μετά την συγκλονιστική της ερμηνεία στο δράμα Φρανσις Φάρμερ ( μια ιστορία με αληθινά στοιχεία) που προτάθηκε για όσκαρ !!

αλλα και εδω δίνει λάμψη και ζωντάνια στην ταινία!!
 
αν και το θεμα ειναι για το εξαιρετικο remake του 76,ειπα να υπενθυμισω ...

-αυριο κυριακη στις 23.00 στην Ετ3 θα εχει την θρυλικη ταινια του 33 ,

που με τα πρωτοποριακα για την εποχη της σπεσιαλ εφε (stop motion models/animatronics),

εδειξε τον δρομο για ολα τα αναλογου υφους blockbusters που θα ακολουθουσαν ....

http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3372893&chid=10
 
Mεχρι το Remake του 2005 η απολυτη fantasy ταινια με ηρωα το γοριλακι απο το Skull Island,μεχρι το 2005 προσκυνουσαμε και τα εφε της.


Aπειρες θεασεις μικρος.



Μην ξεχασουμε και το Sequel
King Kong Lives με την Λιντα Χαμιλτον του Terminator.

 


King Kong Lives Trailer





 
Από τις καλύτερες περιπέτειες φαντασίας. Ο μόνος ρόλος του Τζέφ Μπρίτζες που μου άρεσε. Την είχε πρωτοδείξει στο Μέγκα ( αυτή του 76) και την άλλη μέρα όλο το σχολείο μιλούσε για αυτήν.
 
Από τις ωραιότερες ταινίες που έχουν γυριστεί ποτέ με εξισσοροπημένο την φαντασία, το χιουμορ, το συναίσθημα, η Λανκ απλά θεά , ο δεύτερος καλυτερος ρόλος της ζωής της, μετά την συγκλονιστική της ερμηνεία στο δράμα Φρανσις Φάρμερ ( μια ιστορία με αληθινά στοιχεία) που προτάθηκε για όσκαρ !!

αλλα και εδω δίνει λάμψη και ζωντάνια στην ταινία!!
 
Η αγαπημένη μου ταινία King Kong (ίσως επειδή την είδα πρώτη, όταν ήμουν μικρός).

Εκπληκτική και η μουσική.

Αγαπημένη μου σκηνή είναι η σκηνή του όλου τελετουργικού της θυσίας.

Το σίκουελ δεν το έχω δει.

RIO, δε νομίζω να την είχε πρωτοδείξει το MEGA.

Εγώ την είχα γράψει σε κασέτα από κρατικό κανάλι, ΕΤ1 νομίζω, οπότε πρέπει να ήταν πριν τα ιδιωτικά κανάλια..
 
filmmusic είπε:
RIO, δε νομίζω να την είχε πρωτοδείξει το MEGA.

Εγώ την είχα γράψει σε κασέτα από κρατικό κανάλι, ΕΤ1 νομίζω, οπότε πρέπει να ήταν πριν τα ιδιωτικά κανάλια..
Απλά λόγω ηλικίας, το θυμόμουν να το έχω δει πρώτη φορά από το Μέγκα. Στην προ-ιδιωτική εποχή, είναι θολές οι αναμνήσεις... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι κλάμα είχα ρίξει στο τέλος της ταινίας. Δεν ήθελα με τίποτα να σκοτωθεί ο Κινγκ Κονγκ. Τι έφταιγε ο καϋμένος? Τον πήραν τα δίποδα ζώα από τον χώρο του, τον κουβάλησαν μακριά, τον έβαλαν σε ένα κλουβί για να τον δείχνουν και όταν εκείνος το έσκασε τον σκότωσαν. Κάτι που επαναλαμβάνεται συχνά με διάφορα άγρια ζώα ανά τον κόσμο. Και αυτά είναι αληθινά. Ο Κινγκ Κόνγκ τουλάχιστον ήταν ψεύτικος.
 
Aardvark είπε:
Mεχρι το Remake του 2005 η απολυτη fantasy ταινια με ηρωα το γοριλακι απο το Skull Island,μεχρι το 2005 προσκυνουσαμε και τα εφε της.Aπειρες θεασεις μικρος.

Μην ξεχασουμε και το Sequel King Kong Lives με την Λιντα Χαμιλτον του Terminator.
Η Hamilton έπαιξε σε αυτήν την πατάτα 2 χρόνια μετά το Terminator, daaaamnn
 
Πίσω
Μπλουζα